Tam, kde neznají déšť. Ir ovládl maraton na pólu i na vulkánu v poušti

12:30
Takhle nějak to možná vypadá v pekle: žár, žízeň a nedostatek kyslíku. Jen blázen by se do pouště Atacama, nejsuššího místa na zeměkouli, kde meteorologické stanice nikdy nezaznamenaly ani jedinou dešťovou kapku, pustil dobrovolně.

Volcano Marathon se koná v nejsušší poušti světa Atacamě. foto: volcanomarathon.com

Našlo se jich nakonec jedenadvacet z osmi zemí, víc odvážlivců však brány do pekla neotevřelo. Maratonci vyrazili do Volcano Marathonu v Chile.

Brodili se po kolena v písku, po kamenech, pak zase písečnou dunou dolů. Viděli vybělené kosti, potkávali stáda lam, křižovali vyprahlou zem nikoho.

Závod startoval v nadmořské výšce 4 400 metrů v blízkosti vulkánu Lascar, průměrná výška na tradiční 42kilometrové trati se blížila čtyřem kilometrům. Teploty však byly vytrvalcům relativně příznivé - „jen“ mezi dvaceti a třiceti stupni.

Ir Gary Thornton byl největší favorit. Šílenec na druhou. Loni totiž triumfoval v maratonu u polárního kruhu, tentokrát vedl peloton běžců na opačném straně teplotního spektra. Ani jednou se však nedostal pod tlak soupeřů a když se doplahočil do cíle, na časomíře naskočil údaj: 4:10,13 hodiny.

Až skoro půl hodiny po něm dorazil druhý muž závodu. „Teď už se cítím dobře, ale byl tam moment, kdy jsem byl na dně - hlavně po třicátém kilometru,“ vyprávěl. „Rozhodně to byl ten nejextrémnější závod, který jsem kdy běžel.“

Boxerským direktem protrhl pásku v cílové bráně a na závěr vzkázal: „Never again. Už nikdy!“

Stejnou obojživelnicí je Němka Anne-Marie Flammersfeldová, i ona to umí jak v krutém mrazu, však letos triumfovala u polární stanice Barneo, tak v horoucím pouštním pekle. Za absolutním vítězem zaostala o 27 minut, náskok před druhou byl dokonce padesát minut.