Finále velikánů. O titul na Turnaji mistrů si zahrají Djokovič a Federer

16:46aktualizováno  16. listopadu 0:29
LONDÝN/PRAHA - Finále Turnaje mistrů bude mít očekávané obsazení - Novak Djokovič a Roger Federer. Srbský tenista postoupil do boje o titul potřetí za sebou a může získat celkově čtvrtý triumf, Federer po strhující bitvě s krajanem Stanem Wawrinkou může vyhrát závěrečný podnik sezony už posedmé.

Radující se Novak Djokovič. foto: ČTK/AP

První hráč světového žebříčku Djokovič sice poprvé na turnaji ztratil set, Japonce Keie Nišikoriho ale nakonec v Londýně porazil 6:1, 3:6, 6:0. Federer ve druhém semifinále odvrátil Wawrinkovi čtyři mečboly a zvítězil 4:6, 7:5, 7:6 (8:6) po dvou hodinách a 48 minutách.

Tři tituly za sebou dokázal naposledy na Turnaji mistrů vybojovat Ivan Lendl, který podniku kraloval v letech 1985-1987. „Kei hrál skvěle a tohle byla jeho životní sezona. Udělal ale v klíčových okamžicích třetího setu pár dvojchyb,“ zhodnotil Djokovič semifinálový duel.

Srbský tenista v základní skupině ztratil jen devět her a i proti Nišikorimu se zdálo, že půjde o jasnou výhru. Djokovič od stavu 1:1 v prvním setu vyhrál pět her v řadě a druhou sadu zahájil dalším brejkbolem. Nišikori, první asijský tenista, který se na Turnaj mistrů kvalifikoval, ale dokázal odpovědět a druhému setu pak dominoval.

Kei Nišikori v utkání s Novakem Djokovičem,
Kei Nišikori se natahuje po míčku.
Ano! Novak Djokovič a jeho oslavné gesto.
Forhend! Na snímku Novak Djokovič.

Ve třetí sadě ale opět zabral sedmadvacetiletý Djokovič. V první hře odvrátil dva brejkboly a Nišikorimu už nedal šanci. Japonec nevydařenou sadu i celý zápas uzavřel svou šestou dvojchybou.

Wawrinka hrál s Federerem výborný zápas. Získal první set, druhý sice ztratil, ale ve třetím získal první brejk a za stavu 5:4 podával na postup do finále. Měl tři mečboly, dva z nich odvrátil Federer prohozem a při druhém Wawrinka zkazil volej. Ze čtvrtého mečbolu se Federer dostal při svém servisu v tie-breaku, aby pak sám první využil.

„Měl jsem štěstí, Stan hrál skvěle, ale já si pořád věřil, bojoval a šel úder po úderu. Při mečbolech jsem si říkal, že to prostě zkusím. Vyšlo to a je nádherné si tady znovu zahrát finále,“ řekl Federer v rozhovoru na kurtu.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch)