Berdych skončil pod vrcholem, porazil ho až Federer

19:24aktualizováno  21:28
MADRID - Tomáš Berdych titul na turnaji série Masters v Madridu nezískal. Český tenista dnes ve finále na modré antuce prohrál 6:3 a dvakrát 5:7 se Švýcarem Rogerem Federerem, který se po více než roce vrátí na druhé místo světového žebříčku Dvouhru žen ovládla bývalá světová jednička Serena Williamsová. Třicetiletá americká tenistka ve finále porazila aktuální první hráčku žebříčku WTA Viktorii Azarenkovou z Běloruska 6:1, 6:3.

Tomáš Berdych foto: ČTK

Šestadvacetiletý Berdych hrál své třetí finále série Masters a podruhé z něj odešel poražen. Z jediného triumfu se radoval v pařížské hale Bercy v roce 2005.

"Musím pogratulovat Rogerovi, který ukázal, že je hvězdou. Myslím, že jsme předvedli krásné představení," řekl Berdych při slavnostním vyhlášení.

"Jinak to byl skvělý týden," konstatoval sedmý hráč světa. Do finále vlétl ve velkém stylu. Diktoval hru, střílel z forhendu vítězné míče, brzy vzal Federerovi servis, udělal jen dvě chyby a první set ovládl. Federer ale od US Open prohrál jen třikrát z 47 zápasů a druhý set získal pro sebe.

V třetím dějství Berdych nevyužil tři brejkboly v první a třetí hře. Za stavu 3:4 dokázal ze stavu 0:40 dotáhnout třemi esy na shodu, ale pak udělal dvě dvojchyby. Švýcar servíroval na výhru, Berdych se však ještě udržel ve hře. Ve dvanácté hře odvrátil Berdych tři mečboly, ale při čtvrtém trefil síť a podlehl.

První vítěz na modré antuce

Přišel tak o šanci stát se prvním vítězem v historii na modré antuce. Stejně jako Jiří Novák před deseti lety odešel z madridského finále poražen. "Byl to těžký turnaj s náročným losem. Tomáš hrál hodně dobře. Jsem si jistý, že se ještě mnohokrát setkáme a zase to budou kvalitní zápasy jako tenhle," uvedl Federer, jenž Berdycha porazil pojedenácté z patnácti vzájemných zápasů.

Třicetiletý Švýcar získal čtvrtý titul v sezoně a celkově 74. v kariéře. Zároveň dvacátým triumfem na turnaji série Masters vyrovnal rekordní bilanci svého věčného rivala Rafaela Nadala, jenž druhou desítku završil před třemi týdny v Monte Carlu.

Právě španělskou hvězdu, jež v Madridu vypadla už ve čtvrtfinále, vystřídá Federer v pondělí na druhém místě žebříčku.

Williamsová, která v semifinále vyřadila Lucii Hradeckou a zajistila si tak posun z devátého na šesté místo žebříčku, získala druhý titul v sezoně. Svou neporazitelnost na antuce prodloužila na 13 zápasů za sebou.

Azarenková po roce opět madridské finále nezvládla - loni neuhrála ani set s Petrou Kvitovou. Dvaadvacetiletá Běloruska usilovala na modré antuce ve Španělsku o pátý letošní titul a po prohře s Williamsovou zaznamenala teprve třetí prohru v sezoně.

Williamsová má na kontě 41 turnajových triumfů a v pořadí aktivních hráček se na druhém místě vyrovnala Kim Clijstersové z Belgie. Lepší je pouze Serenina starší sestra Venus se 43 tituly.