Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Tlustý v NHL překonal Vokouna a zpečetil výhru Caroliny

12:18
RALEIGH - Český hokejový útočník Jiří Tlustý překonal v poslední minutě pátečního utkání NHL Tomáše Vokouna a zpečetil tak výhru Caroliny nad Washingtonem 3:0. O první dvě branky Hurricanes se postaral Jussi Jokinen, brankář Cam Ward zneškodnil 23 střel a vychytal druhé čisté konto v sezoně.

Vlevo Jiří Tlustý (Carolina Hurricanes) foto: ČTK

Jokinen otevřel skóre zápasu v 13. minutě, když ve vlastním oslabení úspěšně zakončil samostatný nájezd. Druhý gól přidal finský útočník 18 sekund před koncem druhé třetiny pro změnu v přesilové hře.

Početní výhodu měla Carolina k dispozici také v závěru zápasu, takže se Capitals nedostali k power play. Tlustý se v přesilovce protáhl v útočném pásmu podél pravého mantinelu až před Vokouna, ten nestandardním zákrokem nastavil svému krajanovi pravou nohu a Tlustý v pádu zavěsil do odkryté branky.

>

Jokinen si připsal teprve svůj šestý a sedmý gól v sezoně, ale zdá se, že konečně překonal střelecké trápení. Minulou neděli se totiž trefil poprvé po 25 zápasech.

"Mám odehráno přes 500 zápasů, takže vím, že takovéhle krize přicházejí. Na druhou stranu člověk přirozeně chce ukončit černou šňůru co nejdříve. Jsem útočník a musím dávat góly, pokud chci svému týmu pomoci k vítězství. Snad mi to vydrží," uvedl Jokinen.

Malkin znovu řádil...

Páté utkání v řadě vyhráli hokejisté Pittsburghu, kteří sice prohrávali s Montrealem v třetí třetině 2:4, nakonec ale zvítězili 5:4 po nájezdech. Hrdinou večera se stal nejproduktivnější hráč ligy Jevgenij Malkin, který dal v 58. minutě vyrovnávací gól a pak byl jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu.

41 35 (10+25)

Malkin, jenž o den dříve dvěma góly pokořil New York Rangers, během aktuální vítězné série Tučňáků vstřelil dohromady osm gólů, přičemž v každém zápase skóroval minimálně jednou. V deseti lednových utkáních má na kontě devět branek.

"Před dvěma týdny bychom takový zápas asi otočit nedokázali, ale při Malkinově formě můžeme cokoliv," poznamenal trenér Pittsburgu Dan Bylsma.

"Na konci zápasu nás soupeř jasně přehrál. Nechtěli jsme přestat hrát a jen přihlížet, ale přesně to se nám stalo," litoval jeho protějšek Randy Cunneyworth. Od poloviny prosince, kdy na střídačce nahradil Jacquesa Martina, prohrál Montreal 11 z 15 zápasů.

Na první místo pořadí celé NHL se vyhoupli hokejisté Chicaga po výhře 3:1 nad Floridou. Blackhawks měli celý zápas jasně pod kontrolou, Panteři se dokázali prosadit až v třetí třetině za stavu 3:0.

VÝSLEDKY NHL

Pittsburgh - Montreal 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:2, 2:0 - 0:0) Branky: 26. a 44. Jeffrey (na první Z. MICHÁLEK), 58. a rozh. nájezd Malkin, 5. Letang - 1. Eller, 6. E. Cole (T. KABERLE), 22. A. Kosticyn (T. KABERLE), 31. Pacioretty. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.588.

Dallas - Tampa Bay 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 42. Wandell - 19. a 44. Purcell. Střely na branku: 28:22. Diváci: 14.836.

Chicago - Florida 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky: 18. Toews, 20. Keith, 34. P. Kane - 41. Garrison. Střely na branku: 22:19. Diváci: 21.555.

Carolina - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13. a 40. J. Jokinen, 60. TLUSTÝ. Tomáš VOKOUN odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 33:23. Diváci: 17.507.