Češi proti Švédsku uspěli. Nájezdy rozhodl Nedvěd

21:33aktualizováno  22:08
STOCKHOLM - Čeští hokejisté vstoupili do Švédských her ve Stockholmu výhrou nad domácím týmem 2:1 po samostatných nájezdech. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika v utkání až do začátku 52. minuty prohrávali, poté vyrovnal v přesilovce útočník Jan Kolář. Rozhodující branku dal jediný úspěšný exekutor nájezdů Petr Nedvěd.

První zákrok z obou gólmanů si připsal hned v úvodních vteřinách domácí Gustafsson, ale byli to Švédové, kdo byl aktivnějším z obou týmů v průběhu zahajovací části. Pöpperleho v české brance zahřál svižnou ranou Pettersson, v páté minutě si na něho ve velké příležitosti otevřít skóre ani nadvakrát nepřišel Sjörgen.

Švédsko - Česko 1:2 SN

Branky a nahrávky: 24. Danielsson (Söderberg) - 52. Kolář I (Nakládal), rozhodující nájezd Nedvěd. Rozhodčí: Leppäalho, Levonen (oba Fin.) - Dahmén, Wernström (oba Švéd.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 7125.

Sestava ČR: Pöpperle - Kutlák, Barinka, Němec, Mojžíš, Nakládal, Krejčík, Kolář II - Irgl, P. Nedvěd, Hubáček - Netík (41. Kašpar), Kreps, Rolinek - Klepiš, Novotný, Vondrka - Kolář I, Koukal, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Krátce poté putoval na trestnou lavici první hříšník duelu, jímž byl Jämtin, ale Gustafsson při oslabení Seveřanů příliš práce neměl. I přes velký tlak výběru Tre kronor neskončila předčasně ani následná přesilovka domácích po Netíkově vyloučení. Před přestávkou měl ještě Pöpperle velké štěstí, když Kronwallovo nahození přistálo na horní tyčce.

Na začátku 24. minuty už se ale Švédové dočkali, když se Söderberg - přestože byl faulovaný Krejčíkem - dokázal prosadit před branku a bekhendem naservíroval ideální přihrávku Danielssonovi, jenž signalizovanou výhodu rychle zužitkoval. Vzápětí měl obrovskou šanci Johansson, Pöpperle ale dokázal jeho pokus z bezprostřední blízkosti vykopnout mimo tyče.

Vyrovnat mohl český výběr při Järnkrokově vyloučení, nebyl ovšem prakticky nijak nebezpečný. Mnohem hůře mohlo být hostujícícmu týmu, když Mojžíše následoval na trestnou lavici v polovině 37. minuty i Barinka a Švédové hráli 22 vteřin v pěti proti třem. Svůj těsný náskok ovšem přes pozorně pracující českou obranu navýšit nedokázali.

V třetím dějství se hra hodně vyrovnala, k čemuž přispěla zvýšená aktivita českého týmu, ale také skutečnost, že domácí začali čím dál více bránit jednobrankové vedení. To se jim nakonec také stalo osudným. Nedvěd s Irglem ještě neuspěli, naopak na druhé straně držel Pöpperle naděje svého týmu při ojedinělých, ale nebezpečných kontrech.

V 49. minutě zkusil Koukal na dlouhou hůl blafák do bekhendu, ale vysoko přestřelil. Na trestnou lavici ale musel krátce poté Jämtin, Nakládal v přesilovce nahodil kotouč, ten se od chumlu hráčů před švédským brankovištěm odrazil na kruh pro vhazování přímo pod nohy útočníka Koláře a ten do odkryté branky zacílil přesně.

V polovině 58. minuty měl rozhodnutí na holi Koukal, který se řítil osamocený proti Gustafssonovi po pohotové přihrávce od Průchy, ale souboj tváří v tvář proti švédskému brankáři prohrál. Ještě 18 vteřin před vypršením základní hrací doby si vzal český kouč Hadamczik oddechový čas, ale ani ten už prodloužení neodvrátil.

Nedvěd proměnil až druhý nájezd

V něm se nic podstatného nestalo a na řadu tak přišly nájezdy. Ty zahájil Nedvěd, trefil ale Gustafssona do ruky. Söderberg neuspěl s forhendovým blafákem. Irgl a Weinhandl zkusili zakončení po ledě, gólmani byli ovšem úspěšnější. Klepiš již mohl skórovat oblíbeným a skvěle provedeným blafákem do bekhendu, ale minul. Nerozhodl ale ani Silfverberg.

Pokračování otevřel neúspěšně Järnkrok, následně se ke svému druhému pokusu rozjel veterán Nedvěd a parádní ranou zápěstím pod horní tyčku zajistil druhý bod pro český tým.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...