Švédové na SP podruhé vyhráli a jsou blízko semifinále, Finsko porazili 2:0

23:57aktualizováno  21. září 0:09
TORONTO - Hokejisté Švédska porazili na Světovém poháru v Torontu Finsko 2:0 a po druhé výhře jsou blízko postupu do semifinále. Finové naopak na první body v základní skupině B čekají a mají jen teoretickou šanci na účast ve vyřazovacích bojích.

Anton Stralman foto: ČTK

Severské derby rozhodl gól obránce Antona Stralmana ve 30. minutě, druhou trefu přidal Loui Eriksson při power play soupeře. Hrdinou utkání byl i brankář Henrik Lundqvist, jenž pochytal všech 36 střel soupeře a udržel při své premiéře na turnaji čisté konto.

Oba trenéři do zápasu nasadili odlišné gólmany oproti prvním zápasům; do švédské branky se postavil uzdravený Lundqvist, Finové se rozhodli tentokrát vsadit na Raska.

První vážnější zákrok musel předvést Lundqvist, jenž si ale z dorážkou dalšího novice na SP Teräväinena poradil. Raska prověřil Landeskog, ale bezbrankový stav se v první třetině nezměnil. I proto, že Bäckströmova střela skončila na tyči.

Jako první přišel o svoji neprůstřelnost Rask, kterého překonal po spolupráci bratrů Sedinů obránce Stralman, jenž si najel do ideální pozice a protlačil puk pod betonem gólmana Bostonu. Zvýšit vedení Švédska mohl Forsberg, Raska však ale nepřelstil.

Inkasovaný gól Finy přiměl zvýšit aktivitu a své kvality musel předvést i nejlépe placený brankář NHL. Zaskvěl se zejména při přesilové hře na konci druhé třetiny, kdy nebezpečně střílel Laine. Následně si poradil i s dotírajícím Jokinenem.

Finové byli střelecky aktivnější i ve třetí dvacetiminutovce, Lundqvist však držel těsný náskok svého týmu. Překonat jej nedokázal ani Granlund ve 48. minutě. Opora New York Rangers ustála i finský tlak při závěrečné power play, kterou navíc ukončil gólem do prázdné branky Eriksson.

Švédové zakončí první část SP zápasem proti Výběru Severní Ameriky, Finy čeká ještě souboj s Ruskem.

Světový pohár v hokeji

Švédsko - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Stralman (H. Sedin, D. Sedin), 60. L. Eriksson. Rozhodčí: O'Rourke, Lee - Racicot, Murray (všichni Kan.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 11.604.

Sestavy: Švédsko: H. Lundqvist - Ekholm, E. Karlsson, Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - Söderberg, Backlund, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.

Finsko: Rask - Ristolainen, Vatanen, Lepistö, Määttä, Pokka, Jokipakka - Aho, Barkov, Laine - Mikael Granlund, M. Koivu, Donskoi - Komarov, V. Filppula, J. Jokinen - Lehterä, Teräväinen, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 4:1 4
2. Výběr Severní Ameriky 2 1 0 0 1 7:5 2
3. Rusko 2 1 0 0 1 5:5 2
4. Finsko 2 0 0 0 2 1:6 0