Berdych na světovou jedničku neměl. S Djokovičem uhrál jen set

Australian Open

9:30aktualizováno  13:48
PRAHA/MELBOURNE - Tenista Tomáš Berdych vypadl potřetí za sebou z grandslamového Australian Open ve čtvrtfinále. Český hráč nestačil na Novaka Djokoviče ze Srbska. Obhájce titulu a světovou jedničku zatlačil jen v druhé sadě a prohrál po setech 1:6, 6:4, 1:6, 4:6 za dvě a půl hodiny.

Český tenista Tomáš Berdych foto: ČTK

Berdych prohrál s Djokovičem podvanácté ze třinácti zápasů a podesáté za sebou. Posledním českým semifinalistou Australian Open tak zůstává Jiří Novák z roku 2002, úvodní grandslam sezony naposledy vyhrál Petr Korda v roce 1998. "Měl jsem šanci, protože už jsem Djokoviče viděl hrát lépe. I předešlé zápasy hrál mnohem lépe, ale já jsem nepředvedl svůj nejlepší tenis a jeden set nestačí," řekl Berdych na tiskové konferenci. "Hrál jsem tak na sedmdesát pět procent a nedokázal přijít s ničím navíc," dodal český tenista.

Berdychovi vstup do zápasu nevyšel. Sice získal svůj úvodní servis, ale pak rychle ztratil půdu pod nohama a přišel o šest gamů v řadě. Pod tlakem chyboval, ve výměnách byl pozadu a po 28 minutách přišel po dvojchybě o úvodní sadu. "Netrefoval jsem na začátku údery čistě a míč neměl potřebnou rychlost. Nebyly dost dlouhé, nebyl jsem dost agresivní, a proto to pro něj bylo dost snadné," řekl Berdych.

On-line reportáž - ZDE

Pasivně hrát Berdych nemohl, a proto od začátku druhé sady přidal na agresivitě a hned mu to vyneslo brejk, který udržel až do konce sady. Za stavu 5:4 Djokovič zatlačil, Berdych ovšem odvrátil při svém servisu čtyři brejkboly, jeden třeba riskantním vítězným bekhendem po lajně, a srovnal na 1:1 na sety.

Vysoko nastavenou laťku Berdych neudržel. Jako v prvním setu si nepomohl servisem a Djokovič trestal a exceloval. Český hráč ztratil pět her po sobě a po těžce vybojované druhé sadě přišel o třetí za necelých třicet minut. Ve čtvrtém setu ztratil Berdych pošesté v utkání servis a na obrat se už nevzmohl. Největší rozdíl mezi hráči ukazuje počet nevynucených chyb, kterých měl Berdych skoro dvakrát víc.

Středeční program

Rod Laver Arena (od 1:00 SEČ)
Azarenková (1-Běl.) - Kuzněcovová (Rus.)
S. Williamsová (3-USA) - Stephensová (USA)
Murray (3-Brit.) - Chardy (Fr.)
9:30 Federer (2-Švýc.) - Tsonga (7-Fr.)

"S Tomášem je každý zápas těžký, on dobře podává a mám radost, jak jsem to zvládl. Jsem svým výkonem potěšen," řekl Djokovič v rozhovoru na kurtu. Dvojnásobný vítěz turnaje Djokovič bude v semifinále hrát se Španělem Davidem Ferrerem. Čtvrtý nasazený Ferrer měl přitom namále, prohrával s krajanem Nicolásem Almagrem 0:2 na sety, ale zápas otočil a zvítězil v pěti sadách 4:6, 4:6, 7:5, 7:6 a 6:2.

"Je zázrak, že jsem vyhrál. Prostě jsem bojoval, tak jako vždy," řekl Ferrer. Maria Šarapovová a Li Na vytvořily první semifinálovou dvojici Australian Open. Druhá nasazená ruská tenistka vyřadila ve čtvrtfinále za 66 minut krajanku Jekatěrinu Makarovovou dvakrát 6:2, turnajová šestka z Číny ukončila v Melbourne letošní neporazitelnost Agnieszky Radwaňské a Polku přehrála 7:5, 6:3.

Loňská finalistka Šarapovová zatím na úvodním grandslamovém turnaji sezony ztratila jen devět her, lepší bilanci žádná hráčka v open-éře neměla. Rekord dosud držela Monika Selešová, která v roce 1991 cestou do semifinále prohrála 12 gamů. "Tyhle výsledky a rekordy pro mne nejsou tak důležité. Nakonec jde vždycky jen o vítězství," řekla pětadvacetiletá Šarapovová, majitelka čtyř grandslamových titulů.

Radwaňská ani při svém sedmém startu v Melbourne nedokázala přejít přes čtvrtfinále. Bývalá šampionka z Roland Garros Li Na světovou čtyřku udolala za hodinu a 42 minut. "Měla jsem dojem, že hraju proti zdi," řekla Li Na. Třiadvacetiletá Polka měla vynikající vstup do sezony, vyhrála 13 zápasů a získala tituly v Sydney a Aucklandu.

Výsledky Australian Open

(tvrdý povrch, dotace 31 milionů australských dolarů)

Muži
Dvouhra - čtvrtfinále
Ferrer (4-Šp.) - Almagro (10-Šp.) 4:6, 4:6, 7:5, 7:6 (7:4), 6:2
Djokovič (1-Srb.) - Berdych (5) 6:1, 4:6, 6:1, 6:4

Čtyřhra - čtvrtfinále
Granollers, M. López (3-Šp.) - Bellucci, Paire (Braz./Fr.) 6:3, 6:1
Haase, Sijsling (Niz.) - Marrero, Verdasco (11-Šp.) 6:4, 7:6 (7:3)

Ženy
Li Na (6-Čína) - A. Radwaňská (4-Pol.) 7:5, 6:3
Šarapovová (2-Rus.) - Makarovová (19-Rus.) 6:2, 6:2

Erraniová, Vinciová (1-It.) - S. Williamsová, V. Williamsová (12-USA) 3:6, 7:6 (7:1), 7:5
Lepchenková, Čeng Saj-saj (USA/Čína) - Llagosteraová, Čeng Ťie (7-Šp./Čína) 6:3, 5:7, 7:5
Bartyová, Dellacquaová (Austr.) - Šafářová, Pavljučenkovová (Rus.) 6:2, 6:3