Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dojemné loučení s Li Na. Budeš nám chybět, řekla v slzách Kvitová

Australian Open

  16:41
PRAHA - Kvitová, Šafářová, Wozniacká, Serena Williamsová, Ivanovičová... Mnoho sportovních hvězd se sešlo na takzvaném diamantovém dvorci v čínském národním tenisovém centru. Přišly říct sbohem; s kariérou se loučila jejich soupeřka - a zároveň kamarádka - Li Na. „Budeš nám chybět,“ řekla za ostatní Petra Kvitová.

Čínska tenistka Li Na. foto: ČTK

Obvykle nemívala s veřejnými projevy problém. Naopak: Li Na patřila k nejpohotovějším a nejvtipnějším tenistkám. Děkovnou řečí po vítězném finále Australian Open rozesmála publikum v Melbourne.

Jenže pak přišlo úterý 30. září - a najednou se slova hledala těžko...

„Je hrozně těžké říct sbohem.“

Li Na

Narodila se 26. února 1982 v čínském Wu-chanu. Svérázná, upřímná a usměvavá tenistka se stala v zemi ikonou. Při olympiádě v Pekingu naplno poznala, co tenis pro její zemi znamená. Lidé ji povzbuzovali tak hlasitě, dokonce i během výměn,že je musela sama okřiknout. Národ ohromila, když v roce 2011 vyhrála Roland Garros. Letos dobyla druhý grandslam v Austrálii, vystoupala na druhé místo žebříčku, jenže od Wimbledonu k zápasu nenastoupila a v půlce září oznámila kvůli dlouhodobým trablům s koleny konec kariéry.

Li Na stála na diamantovém kurtu v Pekingu. Doma. V zemi, kde zažehla tenisovou mánii. Její finále Roland Garros 2011 sledovalo 116 milionů lidí, tedy více než třeba populární Super Bowl v témže roce. Počet čínských turnajů hlavně díky ní vzrostl během pěti let ze dvou na osm.

Během jednom z nich se Li Na s kariérou v úterý večer loučila. Za mohutného aplausu publika. Za zvuků komplimentů z úst přítomných.

„Gratuluju k fenomenální kariéře. Byla jsi opravdovou šampionkou, která změnila tolik lidských životů,“ řekla Stacey Allasterová, šéfka ženského okruhu WTA. „Stala ses hráčkou této dekády. Tvůj odkaz vydrží desítky let. Bude nám chybět tvůj soutěživý duch, tvůj talent. A především nám budeš chybět ty.“

Li Na bojovala s dojetím. A nebyla sama. Okolo postávající tenistky utíraly obličej do rukávů. Za ně pak z řady vystoupila Kvitová. Jako dobrá kamarádka Číňanky dostala příležitost promluvit za hráčky.

Čínska tenistka Li Na.

„Když jsi oznámila odchod, byl to pro náš sport smutný den,“ soukala ze sebe rozrušeně dvojnásobná wimbledonská vítězka. „Udělala jsi toho tolik pro ženský tenis. Tvůj příběh je inspirací. Jsi první asijskou hráčkou, která vyhrála grandslam. To změnilo náš sport navždy. Vytvářela jsi historii každým krokem v kariéře.“

A na závěr pak, téměř v slzách, dodala: „Díky, že jsi byla naší soupeřkou. A díky, že jsi byla naší přítelkyní. Budeš nám chybět.“

Přesto nebude trvat dlouho, než se obě zase shledají. Li Na se stala ambasadorkou Turnaje mistryň, kam se Kvitová už kvalifikovala. A sama Číňanka slíbila: „Budu se vracet, abych vás viděla.“

Její sportovní kariéra se však už nadobro završila.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...