Skifař Ondřej Synek vybojoval stříbro, nestačil na Drysdalea

12:00aktualizováno  14:57
LONDÝN - Skifař Ondřej Synek získal na olympiádě v Londýně stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbrnou medaili. Z vítězství se radoval pětinásobný světový šampion Mahé Drysdale z Nového Zélandu. Třetí skončil domácí Alan Campbell.

Ondřej Synek slaví stříbro foto: Reuters

Devětadvacetiletý Synek stejně jako Drysdale vyhrál na kanálu Eton Dorney rozjížďku, čtvrtfinále i semifinále, až v bojích o medaile se ale utkali hlavní adepti na londýnské zlato přímo.

V úvodu závodu se v čele držel Švéd Lassi Karonen, ale ještě před mezičasem na 1000 metrech bylo jasné, že vyhraje český, nebo novozélandský reprezentant. V polovině trati byl Drysdale v čele s náskokem 0,19 sekundy.

Poté ale předvedl svůj tradiční nástup a podařilo se mu Synkovi odskočit. "Jsem samozřejmě šťastnej za medaili, ale chtěl jsem vyhrát," prohlásil v cíli Synek. Drysdale však podle jeho slov byl lepší. "Neměl jsem na to, poslední pětistovku mi došlo a byl jsem rád, že jsem dojel," uvedl.

Světový šampion z roku 2010 se snažil v závěru Drysdaleovi přiblížit, ale o čtyři roky starší soupeř dokázal dojet do cíle jako první a získal tak svou premiérovou zlatou olympijskou medaili.

"Spoléhal jsem na to, že ho dojedu, bylo tam půl lodě. Poslední pětistovku jsem za to chtěl vzít, ale už jsem na to neměl. Nebylo to jako vždycky, kdy mám v závěru zrychlení, asi jsem neměl svůj den," řekl Synek.

Před čtyřmi lety v Pekingu byl Drysdale třetí za Synkem a vítězným Olafem Tuftem z Norska. Synek tak třetí českou zlatou medaili ve veslařských závodech na olympijských hrách získat nedokázal, poosmé za sebou se ale z vrcholné akce sezony vrací s medailí.

Slaví i novozélandská dvojka bez kormidelníka

Závod dvojek bez kormidelníka ovládli favorizovaní Eric Murray, Hamish Bond z Nového Zélandu. Světoví šampioni z předešlých třech let sice po startu zaostali za francouzskou dvojicí Germain Chardin, Dorian Mortelette, ale poměrně brzy se dostali do čela a poté si suverénně doveslovali pro první zlaté olympijské medaile. Druzí Francouzi za nimi zaostali o téměř pět sekund.

Nezaváhaly ani hlavní adeptky na vítězství v kategorii dvojskifu žen Britky Anna Watkinsová a Katherine Graingerová. Mistryně světa z let 2010 a 2011 bez problémů porazily druhé Australanky Brooke Pratleyovou a Kim Crowovou, která bude v sobotu soupeřkou Miroslavy Knapkové v boji o medaile na skifu.

Závod párových čtyřek ovládli Němci, kteří před rokem na MS přišli o triumf kvůli technickým problémům v závěru trati. Úřadující šampioni z Austrálie byli až třetí.