Berdych přetlačil obra Karloviče a v Šanghaji postoupil do čtvrtfinále

11:14aktualizováno  18:56
ŠANGHAJ/PRAHA - Tenista Tomáš Berdych postoupil v Šanghaji do čtvrtfinále a znovu zvýšil své naděje na účast na Turnaji mistrů v Londýně. Šestý nasazený hráč čínského turnaje série Masters porazil nebezpečného chorvatského ranaře Iva Karloviče 6:3, 6:4 a jeho příštím soupeřem bude Francouz Gilles Simon.

Tomáš Berdych. foto: ČTK/AP

Berdych nepovolil Karlovičovi žádný brejkbol a sám mu vzal v každém setu jednou servis. Chorvat sice nastřílel 19 es, ale český hráč získal většinu výměn od základní čáry a udělal jen osm nevynucených chyb. Zápas Berdych ukončil za hodinu a čtyři minuty vítězným forhendem na lajnu, který stvrdilo i „jestřábí oko“.

Berdychův obouručný bekhend.
Forhend Tomáše Berdycha.
Tomáš Berdych po utkání s Chorvatem Karlovičem děkuje divákům.
Tomáš Berdych.

Devětadvacetiletý Berdych zdolal o šest let staršího Karloviče poprvé po více než třech letech a vzájemnou bilanci upravil na tři výhry a čtyři porážky.

V boji o semifinále čeká Berdycha další soupeř, s kterým má nepříznivý poměr zápasů. Se Simonem, 29. hráčem světa, se střetl osmkrát a pět zápasů prohrál, z toho čtyřikrát na tvrdém povrchu. Poslední duel ale loni v Bangkoku vyhrál.

Karolína Plíšková vybojovala čtvrtfinále v Linci

Karolína Plíšková si zahraje na halovém turnaji v Linci čtvrtfinále a zatím potvrzuje po návratu do Evropy formu z asijského turné. Ve 2. kole vyřadila Němku Monu Barthelovou 6:4, 6:2. Turnajová sedmička z České republiky zůstala v soutěži jedinou z osmičky nasazených hráček.

Třicátá tenistka světa Plíšková během září vyhrála turnaj v Soulu a předtím byla v Hongkongu ve finále. V čínském Wu-chanu ji vyřadila světová čtyřka Petra Kvitová, jen v Pekingu v minulém týdnu neuspěla už v 1. kole. V Linci ale tenistka z Loun opět vítězí a Barthelovou, 47. hráčku žebříčku, porazila letos i podruhé.

Do čtvrtfinále na okruhu WTA se Plíšková letos probojovala podeváté. A pokud nezaváhá, má v Linci velkou šanci projít nejméně do semifinále. V pátek ji totiž čeká americká kvalifikantka Madison Brengleová, jež měla dvakrát štěstí a obě dosavadní soupeřky jí vzdaly kvůli zdravotním problémům.

Z turnaje navíc odstoupila největší hvězda turnaje Kanaďanka Eugenie Bouchardová, jež má potíže se stehnem a před Turnajem mistryň nechce riskovat. Zdravotní důvody vyřadily ze hry o den dříve i dvojnásobnou vítězku z Lince a druhou nasazenou Anu Ivanovičovou ze Srbska.

Na rakouském turnaji se Plíšková může soustředit už jen na dvouhru, protože s dvojčetem Kristýnou při obhajobě deblového titulu skončily už v prvním kole.

Tenisový turnaj žen v Linci

Dvouhra - 2. kolo:
Karolína Plíšková (7-ČR) - Barthelová (Něm.) 6:4, 6:2
Pironkovová (Bulh.) - Bouchardová (1-Kan.) bez boje
Friedsamová (Něm.) - Čepelová (SR) 6:0, 6:4
Knappová (It.) - Rybáriková (SR) 6:3, skreč

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...