Čechům se finále v Pekingu nepovedlo, prohrála Kvitová i Berdych

12:53aktualizováno  16:30
PEKING/PRAHA - Čeští tenisté Petra Kvitová ani Tomáš Berdych ve finále turnaje v Pekingu neuspěli. Dvojnásobná wimbledonská vítězka prohrála v přímém duelu o post druhé hráčky žebříčku WTA s Ruskou Marií Šarapovovou 4:6, 6:2 a 3:6 a klesne ze třetího místa na čtvrté. Berdych získal v duelu se světovou jedničkou Novakem Djokovičem jen dva gamy a finále prohrál 0:6, 2:6.

Vítězka a poražená. Petra Kvitová (vlevo) a Maria Šarapovová. foto: ČTK/AP

Kvitová do zápasu dobře vstoupila, hned vzala Rusce podání a vedla 3:1, ale náskok neudržela. Šarapovová hrála agresivně a Kvitovou o první set připravila. Češka ale ovládla druhou sadu. Od stavu 0:1 díky zlepšenému podání a přesnějším úderům získala šest ze sedmi her a vynutila si třetí set.

Do rozhodujícího dějství nevstoupila Kvitová dobře, přišla ve druhém gamu o podání a prohrávala 0:3. Pak sice snížila na 2:3, ale srovnat už nedokázala. Za stavu 2:5 Kvitová odvrátila při svém podání mečbol a servis si po devítiminutovém boji udržela, vzápětí ovšem Šarapovová zápas nekompromisně ukončila čistou hrou.

Čtyřiadvacetiletá Kvitová má přes porážku za sebou vydařené asijské turné. Před týdnem odjela z čínského Wu-chanu jako šampionka a s jistou účastí na Turnaji mistryň v Singapuru a nyní prohrála po devíti vítězných zápasech.

Djokovič nedal Berdychovi šanci

Srbský tenista získal v čínské metropoli při pátém startu pátý titul. Navíc byl blízko absolutnímu triumfu a mohl Berdychovi nadělit dva kanáry. Za stavu 5:0 ve druhém setu měl mečbol, český tenista mu ale sebral servis a zisk prvního gamu oslavil s rukama nad hlavou.

Berdych vzápětí udržel čistou hrou i své podání, nezopakoval tak svůj nejhorší výsledek na okruhu ATP v kariéře. Jeho negativním rekordem je porážka 1:6, 0:6 se Švédem Robinem Söderlingem ze semifinále v Baastadu z roku 2011.

Novak Djokovič.

"Narazil jsem ve finále na někoho, koho jsem ještě v životě neviděl," prohlásil po zápase Berdych, jenž v závěru duelu nabízel raketu sběrači míčků. "To, co dneska předvedl, bylo vážně mimořádné. Opravdu není moc co dodat, protože mě úplně vymetl z kurtu," konstatoval. Více čtěte ZDE.

V příští hře ještě Berdych odvrátil další dva mečboly, při celkově čtvrtém už ale Djokovič duel po hodině a sedmi minutách uzavřel. Bilanci v Pekingu si srbský tenista vylepšil na 24 vítězství.

Tenisový turnaj mužů a žen v Pekingu (tvrdý povrch)

Muži:
Čtyřhra - finále:

Rojer, Tecau (Niz./Rum.) - Benneteau, Pospisil (4-Fr./Kan.) 6:7 (6:8), 7:5, 10:5.