Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Teplice táhnou cizinci. Skvělý skauting? Ne, náhoda a známosti

Sport

  9:00
TEPLICE/PRAHA - Skvělá odpověď na minulou sezonu, v níž bojovaly o záchranu. Teplice nyní v lize předvádějí útočný a atraktivní fotbal, který je po dvanácti odehraných kolech vynesl na druhou příčku. Navíc v neděli v atraktivním utkání na domácím stadionu před více než šestnácti tisíci diváky porazily mistrovskou Plzeň 1:0.

Posily Teplic z Afriky. Zleva : Eugene Salami, Nivaldo, Franci Listigni foto: MAFRA - Karel Pešek.

Vítězný tým z Teplic vytvořilo především trio posil: záložníci Litsingi z Konga, Nivaldo z Kapverd a nigerijský útočník Salami. První jmenovaný přišel na sever Čech začátkem roku, další dva v létě. "V první řadě bych nechtěl, aby se v souvislosti s Teplicemi mluvilo jen o třech Afričanech, kteří přišli. Sešlo se nám několik faktorů, díky nimž se nám daří, a oni jsou jedním z nich. Určitě nám přinesli kvalitu, ale hlavně i ostatní hráči začali odvádět lepší výkony," vyhodnotil pro LN trenér Zdeněk Ščasný.

Vliv afrických posil ale zdůraznil fotbalový odborník Josef Csaplár, jenž v minulosti působil například jako skaut anglického Evertonu. "Pro Teplice je klíčový. Hře dávají kvalitu a nadstavbu. V lize vynikají v individuálních dovednostech s balonem, rychlosti... K tomu mají potřebné vlastnosti, jako pracovitost a týmová sounáležitost."

Teplice jsou zároveň s třiatřiceti góly nejlépe střílejícím týmem soutěže, Ščasný však zůstává opatrný. "My si užíváme situace, v jaké jsme. A nic nevyhlašujeme. Není to alibismus, protože kdybychom vyhlásili útok na evropské poháry, tak přece nemůžeme prohrát v Brně jako v minulém kole."

Gólově se za Teplice prosazují hlavně právě cizinci. Nejlepším střelcem ligy je s deseti brankami Bosňan Mahmutovič, jenž je v klubu pět let, o dva zásahy méně má Litsingi.

Teplice jsou jedním z mála českých klubů, které v posledních letech vychovaly hvězdu světového formátu. Bosenský střelec Edin Džeko před šesti lety opustil Stínadla a přes bundesligový Wolfsburg se dostal až do věhlasného Manchesteru City, jenž za něj zaplatil přibližně 800 milionů korun.

S ohledem na příběh Džeka a skvělé působení Mahmutoviče, Ljevakoviče a africké trojice se zdá, že kvalitní práci odvádí skautingové oddělení Teplic. Jenže tak to není. Příchody těchto hráčů iniciovaly osobní kontakty či známosti s manažery nebo konkrétní zkušenosti s hráči, nikoli systematický monitoring zahraničních lig. "Je to tak," přiznal Ščasný, díky němuž byl kádr posílen o Litsingiho, Salamiho a Nivalda. Džeka, Mahmutoviče a Ljevakoviče zase přivedl bývalý trenér Jiří Plíšek. "Skauting obecně v Česku není úplně na takové úrovni, jak bychom si všichni přáli," dodal Ščasný, někdejší kouč Panathinaikosu či Debrecínu.

Skauting českých klubů, tedy systém pro vyhledávání posil, Csaplár zkritizoval. "Žádný ani není. Přitom pokud někdo chce dotáhnout špičku evropského fotbalu, tak je rozhodující."

Desítky nabídek hráčů týdně

Další cesta, kudy může přijít zahraniční hráč do české ligy, vede přes agenty. Ti své klienty nabízejí klubům přes elektronickou poštu třeba spolu s videozáznamy a životopisy. "Nabídka fotbalistů po celé Evropě je obrovská. Nám týdně přijdou desítky nabídek. Vybrat opravdu kvalitního hráče je těžké. Osobní zkušenost je proto nesmírně cenná," přiblížil mluvčí Teplic Martin Kovařík.

Díky Ščasnému a Plíškovi Teplice dobře investovaly. Nejenom že jim patří druhá příčka. Nákup afrických posil se podle informací LN pohyboval v jednotkách milionů korun, a pokud se mužstvu bude dařit, či dokonce postoupí do evropských soutěží, klubu může jejich prodej vydělat nemalé částky. Džeko odcházel za více než sto milionů.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.