Djokovič vyhrál Australian Open. Murray dostal kanára

US Open

12:20aktualizováno  14:33
MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič popáté v kariéře triumfoval na Australian Open. Světová jednička porazila v nedělním finále v Melbourne Brita Andyho Murrayho, semifinálového přemožitele Tomáše Berdycha, po dvou vyrovnaných sadách 7:6, 6:7, 6:3 a 6:0 a získala svůj osmý grandslamový titul v kariéře.

Novak Djokovič (vlevo) a Andy Murray foto: Reuters

Sedmadvacetiletý Djokovič neprohrál ani své páté finále Australian Open a přiblížil se rekordmanovi turnaje Australanovi Royi Emersonovi, který v 60. letech minulého století ovládl první grandslam sezony šestkrát.

Naopak Murray ani ve čtvrtém finále v Melbourne na první titul nedosáhl, z toho potřetí za sebou podlehl Djokovičovi. Svou sbírku dvou grandslamových titulů tak o další nerozšířil.

Srbský šampion potvrdil, že na Murrayho poslední dobou umí. V prvním setu vedl 4:1, pak 5:3, ale sadu nakonec vyhrál až v tie-breaku, který ovládl poměrem 7:5.

Djokovič si v průběhu prvního setu nechal po pádu ošetřit ruku, na startu druhého setu se ocitl na kurtu znovu a zdálo se, že má problémy s pohybem. Čtyřmi gamy po sobě sice otočil v druhé sadě z 0:2 na 4:2, ale pak si opět prohrál servis a v dalším tie-breaku byl tentokrát úspěšnější o týden starší Murray.

Djokovičovy tituly

5x Australian Open (2008, 2011, 2012,2013 2015), 2x Wimbledon (2011, 2014), US Open (2011). 4x vítěz Turnaje mistrů (2008, 2012, 2013, 2014), bronz z OH 2008 v Pekingu; vítěz Davisova poháru (2010); vítěz 49 turnajů ATP.

I ve třetím setu pokračovala přehlídka dlouhých výměn od základní čáry. Nabuzený Skot opět rychle získal vedení 2:0, ale unaveně působící Djokovič poté zabojoval. Srovnal na 2:2, v sedmém Tildenově gamu odvrátil brejkbol a pak mu Murray pomohl dvojchybou k brejku na 5:3.

To byl rozhodující moment utkání. Rodák z Bělehradu třetí sadu, která na rozdíl od předchozích dvou „maratonských“ setů trvala jen 40 minut, v klidu dopodával a ve čtvrtém dějství už zcela dominoval.

Druhá část zápasu byla oproti vyrovnané první polovině jednoznačně v režii Djokoviče, který na závěr utkání vyhrál devět her po sobě a zdecimovanému soupeři uštědřil potupného „kanára“. Za vítězství získal 3,1 milionu australských dolarů (přes 59 milionů korun).