Švýcaři padli překvapivě s Nory, Dánové i přes prohru ve čtvrtfinále

16:00aktualizováno  22:52
MANNHEIM/PRAHA - Chtěli Švýcaři ve čtvrtfinále místo českého výběru raději Nory? Výsledek vzájemného zápasu obou soupeřů spekulacím notně nahrál. Dosud neporažení Švýcaři totiž zaspali začátek zápasu s Norskem, rychle prohrávali 1:3 a i přes drtivý závěr zápasu již více než snížit na 2:3 nedokázali. Tímto výsledkem dali Růžičkově partě nůž na krk.

Švýcarsko - Norsko (radost norských hokejistů). foto: ČTK

Švýcarští hokejisté zatím stejně jako Rusko ještě neztratili na letošním šampionátu ani bod a dokázali porazit nejen našlapanou Kanadu (4:1), ale také český výběr - VÍCE ČTĚTE ZDE - a notně mu tak zkomplikovali cestu do čtvrtfinále turnaje.

ZÁPAS ČESKO - LOTYŠSKO SLEDUJTE ON-LINE OD 20:15 HODIN ZDE!

V zápase proti Norům navíc přidali komplikaci číslo dvě. Jako kdyby si na Růžičkův výběr zasedli. Do zápasu s Norskem vstupovali jako jasní favorité, svou úlohu ale nezvládli.

Jak do čtvrtfinále

- Norové mají po výhře nad Švýcarskem na svém kontě v osmifinálové skupině 6 bodů a lepší vzájemný zápas s českým týmem (výhra 3:2). Češi mají na kontě body tři a před sebou zápasy s Lotyši a Kanadou.

- Pokud Češi prohrají s Lotyšskem po šedesáti minutách, budou mimo hru i v případě tříbodové výhry nad Kanadou. Rozhodovala by minitabulka šestibodových týmů Česka, Kanady, Lotyšska a Norska, ze které by postoupili do čtvrtfinále Kanaďané a Lotyši.

- Při výhře za tři body proti Lotyšům stačí českým hráčům bod ze zápasu s Kanadou, v případě jakékoliv výhry i nad Kanadou by Češi postoupili ze 3. místa ve skupině.

- Při výhře v prodloužení nad Lotyšskem musí Češi porazit za 3 body nebo v prodloužení Kanadu.

- Při porážce v prodloužení s Lotyšskem musí čeští hokejisté porazit po šedesáti minutách Kanadu.

V první třetině to byl výběr Norska, který tahal za delší konec. Už ve 4. minutě ujel po pravém křídle Olimb a po jeho nezištné přihrávce s notnou dávkou štěstí otevřel účet zápasu Bastiansen. O dvě minuty později vedli Norové už 2:0, když Lars Erik Spets překonal zblízka Gerbera.

Švýcaři se z nástupu soupeře oklepali a také jim pomohlo k první brance štěstí - v 8. minutě zapomněla norská obrana na Brünnera a ten překonal Grotnese. Skutečnost, že kotouč přešel brankovou čáru ale musel potvrdit až videorozhodčí.

Hokejisty ze země helvétského kříže gól nakopnul a začali se stále častěji dostávat před Grotnesovu branku. Jenže v 19. minutě utnul jejich nápor nejlepší norský útočník - Zuccarello Aasen, poté co mu před úplně prázdnou branku naservíroval kotouč Tollefsen.

Také do druhé části hry vstoupili lépe Seveřané a Gerber se měl co ohánět. Přesto se mohli radovat ze snížení Švýcaři - Seger ale po krásné přihrávce zpoza branky Grotnese nepřekonal. Stejně se vedlo o osm minut později také dvojici Brünner, Monnet. Prvně jmenovaný pálil, druhý měl šanci dorážet do prázdné branky vyražený kotouč norským brankářem, leč odkrytou klec minul.

Norové svůj pracně vybudovaný náskok z první třetiny především pečlivě bránili a jen příležitostně a především zásluhou první formace vyráželi do rychlých protiútoků - po jednom z brejků měl velkou šanci na zvýšení norského náskoku štírek Aasen, Gerber byl ale proti.

Švýcarsko - Norsko.

Třetí třetina nabídla naprosto stejný scénář jako prostřední část zápasu. Švýcaři neúspěšně bušili do norského obranného valu na modré čáře a pokud se již dostali do šance, vše jistil skvěle chytající Grotnes v brance. Ovšem v 58. minutě přece jen kapituloval. Jak už to bývá, udeřilo z nenápadné akce...

Obránce Vauclair už se nemohl dívat na trápení parťáků v útoku, najel si na modré čáře na přihrávku kapitána Segera, potáhl si kotouč po křídle a bombou z mezikruží se trefil přesně mezi Grotnesovy betony - 2:3.

Švýcarsko - Norsko (norská radost).

Švýcaři se následně odhodlali ke hře bez brankáře, jejich odvahu navíc znásobila zbytečným faulem norská hvězda Zuccarello Aasen, na vytoužené (i z českého pohledu) vyrovnání ale již nedosáhli. Norové vyhráli 3:2 a pokračují ve vzpouře Vikingů. Svým překvapivým vítězstvím notně zkomplikovali postupové počty českým hráčům (viz. boxík) - O ZÁPASE ČESKO-LOTYŠSKO ČTĚTE ZDE!

OSMIFINÁLOVÁ SKUPINA F

Norsko - Švýcarsko 3:2 (3:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Bastiansen (M. Olimb, L. E. Spets), 7. L. E. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 19. Zuccarello Aasen (Tollefsen, Fredriksen) - 8. Monnet (Brünner, Ambühl), 58. Vauclair (Seger). Rozhodčí: Konc (SR), Olenin - Gorděnko (oba Rus.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1896.

1. Švédsko 4 3 0 0 1 13:7 9
2. Švýcarsko 4 3 0 0 1 12:7 9
3. Kanada 4 2 0 0 2 20:9 6
4. Norsko 5 2 0 0 3 9:26 6
5. ČR 3 1 0 0 2 6:7 3
6. Lotyšsko 4 1 0 0 3 9:13 3

Ve druhém odpoledním zápase v osmifinálové skupině E se střetli hokejisté Slovenska a Finska. Po vyrovnané první třetině se dostali v prostřední části hry do tříbrankového trháku hráči Suomi, kteří si výhrou mohli definitivně zajistit postup do čtvrtfinále.

Slováci sice boj o svou šanci na pokračování v turnaji nevzdali a na začátku třetí části snížil na 1:3 Tatár, Finové si výhru vzít nenechali. V 57. minutě prostřelil Staňu, který vystřídal na poslední třetinu Budaje, Jussi Jokinen a bylo rozhodnuto. Slovák Mihálik sice v čase 58:01 snížil na 2:4, jenže Slovákům vzápětí nevyšla hned v zárodku snaha o odvolání gólmana a na konečných 5:2 upravil Aaltonen.

Finští hokejisté si tak zajistili postup do čtvrtfinále, Slováci pro účast mezi nejlepší osmičkou turnaje musí v posledním zápase v osmifinálové skupině porazit domácí Německo.

Finsko - Slovensko.

Ve večerním zápase porazili hokejisté Běloruska v Kolíně nad Rýnem Dánsko 2:1, nic to ale nezměnilo na tom, že na turnaji končí. Naopak Dánsko si i přes prohru zajistilo postup do čtvrtfinále.

Dánsko mělo zajištěn historický úspěch díky výsledku odpoledního zápasu Finsko - Slovensko a jasno měli i Bělorusové. Ani výhra by jim nezajistila postup na konečné čtvrté místo. I když jim aktuálně patří. Zápas kvůli tomu neměl příliš velký náboj. Dánové, největší překvapení turnaje, se dostali do vedení již po 38 vteřinách, když Eller první střelou překonal brankáře Kovala.

Bělorusko - Dánsko (Bělorusové se radují z druhé trefy).

Oba celky poté měly několik šancí, na gól se však v poloprázdné Lanxess Areně čekalo až na konec druhé třetiny. Bělorusové byli mírně aktivnější, Kaljužnyj trefil tyč, ale prosadil se až ve 37. minutě před brankou důrazný Stas. Dánsko mohlo v případě výhry v normální hrací době a při případné úterní prohře Finska s doposud stoprocentním Ruskem pomýšlet na druhé místo ve skupině, aktivitou přesto nehýřilo.

Naopak v přesilové hře se prosadili Bělorusové; v 58. minutě rozhodl Stefanovič. V závěru Bělorusové výhru uhájili i při dvojnásobné přesilovce soupeře, krátce podpořené odvoláním brankáře.

OSMIFINÁLOVÁ SKUPINA E

Finsko - Slovensko 5:2 (0:0, 3:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 30. Kontiola (Jaakola, Kapanen), 31. Nummelin (Hahl), 34. Jokinen (Nummelin, Puistola), 57. Jokinen (Nummelin, Miettinen), 59. Aaltonen (Niskala, Rinne) - 42. Tatar (Starosta), 59. Mihálik (Starosta, Bartovič). Rozhodčí: Minář (ČR), Savage (Kan.) - Kaspar (Rak.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 3474.

Bělorusko - Dánsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Stas (Ugarov, Kaljužnyj), 58. Stefanovič (Grabovskij) - 1. Eller (Madsen, F. Nielsen). Rozhodčí: Looker (USA), Šindler (ČR) - Arm (Švýc.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 3257.