Švédům se ve finále juniorského MS postaví Finové, kteří smetli Kanadu

18:00
Hokejisté Švédska porazili v semifinále domácího mistrovství světa hráčů do 20 let v Malmö Rusko 2:1 a zahrají si potřetí za sebou o zlato. Ve finále je čeká v neděli od 19:00 severské derby proti Finsku, které dnes překvapivě zdolalo favorizovanou Kanadu 5:1. Kanaďané si zahrají proti Rusku pouze o bronz.

Švédský gólman Oscar Dansk se raduje z postupu do finále domácího mistrovství foto: Reuters

Švédové se dostali před 11.725 diváků do vedení 49 sekund před koncem první třetiny, kdy využil přesilovku Filip Forsberg. Na další trefu se čekalo až do 45. minuty, kdy se dostal za obranu sborné Oscar Sundqvist a překonal gólmana Andreje Vasilevského. Za 102 sekund snížil Damir Žafjarov, ale další puk už brankář Oscar Dansk za svá záda nepustil.

Program posledního dne MS

Neděle 5. ledna:

12:00 třetí zápas o udržení: Německo - Norsko, 15:00 o 3. místo: Kanada - Rusko, 19:00 finále: Švédsko - Finsko.

Švédové se pokusí navázat na triumf z roku 2012 z Calgary, kde po finálové výhře nad Ruskem slavili zlato po dlouhých 31 letech. Loni v Ufě na svůj historicky třetí titul nedosáhli, když prohráli ve finále s USA. Před rokem Švédové zdolali Rusy v semifinále a celkem je na šampionátech dvacítek porazili už popáté za sebou.

Poslední překážkou budou Švédům nečekaně Finové. Čtvrtfináloví přemožitelé českého týmu dokázali zaskočit nejúspěšnější zemi v historii šampionátů Kanadu. Výběr patnáctinásobných šampionů po sérii pěti triumfů v letech 2005 až 2009 popáté za sebou v honbě za dalším prvenstvím neuspěl.

Finové otevřeli skóre ve 25. minutě a důležitou druhou trefu přidal v početní výhodě už o 111 vteřin později Artturi Lehkonen. Nakonec šlo o vítězný gól. Krátce po polovině zápasu sice Jonathan Drouin snížil, ale to bylo ze strany Kanaďanů vše.

Ještě před druhou pauzou vrátil Finům dvoubrankový náskok bek Rasmus Ristolainen a ve třetí části už jen potvrdil jejich postup do finále dvěma trefami kapitán Teuvo Teräväinen. Nejprve se prosadil z trestného střílení, v samém závěru pak do prázdné branky při power play soupeře.

Rovněž Finové se budou ucházet o své třetí zlato. Naposledy triumfovali již v roce 1998, kdy šampionát pořádali. Finále hráli ještě o tři roky později, kdy v Moskvě podlehli českému týmu. Na medaili dosáhlo Finsko naposledy před osmi lety.

Semifinále MS hokejistů do 20 let v Malmö

Švédsko - Rusko 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Forsberg (Lindholm), 45. Sundqvist (E. Karlsson) - 47. Žafjarov (Barabanov). Rozhodčí: Hradil (ČR), Boman (Fin.) - Martineau (Kan.), Müller (Švýc.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 11.725.

Kanada - Finsko 1:5 (0:0, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 32. Drouin (Lazar) - 25. Nikko (Honka), 27. Lehkonen (Mäenalanen, Teräväinen), 36. Ristolainen (Vainonen, Haapala), 57. Teräväinen z trest. střílení, 60. Teräväinen (Mäenalanen). Rozhodčí: Mayer (USA), Wiegand (Švýc.) - Kowert (Něm.), Metalnikov (Rus.). Vyloučení: 5:5, navíc Petan, Drouin (oba Kanada) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 11.544.