11. května 2013 18:41 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2013

Švédsko si upevnilo třetí
místo, zdolalo Slovinsko 2:0

Švédové se radují z branky do sítě Slovinska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédové se radují z branky do sítě Slovinska. | foto: Reuters
STOCKHOLM Hokejisté Švédska vyhráli na mistrovství světa nad Slovinskem 2:0 a upevnili si třetí místo v základní skupině ve Stockholmu. Nováček elitní kategorie Slovinsko je naopak blízko sestupu, který už by mohla odvrátit jen výhra svěřenců Matjaže Kopitara nad Kanadou a porážky Dánska s Běloruskem i Švédskem.

Švédové se proti Slovinsku ale dlouho trápili podobně jako v pátek Češi. V úvodu při vyloučení Panceho nevyužili šance Järnkrok a Thörnberg, gólman Gračnar pak zasáhl i při Lindbergově střele a Landeskogově dorážce.

Slovinci ale byli také nebezpeční a v 11. minutě se vyznamenal při Tičarově šanci brankář Enroth.

Vše o hokejovém MS 2013

Další možnost Tří korunek nevyužil v 26. minutě osamocený Lundqvist, ale vzápětí už švédští fanoušci ve vyprodané hale Globen slavili vedení. Z levého kruhu prostřelil slovinského gólmana Landeskog.

V 34. minutě při Kovačevičově vyloučení nejdříve vypálil Gustafsson a vzápětí ujel v oslabení Robar, ale Enroth svůj tým opět podržel. Další příležitost na vyrovnání měl Goličič.

Náskok pojistili Švédové ve 44. minutě, kdy se při trestu Davida Rodmana po Hjalmarssonově přihrávce zpoza branky prosadil Pettersson. Slovinci na brankáře Enrotha recept nenašli a gólman Buffala si díky 21 úspěšným zákrokům připsal první čisté konto na turnaji.

Poslední zápas čeká Švédsko v úterý večer proti Dánsku a už bude vědět, co pro něj bude výsledek znamenat pro nasazení pro čtvrtfinále.

Švédsko - Slovinsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Landeskog (Fransson, Granberg), 43. Pettersson (S. Hjalmarsson, Fransson). Rozhodčí: Baluška (SR), Piechaczek (Něm.) - DeHaen (Fr.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 12.500.

Švédsko: Enroth - E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson, Fälth, S. Kronwall - Pettersson, Lundqvist, Thörnberg - Axelsson, Persson, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Lindberg, Landeskog - Jämtin, Järnkrok, Danielsson. Trenér: Pär Marts.

Slovinsko: Gračnar - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tošič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, Koren - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.