Teplice se dotáhly na Spartu, otočily zápas se Slováckem

21:00
TEPLICE - Fotbalisté Teplic na poslední chvíli v zápase se Slováckem odvrátili třetí bodovou ztrátu za sebou a v duelu 21. kola vyhráli 2:1. Utkání museli pracně otáčet v poslední desetiminutovce poté, co bránící Slovácko v 79. minutě šlo do vedení po brance Lukáše Fujerika.

Střídající Libor Došek zařídil teplický obrat foto: ČTK

Teplicím se vyplatilo pozdní nasazení útočníka Libora Doška. V 82. minutě si jeho střelu srazil do vlastní branky Němčický a v poslední minutě Došek sám rozhodl přesnou hlavičkou. Teplice se tak bodově dotáhly na vedoucí Spartu, Slovácko zůstává na čtrnácté, první nesestupové příčce se čtyřbodovým náskokem na duo Bohemians Praha, Kladno.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 2:1

Branky: 82. vlastní Němčický, 90. Došek - 79. Fujerik. Rozhodčí: K. Hrubeš - Filípek, Vysloužil. ŽK: Kuncl, Kordula, Filipko (všichni Slovácko). Diváci: 4480. Poločas: 0:0.

Teplice: Slavík - Vidlička, Klein, Rosa, Siva (81. Došek) - Zoubele (66. Verbíř), Vachoušek, Ljevakovič, Stožický - Vondrášek, Mahmutovič (75. Veverka). Trenér: Plíšek.

Slovácko: Filipko - Kuncl, Němčický, Košút, Kubáň - Fujerik, Kordula, Perůtka, Urbánek (28. Cléber) - Nestorovski (64. Valenta), Ondřejka (87. Švancara). Trenér: Mazura.

Tepličtí dobře věděli, že pokud se chtějí udržet v dostizích o první místo, druhou ztrátu za sebou na domácím hřišti si už nemohou dovolit. Ale stejně jako je trápilo v sobotu Brno, které zde zvítězilo 1:0, měli i dnes velké problémy s dalším jihomoravským celkem a především s jeho neprostupnou defenzivou. Slovácko dorazilo na Stínadla povzbuzeno pondělní výhrou nad Slavií, ale při pohledu na jeho urputnou obrannou práci se nezdálo, že by chtělo útočit na druhý tříbodový zisk. Jako by i bezbranková remíza byla pro ligového nováčka úspěchem.

Především v prvním poločase se favorit trápil a před branku Slovácka se domácí, kterým chyběla ve hře invence, téměř nedostali. I když hlavička Kleina do boční sítě po rohovém kopu a hlavně možnost Vondráška, kterému sjel míč kopačce v dobré pozici po zpětné nahrávce Zoubeleho, vypadaly nadějně. Na Teplicích jako by ležel stín z posledních dvou zápasů, kdy vyšly střelecky naprázdno.

Fotbalisté Teplic se radují z výhry nad Slováckem

Až po změně stran domácí začali Slovácko viditelně přehrávat, rychleji posunovali míč od nohy a tím se jim přece jen otevíralo víc prostoru. K jejich smůle se však k báječnému výkonu nadechl gólman Slovácka Filipko. Nejprve se díval, jak Vondráškova hlavička narazila do břevna, pak si skvěle poradil s dalším pokusem Vondráška i dorážkou Mahmutoviče, stejně jako s lehkou tečí teplického kapitána Vachouška. Pak se při sílícím náporu Teplic jen ohlédl za další hlavičkou obránce Rosy.

V tu chvíli už útočné výpady Teplic pomáhal rozjíždět i střídající záložník Verbíř, hrající jubilejní 350. zápas. Obrana Slovácka se už málem drolila při teplickém zvyšování obrátek, ale hosty jedenáct minut před koncem oživil nečekaný protiútok. Po akci z pravé strany se na hranici pokutového území opřel do míče Fujerik a povedenou střelou, vůbec první v utkání na teplickou branku, pod břevno navázal na pondělní trefu proti Slavii. A Slovácko se už vidělo s výhrou, kterou s Teplicemi nezískalo šest let.

Fotbalista Slovácka Nascimento Cleber přeskakuje teplického Pavla Verbíře

Domácí pomalu propadali zmaru, ale pomohlo jim střídání. Trenér Plíšek osm minut před koncem poslal na hřiště vytáhlého útočníka Doška, jenž při prvním kontaktu s míčem vystřelil a jeho střelu za záda bezmocného Filipka srazil zadák Němčický. Vyrovnání Teplice popohnalo k ještě většímu úsilí, i remíza pro ně v tu chvíli byla málo.

Za dvě minuty připravil další střídající žolík Veverka ideální pozici pro Stožického, který vypálil nad. V poslední minutě pro Teplice přišel šťastný konec a hlavním hrdinou byl opět Došek. Zimní posila ze Sparty si naskočila na centr Ljevakoviče a hlavou poslala míč nechytatelně do spodního rohu branky.

Plíšek: Nic podobného nepamatuju

Teplický trenér Jiří Plíšek po úspěšném obratu připustil, že mu zápas pořádně pocuchal nervy. "Byl to infarktový zápas, každý na naší lavičce by mohl aspirovat na nějaké zkoušky srdce. Kdybychom prohráli, byli bychom pod mnohem větším tlakem. Za námi číhají Plzeň nebo Ostrava. Takže tohle vítězství pro nás má obrovskou cenu," uvedl Plíšek.

Když šlo Slovácko do vedení jedenáct minut před koncem, nepropadal prý úplné beznaději. "Říkal jsem si, že to přece nemůže skončit jako v sobotu s Brnem," připomněl minulý domácí zápas, kdy Severočeši s Brnem prohráli těsně 0:1. "Hráči prokázali obrovskou víru a touhu, že to dokázali prolomit. Je to o to cennější, že jsme prohrávali a nezbývalo moc času.

Navíc jsme Slovácko brali s respektem, v pondělí porazilo Slavii po výborném výkonu," řekl Plíšek. Dokonale mu vyšlo střídání, dlouhán Libor Došek se podepsal pod obě teplické branky. "Nepamatuju, že bych zažil něco podobného," uvedl kouč, kterého třeba už na začátku března potěšil záložník Stožický, který také po příchodu z lavičky vstřelil vítězný gól proti Bohemians Praha.

Představení Doška bylo ještě působivější, což ocenili i diváci. "Před týdnem se na něj křičelo Došek ven, teď by ho zase každý viděl v základní sestavě. Na to se nemůžeme moc ohlížet. Záleží, s jakou taktikou do zápasu půjdeme. Libor určitě ještě příležitostí dostane dost," prohlásil Plíšek, podle kterého teplické hře v závěru pomohli i další střídající žolíci Veverka a Verbíř, jenž odehrál 350. ligový zápas. Zklamání bylo znát na kouči Slovácka Josefu Mazurovi, jehož tým nebyl daleko od druhé výhry za sebou, přestože se většinu utkání jen bránil. "Ve druhém poločase nás Teplice zatlačily. My bychom byli rádi i za bod, ale dali jsme šťastný gól. Závěr Teplic byl drtivý, vyhrály zaslouženě," řekl Mazura.

Mrzelo jej, že Slovácko kromě jediné gólové střely nepředvedlo na Stínadlech víc. "Vůbec jsme nepodrželi míč, útočník Ondřejka skoro žádný neuhrál, nedostali jsme se do mezihry jako proti Slavii," posteskl si. Po utkání se na lavičce po vítězné Doškově trefě v poslední minutě zlobil. "Náš obránce Němčický má z toho souboje s Doškem rozbitý ret, prý dostal loktem," vysvětloval Mazura.