Tábor se zapsal do historie. Korunoval nejmladšího mistra světa

15:47
TÁBOR - historii. Nejlepší z domácích reprezentantů Michael Boroš dojel třináctý. Češi skončili na cyklokrosovém šampionátu poprvé od roku 2012 bez medaile, nejlepším umístěním byla pátá příčka Kateřiny Nash ze sobotního závodu žen.

Mistrovství světa v cyklokrosu uspořádal v roce 2015 Tábor foto: ČTK

Závod elitní kategorie ovládla nastupující mladá generace. Van der Poel, jehož otec Adri se stal světovým šampionem v roce 1996, zvítězil po sólové jízdě o 15 sekund před svým belgickým vrstevníkem Woutem van Aertem. Loňský mistr světa do 23 let v souboji o stříbro porazil třiadvacetiletého Nizozemce Larse van der Haara.

Van der Poel získal medaili na čtvrtém šampionátu po sobě. V letech 2012 a 2013 se stal mistrem světa mezi juniory a loni byl třetí mezi jezdci do 23 let. „Byl to psychicky hodně náročný závod. Neměl jsem moc velký náskok, pořád se to pohybovalo kolem deseti sekund. Ale hodně jsem si věřil, i díky minulému víkendu,“ připomněl Van der Poel závěrečný závod Světového poháru v Hoogerheide, kde rovněž triumfoval před Van Aertem, dokonce o více než minutu.

Van der Poel si hodně pomohl tím, že jako jeden z mála skákal umělé překážky na trati. A od této taktiky neustoupil ani poté, co se mu skok během úvodního kola příliš nevyvedl. „Věděl jsem, že to v závodě může znamenat důležitý rozdíl. V prvních dvou okruzích to nebylo úplně ono, ale poté jsem díky tomu získával čas navíc,“ pochvaloval si Van der Poel.

I díky tomu se může těšit, že do příští sezony sezony oblékne dres šampiona. „Je to přece jen o dost odlišné,“ porovnával Van der Poel, jenž se nechal „ostaršit“, s kategorií do 23 let, kam věkově spadá. „A nemyslím, že bych měl tolik sebevědomí, abych řekl, že to stejně dopadne i v příští sezoně. Ale bude úžasné v tomto dresu jezdit,“ dodal.

Dvaadvacetiletý Boroš odjel při debutu na MS v kategorii elite výborný závod. Po prvním kole byl ještě patnáctý, ale už jako nejlepší z Čechů, neboť Radomír Šimůnek projížděl cílem jako průběžně 23. a Martin Bína byl kvůli výměně kola ve špatné kóji dokonce diskvalifikován.

„To byla bomba. Stál (Bína) v předposlední lajně, ptal se jak a kudy najíždět a pak říkal, že to zkusí. Jezdil tam i třetí, což byla nádhera, rozjeté to bylo perfektně. Někde tam v šikaně ale upadl a ulomil přehazovačku. Tím bylo vymalováno. Proběhl se do depa, kde mechanici nevydrželi ten tlak, vyběhli z našeho depa mu naproti a tím, že předával v jiném depu, tak to komisaři posoudili jako špatně provedenou výměnu,“ přiblížil reprezentační trenér Stanislav Bambula.

„Je to dané třemi kroky, oni ale opustili naše depo a nabíhali mu blíže. Je to de facto chyba mechanika. Za to Martin nemůže. Občas se to toleruje, tady to vyhodnotili, jak to vyhodnotili... Je to hrozná škoda, protože si myslím, že by to bylo velké překvapení. Na této trati bych Martinovi věřil,“ doplnil Bambula.

Boroš se v dalším okruhu posunul do desítky a tuto pozici hájil až do posledního kola, v němž kvůli defektu nabral ztrátu a klesl na 13. pozici. „Chtěl jsem být do desítky, což nevyšlo. Uniklo mi to o kousek. Ale s výkonem jsem spokojený,“ uvedl v cíli vyčerpaný Boroš. „Velká škoda, protože Bory si za ten výkon zasloužil trošku víc. Ta desítka by mu slušela,“ tvrdil Bambula.

Závod skončil zklamáním pro velikána cyklokrosové historie Svena Nyse. Osmatřicetiletý sběratel medailí a mistr světa z let 2005 a 2013 se musel spokojit až se 17. příčkou. Ještě mnohem hůře dopadl Šimůnek na 39. pozici a byl až čtvrtým mezi Čechy, kteří dojeli do cíle. Paprstka byl osmnáctý, Lasák devětadvacátý.

Výsledky mistrovství světa v cyklokrosu

Muži elite: 1. Van der Poel (Niz.) 1:09:12, 2. Van Aert (Belg.) -15, 3. Van der Haar (Niz.) -17, 4. Pauwels -1:06, 5. Vantornout -1:12, 6. Meeusen -1:17, 7. Vermeersch (všichni Belg.) -2:26, 8. Meisen -2:37, 9. Walsleben (oba Něm.) -2:43, 10. Fontana (It.) -2:54, ...13. Boroš -3:19, 18. Paprstka -3:38, 24. Petruš -4:41, 29. Lasák -5:05, 39. Šimůnek -2 kola, Bína (všichni ČR) diskvalifikován.

Muži do 23 let: 1. Vanthourenhout 49:55, 2. L. Sweeck (oba Belg.) -10, 3. Godrie (Niz.) -14, 4. Venturini (Fr.) -24, 5. Nieuwenhuis (Niz.) -31, 6. Aerts (Belg.) -45, 7. Skála -1:06, ...11. Nipl -1:36, 22. Ťoupalík -2:38, 35. Schubert -5:04, 37. Vrána (všichni ČR) -5:32.