Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tající sníh a protesty. Dva strašáci olympijských her ve Vancouveru

Sport

  8:28
PRAHA/VANCOUVER - Mělo to být dílo, které udiví celý svět. Monstrózní olympijské logo vytvořené ze třinácti milionů kuliček brusinek, které plují na hladině řeky Fraser. Dvouměsíční přípravy však ve Vancouveru překazilo teplé počasí. Tající sníh totiž hladinu řeky zvýšil natolik, že organizátoři museli od svého nápadu ustoupit.

Ve Vancouveru příliš sněhu nyní nemají. foto: ČTK

Zdánlivě banální zpráva je důkazem, že teplé počasí způsobuje den před zahájením olympiády větší problémy, než se čekalo. Komplikací přitom pořadatelé řeší více.

ÚČET ZA HRY

Na kolik vyjde zimní olympiáda?
Organizátoři her zatím operují s rozpočtem 1,7 miliardy kanadských dolarů (30,6 miliardy korun), který by měl pokrýt převážně soukromý sektor.

Do rozpočtu nejsou zahrnuty náklady na výstavbu sportovišť (580 mil. dolarů) a bezpečnost (900 mil. dolarů) – ty zaplatí stát.

Oficiálně vyjdou kanadské daňové poplatníky hry na 2,5 miliardy dolarů (45 miliard korun).

Tou hlavní zůstává počasí – teploměry i včera ukazovaly až šest stupňů. Jako by to ani nebyly zimní, ale první jarní hry v historii.

"Žijeme ve světě s nejistým počasím a musíme si na to zvyknout," odvrací kritiku šéf MOV Jacques Rogge, zatímco o několik kilometrů dál vykládaly kamiony tuny sněhu na zelenající se sjezdovky. V Cypress Mountain, kde budou o medaile bojovat snowboardisté a akrobatičtí lyžaři, organizátoři vyrábějí iluzi zimy, která postaví naruby i přírodní zákony.

"Lidé z našeho týmu vědí, že je sleduje celý svět. Zvládneme to," ujišťuje viceprezident organizačního výboru Dave Cobb. Tratě v Cypress Mountain si mohli novináři prohlédnout poprvé předevčírem a podle reportéra agentury Reuters to v problematickém areálu "vypadalo jako na stavbě a znělo jako ve válečné zóně".

Na obranu pořadatelů: diváci podél tratí budou stát v blátě, ale až si v neděli ráno pustíte televizi a z kopce se spustí Nikola Sudová, pravděpodobně nic nepoznáte.

TIME OUT LN: Úsměvy z manuálu

Bauerovi nevyšel kontrolní závod, Sudovou zlobí ortéza, Kraus nemá kde trénovat... Pokud patříte k těm, kdo věří v rekordní úrodu olympijských medailí, musíte se při čtení posledních zpráv z Vancouveru obrnit pořádnou trpělivostí.

Třeba jako kanadští fanoušci. Jsou skálopevně přesvědčeni, že na domácí půdě konečně oslaví zlatou medaili, a přitom jim celý svět neustále připomíná, že se jim to ještě nikdy nepodařilo. Je to jakési prokletí, které začalo v roce 1976 v Montrealu a opakovalo se i o dvanáct let později v Calgary.

Nepříjemný přízrak by teď mohl obcházet i Vancouver, ale nic takového nečekejte – Kanaďané se vyzbrojili úsměvem od ucha k uchu a rozhodli se nakazit všechny návštěvníky svou optimistickou náladou.
Ostatně od zaměstnanců organizačního výboru to vyžaduje i manuál, který má plných 128 stran. Ten nařizuje úsměv, i přesto, "že zrovna nemáte dobrý den".

Otázkou zůstává, co s Kanaďany udělá prodlužující se čekání na zlatou medaili. To pak možná půjde stranou i ten manuál.

Jak to, že sníh vydrží?
Jedním z triků jsou i kovové trubky naplněné ledem, které se rozloží na svah, a teprve na ně se nasype dovezený sníh. Ten pak lépe promrzne a déle odolá teplému počasí.

Sníh přitom paradoxně přidělává vrásky na čele organizátorům i v mnohem výše položeném Whistleru, kde je ho dostatek. Lépe řečeno až příliš mnoho. Podle předpovědi by totiž zítra ve středisku mohlo připadnout až 10 centimetrů nového sněhu, což je před sobotními závody zlá zpráva.

"Sjezdovka je už teď připravená, takže všechen nový sníh se musí odstranit. Máme k dispozici 1200 dobrovolníků, kteří jsou připraveni udělat, co je třeba," pochvaluje si jeden z organizátorů, Dick Vollet.

Peníze? Raději bezdomovcům
Stejné nadšení však všichni obyvatelé Vancouveru nesdílejí. Část z nich se dokonce chystá připojit k protestům, které by mohly narušit i závěr štafety s pochodní. Organizátorům vyčítají, že peníze za hry měli raději investovat do palčivějších sociálních problémů: chudoby a bezdomovectví.

"Utratit 178 milionů dolarů na rychlobruslařský ovál není tak úžasné, když nemáte střechu nad hlavou," zlobil se Robert Bonner, jeden z protestujících. Vancouver byl sice loni vyhlášen nejpříjemnějším městem k životu na světě, jenže na druhou stranu ho trápí rostoucí počet bezdomovců. A těch je v dějišti olympiády více než samotných sportovců.

Představa, že Vancouver utrácí stovky milionů dolarů za dvoutýdenní sportovní akci, zatímco tisíce lidí strádají na ulicích, tak spoustu Kanaďanů dráždí.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...