Tenisté ve finále SP neuspěli, slaví Srbové

Davis Cup

16:53aktualizováno  18:50
DÜSSELDORF - Čeští tenisté ani na pátý pokus neuspěli ve finále Světového poháru družstev a po porážce 0:3 na zápasy skončili druzí za Srbskem. V Düsseldorfu dnes Tomáš Berdych prohrál s Jankem Tipsarevičem 5:7, 6:7, druhý bod získal pro soupeře Viktor Troicki v duelu s Radkem Štěpánkem. Za již rozhodnutého stavu vyhráli Srbové i závěrečnou čtyřhru.

Radek Štěpánek foto: ČTK

Berdych v zápase s Tipsarevičem v dubnu rozhodl o postupu do semifinále Davisova poháru, dnes se mu však v duelu světové sedmičky s osmičkou nepodařilo tým nasměrovat za prvním triumfem v SP od rozdělení Československa.

V závěru prvního setu ztratila česká jednička podání a soupeř výhru 7:5 potvrdil. V tie-breaku druhé sady přestál Berdych v prosluněném Düsseldorfu dva soupeřovy mečboly za stavu 4:6 a 5:6, dalšímu při skóre 8:9 však už neodolal.

Štěpánek rozehrál svůj zápas s Troickým dobře a v prvním setu zvítězil 6:2. V dalších dvou však již ani jednou nezískal soupeřovo podání a po dvou hodinách a osmi minutách prohrál 4:6 a 3:6.

Za rozhodnutého stavu nastoupil spolu s Františkem Čermákem do deblu místo původně nominovaného Štěpánka Berdych. Jejich duel s Tipsarevičem a Nenadem Zimonjičem ale netrval dlouho, česká dvojice prohrála za 54 minut 3:6 a 1:6.

Budoucnost vyřešená do dvou měsíců

Do finále Světového poháru postoupili Češi poprvé od roku 2007, kdy navzdory úvodnímu Berdychovu vítězství nakonec v boji o titul podlehli 1:2 Argentině. Po páté neúspěšné finálové účasti zůstává posledním triumfem prvenství Československa z roku 1987.

Srbové tradiční turnaj vyhráli podruhé. Triumfovali i před třemi lety, kdy proti domácímu Německu vybojovali rozhodující body také ve dvouhrách Troicki s Tipsarevičem.

A možná se Srbové stali i posledními vítězi, protože turnaji hrozí po 35 letech konec. Pořadatelům vypršela pětiletá smlouva s ATP a hlavní sponzor Power Horse už nemá zájem o další spolupráci.

"Jasno o další budoucnosti Světového poháru by mělo být do dvou měsíců," řekl ředitel Dietloff von Arnim. O převzetí pořadatelství už projevila zájem španělská města Valencie a Bilbao.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...