Tenisté míří za postupem. Nad Itálií vedou 2:0

Australian Open

16:00aktualizováno  23:35
OSTRAVA/PRAHA - Čeští tenisté mají velmi blízko postup do čtvrfinále Davisova poháru. Po úvodních dvouhrách prvního kola Světové skupiny vedou nad Itálií 2:0. První bod v Ostravě vybojoval Radek Štěpánek, který v pěti setech udolal Andrease Seppiho 4:6, 6:4, 6:3, 3:6 a 6:4. Ve druhém zápase odvrátil česká jednička Tomáš Berdych chvilkovou krizi a porazil Simona Bolelliho 6:3, 4:6, 7:5 a 6:2.

Český tenista Radek Štěpánek v Davis Cupu foto: Reuters

O postupu mohou rozhodnout svěřenci Jaroslava Navrátila už v sobotní čtyřhře od 15:00.  Do ní jsou zatím nahlášeny páry František Čermák, Lukáš Rosol a Daniele Bracciali, Potito Starace, kapitáni ale mohou složení dvojic změnit. Očekává se, že na české straně nastoupí Berdych se Štěpánkem.

Až po vítězné bitvě však vyšlo najevo, že start české dvojky Štěpánka byl nedlouho před utkáním kvůli zdravotním potížím na vážkách. Štěpánek přiznal, že se v noci vzbudil ve zbídačeném stavu. "Měl jsem hodně špatnou noc. Probral jsem se o půl šesté úplně zpocený, měl jsem strašný knedlík v krku a hned jsem volal docenta Koláře. Říkal, že to je zánět nosohltanu ze suchého vzduchu a zimy," řekl Štěpánek.

Součástí bleskové léčby byla i akupunktura, Štěpánek zrušil dopolední trénink a před zápasem se jeho stav zlepšil. Na nejhorší variantu tak nedošlo a 31. hráč světa mohl jít do boje. "Docent do mě něco narval, ani nevím, co to bylo, ale jemu plně důvěřuju. Když jsem šel na kurt, cítil jsem se dobře, ale jak šel tep nahoru, cítil jsem, že nemám sílu. V zápase jsme měl momenty, kdy jsem se cítil vyčerpaný a dole," řekl Štěpánek.

Štěpánek přijel do Ostravy jako vítěz Australian Open ve čtyřhře, dvouhru ale nehrál od 17. ledna a od úvodu se na ostravském kurtu hledal. Z rychlého povrchu, který měl dělat Italům problémy, rodák z Karviné nijak netěžil a ve výměnách překvapivě vyčkával. V polovině úvodní sady ještě dokázala česká dvojka ztracené podání ihned vyhrát zpět, za stavu 4:5 ale Štěpánka znovu zradil první servis a čistou hrou nabídl soupeři vedení.

Čas: 3:50 hod

Po přestávce dostal Seppi českého soupeře sám do hry. Hned v prvním gamu druhého setu zahrál dvě dvojchyby a Štěpánek získal sebevědomí důležitým brejkem. Svěřenec Jaroslava Navrátila ožil, zlepšil pohyb i údery a s přehledem držel podání. Mrzet ho nemuselo ani to, že v maratonské deváté hře nevyužil sedm setbolů. Vzápětí totiž zvládl svůj servis bez ztráty fiftýnu a srovnal.

Nervozitu ze sebe Štěpánek načas setřásl v polovině třetí sady. Konečně se dostal ke své typické hře: chodil více na síť a Itala deptal i častější změnou rytmu. I díky pomoci pásky získal při Seppiho podání sedmý, tzv. Tildenův game, který je mezi tenisty považován za zlomový, a sebrat soupeřův servis se mu ještě povedlo i na samý závěr třetího setu.

Zdálo se, že český favorit definitivně překlonil misky vah na svou stranu, ve čtvrtém setu ale naprosto selhal při využívání brejkbolů. Ital mu nabídl šest možností, jednou dokonce při svém podání prohrával 0:40, ale pokaždé dokázal hrozbu zažehnat. Naopak Štěpánek "daroval" soupeři pátý game dvojchybou a trápení podtrhl ztrátou servisu také za stavu 3:5.

Zdravotně indisponovaný rodák z Karviné se ale nezlomil a v pátém setu zabojoval. Poté co se vrátil po krátké pauze z útrob haly, skvělou obranou prolomil ve třetí hře Seppiho servis a to rozhodlo. Při svém podání nepřipustil komplikace a při Italově servisu pak proměnil druhý mečbol. Seppiho porazil i počtvrté v kariéře a poprvé vyhrál v Davisově poháru ve dvouhře pětisetový duel. "Měl jsem dvaadvacet brejkbolů a využil jen čtyři, to je skoro strašidelné číslo. Kdybych jich proměnil aspoň o čtvrtinu víc, mohlo být utkání jednoznačnější," vysvětloval.

Štěpánkova účast v sobotním deblu je vzhledem ke zdravotní indispozici nejistá. Třiatřicetiletý tenista ale věří, že bude moct hrát. "Zatím to nevylučuju, uvidíme, jak na tom budu ráno. S Argentinou jsem tady taky odehrál zápas, kdy jsem nemohl koleno ohnout do devadesáti stupňů. Doufám, že mě to vítězství nalije novou energií," dodal Štěpánek.

Sebevědomého Berdycha potrápil Bolelli

Berdych připustil, že proti Bolellimu navzdory předzápasovým předpokladům nečekal lehký průběh. "Bylo to hodně těžké, ale já jsem něco podobného očekával a Bolelli mě v tom očekávání utvrdil. Zaráží mě, že tenista s takovou hrou se pohybuje tam, kde se pohybuje," prohlásil Berdych na adresu 135. hráče světa.

Chvilkami si dokonce v hlavě vybavil loňský duel s Kazachem Golubjovem, který českého favorita v utkání 1. kola Davisova poháru v Ostravě zaskočil famózním výkonem v klíčovém nedělním zápasu. "Až jsem si říkal, jestli na mě ti hráči ze druhé stovky nemají nějak spadeno," usmál se Berdych. "Párkrát jsem si ten zápas vybavil," přiznal.

Berdych s Bolellim, náhradníkem za nachlazeného Staraceho, prohrál poslední dva vzájemné zápasy, ale dnešní duel začal sebevědomě. V první sadě stačil sedmému hráči světa jediný brejk. Po dvou autech z Italovy rakety zvýšil rodák z Valašského Meziříčí na 4:2 a v následném gamu zažehnal úvodní slabší chvilku, když po slibném vedení 40:0 musel odvracet brejkbol. Pak už ale dohrál úvodní dějství s přehledem.

Čas: 2:46 hod

Ital ale proti českému favoritovi nesložil zbraně a ve výměnách i na podání nečekaně držel krok. V pátém gamu dvakrát po sobě zažehnal brejk a o pět her později dokonale využil dalšího Berdychova útlumu při servisu k překvapivému vyrovnání stavu.

Český hráč se neprobral ani v úvodu třetího setu, kdy znovu promarnil dvě brejkbolové šance. Bolelliho hra mu viditelně nesvědčila a místo hladké cesty za vítězstvím musel bojovat o každý míč. V závěru třetího dějství však Berdych ukázal svoji velikost. V jedenáctém gamu konečně sebral houževnatému soupeři servis a sadu pak bez ztráty fiftýnu zakončil při svém podání.

Tím český tenista soupeře definitivně zlomil. Hned v úvodní hře čtvrté sady mu sebral podání a závěr za chvilku s přehledem dotáhl do vítězného konce. I když Berdych opouštěl halu až s půlnocí, je připraven hrát i sobotní čtyřhru. "Týmově jsme to ještě neřešili, ale za sebe můžu říct, že jsem v pohodě. Cítím se dobře, tím, že jsou výměny na tomhle povrchu rychlé a ne moc dlouhé, není znát ani únava," řekl Berdych

Federer prohrál s Isnerem

Švýcarska je i přes start Rogera Federera po prvním dnu daviscupového utkání proti Spojeným státům americkým bez bodu. Bývalý první hráč světového žebříčku prohrál v domácí hale ve Fribourgu s Johnem Isnerem 1:3 na sety, a protože před ním ztratil Stanislas Wawrinka dobře rozehraný duel s Mardym Fishem (5:7 v pátém setu), může být už v sobotu po zápase.

Federer prohrál v Davis Cupu poprvé po osmi letech. Na domácí antuce, která měla eliminovat tvrdé Isnerovo podání, mu nepomohlo vítězství v prvním setu ani sedmitisícové publikum v zádech. V klíčovém třetím setu nevyužil v šestém a osmém gamu brejkboly a tie-break pak ztratil. Ve čtvrté sadě se Isner za stavu 2:2 dostal třemi skvělými servisy ze stavu 0:40 a pak už čtyřmi gamy za sebou dospěl k premiérovému vítězství nad Federerem.

"Skvěle podával, když potřeboval. Já řadu svých šancí nevyužil a to mě stálo zápas," řekl Federer, zatímco šestadvacetiletý Isner se rozplýval štěstím. "Největší vítězství v mojí kariéře. Jsem na to pyšný," radoval se 17. hráč světového žebříčku. Světová trojka Federer se s Wawrinkou pokusí oživit naději Švýcarska v deblu, ve kterém spolu v roce 2008 vyhráli olympijské hry. Soupeřem jim budou Mike Bryan a mladík Ryan Harrison.

Jediný bod zbývá získat k postupu do čtvrtfinále soutěže i Argentině, Rakousku, obhájcům titulu ze Španělska a Srbům, kteří jsou pro další kolo potenciálními soupeři českého týmu. Pouze v Japonsku mají k postupu stejně daleko domácí i chorvatští tenisté, zápas Kanady s Francií ještě nezačal.