Sprinty v Ruce ovládly Norové, z Čechů bodovali Nováková a Jakš

14:28
RUKA/PRAHA - Norskými triumfy začal Světový pohár v běhu na lyžích. Sprinty klasickou technikou ve finské Ruce vyhráli Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Z českých reprezentantů bodovali dvacátá Petra Nováková, která těsně zaostala za svým nejlepším výsledkem, a Martin Jakš díky 30. místu.

Norská běžkyně na lyžích Marit Bjorgenová. foto: Reuters

Oba čeští lyžaři se štěstím postoupili z kvalifikace, v níž obsadili poslední postupové 30. místo. Jakš porazil jednatřicátého Anttiho Häkämiese z Finska o tři desetiny sekundy. Ještě těsnějším rozdílem proklouzla mezi třicítku Nováková, která za sebou nechala rakouskou reprezentantku českého původu Kateřinu Smutnou o devět setin.

Ve svém čtvrtfinále doběhla Nováková čtvrtá a celkovou 20. příčkou se přiblížila svému dosavadnímu maximu v SP. Loni v prosinci skončila ve sprintu volnou technikou v Lenzerheide v rámci Tour de Ski devatenáctá.

Kousek od cíle. Na snímku Aino-Kaisa Saarinenová.
Sami Jauhojärvi.
Slovák Peter Mlynár ve finské Ruce.
Norská běžkyně na lyžích Marit Bjorgenová.

V Ruce jednadvacetiletá lyžařka bodovala v individuálním závodě podruhé v kariéře. Jakš skončil ve své rozjížďce poslední šestý.

Sprintům dominovali Norové. Mezi muži zabrali první čtyři místa, v ženském závodu obsadily norské reprezentantky tři z prvních čtyř příček. Čtyřiatřicetiletá hvězda Björgenová vyhrála svůj 67. závod Světového poháru. Osmadvacetiletý Brandsdal zopakoval v Ruce loňské prvenství a zaznamenal šesté individuální vítězství.

V kvalifikaci neuspěli Aleš Razým, Eva Vrabcová-Nývltová, Karolína Grohová a Sandra Schützová. V neděli se v Ruce běží závody na 10 a 15 km klasicky.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Brandsdal 2:34,84, 2. Northug -0,47, 3. Fossli -1,18, 4. Krogh (všichni Nor.) -1,69, 5. Petuchov -4,54, 6. Usťugov (oba Rus.) -14,63, ...30. Jakš vyřazen ve čtvrtfinále, 63. Razým (oba ČR) nepostoupil z kvalifikaci.

Průběžné pořadí SP (po 1 z 27 závodů): 1. Brandsdal 100, 2. Northug 80, 3. Fossli 60, 4. Krogh 50, 5. Petuchov 45, 6. Usťugov 40, ...30. Jakš 1.

Ženy: 1. Björgenová (Nor.) 2:58,33, 2. Višnarová (Slovin.) -0,46, 3. Fallaová -1,70, 4. Östbergová (obě Nor.) -3,02, 5. Sargentová (USA) -5,95, 6. Matvejevová (Rus.) -12,37, ...20. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, 50. Vrabcová-Nývltová, 57. Grohová, 72. Schützová (všechny ČR) nepostoupily z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 1 z 27 závodů): 1. Björgenová 100, 2. Višnarová 80, 3. Fallaová 60, 4. Östbergová 50, 5. Sargentová 45, 6. Matvejevová 40, ...20. Nováková 11.