Tenhle zápas bude zlomový, říká před dalším finále NHL Rozsíval

11:00
BOSTON (Od zpravodaje v USA) - Ve čtvrtém finále play off NHL byl český obránce Michal Rozsíval jedním z nejdůležitějších hokejistů vítězného Chicaga Blackhawks. Jeho dvě střely skončily po tečích a dorážkách v brance a spolu s tradičně solidní defenzivní prací z něj udělaly jednu z osobností utkání.

Hokejisté Chicaga Blackhawks Patrick Sharp (vlevo) a Michal Rozsíval foto: Reuters

"Hodně střílet z různých úhlů a vytvořit tlak před brankou Tuukky Raska byla naše taktika. Před zápasem jsme o tom hodně mluvili a fungovalo to," vyprávěl obránce po výhře 6:5 v prodloužení. "Bavili jsme se o tom i s útočníky, chtěli jsme, aby věděli, že my beci budeme střílet, a aby šli do branky."

Český hokejista Chicaga Blackhawks Michal Rozsíval (vpravo) a Richard Clune z Buffala Sabres

Ve třetím finále padly dva góly, ve čtvrtém jedenáct. Kde se najednou vzala taková přestřelka?
Média nám prorokovala sérii s nízkým počtem branek a vidíte - tentokrát jim to nevyšlo. Ale pro fanoušky to je přece super vidět tolik gólů.

A jaké to je pro beka?
Já si užívám zápasy, kdy dáme víc gólů, než dostaneme. Takže v tomto případě jsem spokojený. Naštěstí jsme častěji skórovali my, dvakrát jsme se utrhli na dvougólové vedení. I když jsem obránce, pocit ze zápasu je lepší, když branky padají. Ale jestli si to užívám, nebo ne, je nakonec jedno. Vyhráli jsme.

Překvapilo vás, že se hrál tak otevřený hokej a přes jindy tuhou bostonskou defenzivu jste měli dost prostoru?
To asi nikdo nečekal, ale i takové zápasy jsou. Oběma týmům se dařilo střelecky. Možná to tolik nešlo gólmanům, ale sport je skvělý v tom, že člověk nikdy neví, jak to dopadne. Někdy 0:0, někdy 6:5.

Co takové zápasy rozhoduje?
Občas to otřepané štěstíčko, ale taky psychika, sebevědomí. My jsme si věřili. Věděli jsme, že to musíme urvat. Ve finále ovšem rozhodují hlavně detaily, dorážky, odrazy... Třeba náš vítězný gól v prodloužení - tam se to nějak zamotalo na modré, Seabrook náhodou vyjel, uvolnil se, vystřelil a dal gól. Možná Boston udělal malinkou chybičku a my jsme toho využili.

Rozsíval (vpravo) stíhá Seguina.

Kdyby dal v prodloužení gól Boston, vedl by 3:1 na zápasy. Mohl to být zlomový moment série?
To si nemyslím. Začíná se znovu. Zlomový bude ten další zápas. To bude ta maturita, jak o ní mluvil Jarda Jágr.

Asi je hodně důležité, že se bude hrát u vás v Chicagu, že?
Před zápasem jsme mluvili o tom, že se chceme vracet domů za vyrovnaného stavu. Jsme zpátky, je to zase nula nula. A hrajeme doma. To je skvělé.

Jak bude zápas vypadat? Budete se dál snažit o otevřený hokej?
Musíme hrát rychle, držet puk v pohybu a v rychlosti tvořit hru. To všechno jde, ale musíte pořádně kmitat nohama. Pak se otevře hodně možností. Ale nikdy nevíte, jak se to vyvine. A to je na sportu krásné.