Severské derby vyhráli Švédové. Porazili Dánsko 4:2

22:54
STOCKHOLM - Hokejisté Švédska uzavřeli na mistrovství světa v utkání proti Dánsku program stockholmské skupiny výhrou 4:2. Výběr Tre kronor se na tříbodový zisk, který už nemohl mít vliv na jeho postavení ve skupině a složení čtvrtfinálových dvojic, hodně nadřel. Ještě po druhé části prohrával 1:2, rozhodující gól dala čerstvá posila Lva Praha Martin Thörnberg, který se zapsal mezi střelce dvakrát.

Švédsko porazilo Dánsko 4:2. foto: Reuters

Ve švédské sestavě již byli útočníci Daniel a Henrik Sedinové i bek Edler, kteří posílili jednoho z favoritů šampionátu z Vancouveru. Na ledě byla jejich přítomnost patrná, ale na své chvíle slávy si museli počkat.

Už po 104 vteřinách musel na dvě plus deset minut pykat Danielsson za zásah do oblasti hlavy a krku. Švédové se však ubránili. V osmé minutě ale Starkov vyškolil za Markströmovou brankou dva protivníky a zakončující Madsen poslal ranou z úhlu Dány do vedení. S domácími mohlo být i hůře, po Lassenově střele ovšem zazvonila pouze tyč.

Severské derby

V polovině 25. minuty už byl stav severského derby smírný. Eriksson za brankou vyčkal s přihrávkou na správný okamžik, kdy dánská trojice spustila z dohledu Daniela Sedina a ten už si věděl rady. Ve 37. minutě při signalizovaném vyloučení na straně Švédů našel Madsen střílenou přihrávkou nastavenou hůl Starkova a Dánové měli znovu navrch.

Po 22 sekundách ze třetí třetiny bylo opět vyrovnáno. Po ráně Daniela Sedina a následné skrumáži se dokázal nejlépe zorientovat jeho bratr Henrik s přehledem uklidil puk za Galbraithova záda. Jen o 74 vteřin později Dánové trestuhodně zapomněli na osamoceného Thörnberga a favorit šel poprvé v utkání do vedení.

Ve 47. minutě ho mohl smazat Starkov, Markström byl proti. Naopak svou možnost na druhé straně nevyužil Danielsson. Chvilku nato se však dánskou obranou prohnal rozjetý Thörnberg a tváří v tvář Galbraithovi zakončením mezi betony zvýšil 4:2. Další šance už skórem nepohnuly.

Symbolické rozlučky na dánské střídačce se dočkal kouč Per Bäckman, jenž byl vyhlášen nejlepším "hráčem" zápasu.

Zápas Švédsko - Dánsko

Dánsko - Švédsko 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Madsen (Starkov), 37. Starkov (Madsen, Green) - 25. D. Sedin (L. Eriksson, H. Sedin), 41. H. Sedin (L. Eriksson, D. Sedin), 42. Thörnberg (Lindberg, Pettersson), 51. Thörnberg (Pettersson, Edler).

Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Zalaski - Carlson (oba Kan.), Suominen (Fin.).

Vyloučení: 4:3, navíc Danielsson (Švédsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.568.

Sestavy

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov - J. Jensen. Trenér: Per Bäckman.

Švédsko: Markström - Granberg, Edler, E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, S. Kronwall, Fälth - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Persson, Landeskog - Danielsson, Lindberg, Thörnberg - Pettersson, Lundqvist, Järnkrok - Jämtin. Trenér: Pär Marts.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...