14. června 2014 17:48, aktualizováno  18:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Záhlavová-Strýcová si v Birminghamu
zahraje finále, Štěpánek prohrál

• 1Diskuse
Barbora Záhlavová-Strýcová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Záhlavová-Strýcová. | foto: ČTK/AP
BIRMINGHAM/PRAHA Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová si v Birminghamu zahraje po dvou letech finále turnaje WTA. Osmadvacetiletá Češka porazila v semifinále 7:6 a 6:1 Casey Dellacquaovou a o první titul na trávě se utká s bývalou světovou jedničkou Anou Ivanovičovou ze Srbska. Na turnaji v Londýně naopak skončil Radek Štěpánek, který nestačil na Feliciana Lópeze.

Záhlavová-Strýcová byla dosud ve finále na WTA Tour třikrát, naposledy v červenci 2012 na antuce v Palermu. Jediný titul získala aktuálně 62. hráčka světa v roce 2011 na tvrdém povrchu v Québecu.

V neděli čeká Záhlavovou-Strýcovou jedno z největších utkání kariéry, neboť na turnaji kategorie WTA Premier ještě nikdy tak daleko nedošla. S nasazenou jedničkou Ivanovičovou, jež bude také usilovat o první titul na trávě, se dosud utkala dvakrát a neuhrála ani set.

Semifinále s Dellacquaovou bylo dvakrát v první sadě přerušeno kvůli dešti a s přestávkami se lépe vyrovnala česká tenistka.

V tie-breaku úvodního setu měla přesto blíž k vítězství šestnáctá nasazená Australanka, jež už vedla 5:1, nicméně Záhlavová-Strýcová šesti body v řadě skóre otočila a zkrácenou hru získala 7:5.

Pohodu si plzeňská rodačka přenesla i do druhého setu, v kterém už nedadala soupeřce šanci a po 28 minutách proměnila první mečbol.

Turnaj žen v Birminghamu (tráva)

Dvouhra - semifinále
Záhlavová-Strýcová
 (ČR) - Dellacquaová (16-Austr.) 7:6 (7:5), 6:1
Ivanovičová (1-Srb.) - Čang Šuaj (9-Čína) 6:2, 6:2

Štěpánek v Londýně prohrál s Lópezem

Pětatřicetiletý Štěpánek, jenž hrál finále naposledy v roce 2011, kdy triumfoval ve Washingtonu, sváděl s o tři roky mladším soupeřem vyrovnanou semifinálovou bitvu plnou krásných výměn. Ve zkrácené hře prvního setu odvrátil od stavu 3:6 čtyři setboly, nakonec ale sadu v tie-breaku za hodinu a čtyři minuty prohrál 7:9.

Ve druhém setu dokázal López využít jediný brejkbol, ke kterému ho Štěpánek za stavu 3:3 pustil, a utkání dotáhl k vítězství. Českého hráče zdolal v jedenáctém vzájemném zápase potřetí a oplatil mu loňskou porážku z Australian Open.

O čtvrtý titul v kariéře se López utká s Grigorem Dimitrovem, jenž dosud získal na okruhu ATP rovněž tři trofeje. Čtvrtý nasazený Bulhar porazil hladce ve dvou setech turnajovou jedničku Stana Wawrinku ze Švýcarska 6:2, 6:4.

Turnaj mužů v Londýně (tráva)

Dvouhra - semifinále:
López (10-Šp.) - Štěpánek (15-ČR) 7:6 (9:7), 6:4
Dimitrov (4-Bulh.) - Wawrinka (1-Švýc.) 6:2, 6:4

Ve finále Prague Open na sebe narazí Rosol a Veselý

Čeští daviscupoví reprezentanti Lukáš Rosol a Jiří Veselý potvrdili na tenisovém challengeru Prague Open papírové předpoklady a v neděli se před domácím publikem utkají o titul.

Druhý nasazený Veselý porazil Číňana Čang Ce hladce 6:3, 6:3, turnajová jednička Rosol musel se Švýcarem Michaelem Lammerem, který do hlavní soutěže prošel z kvalifikace, bojovat ve třech setech. Postup slavil po hodině a 46 minutách po výhře 4:6, 6:1, 6:1.

Dvacetiletý Veselý se mohl spolehnout na první podání a jeho vítězství mohlo být i jednoznačnější. Za stavu 5:2 v druhém setu ale zaváhal a místo ukončení zápasu ztratil svůj servis čistou hrou.

"Dolehla na mě nervozita z toho, že se konečně dostanu do finále, což byl pro mě cíl po celý týden," přiznal v rozhovoru na oficiálním webu turnaje.

S Rosolem, 56. hráčem světového žebříčku, má Veselý (74.) pozitivní bilanci. Letos ho porazil na okruhu ATP v úvodním kole grandslamového Roland Garros, vloni o osm let staršího soupeře vyřadil ve čtvrtfinále challengeru v Prostějově.