7. června 2010 17:06, aktualizováno  22:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Svaz je proti účasti Hradce v KHL. Ovšem jen pro letošní sezonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tomáš Král. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Král. | foto: Reuters
PRAHA Jako byste se poctivě hrabali ukrutnou dobu na osmitisícovku – a potom vám metr pod jejím vrcholem podklouzly nohy k pádu střemhlav dolů. Musí to být až ubíjející.

I hokejový klub v Hradci Králové zažil včera těžký knokaut. Poté, co nakonec splnil náročné podmínky a ruská KHL mu dala zelenou, zamítl jeho žádost o vstup do prestižní ligy Český hokejový svaz. "Jejich postoj nás mrzí," vyjádřil se za královéhradecký Lev mluvčí Zdeněk Šesták. "Je to i vzkaz českým fanouškům."

Odvážné úsilí Hradce zmařil výkonný výbor svazu, který na žádost vedení KHL narychlo sjednal hlasování formou elektronické pošty. Výsledek? Nekompromisních 11:0 proti. "Má to dva hlavní důvody," uvedl pak svazový sekretář Martin Urban. "Věcně principiální a také legislativně-právní."

Projekt "až moc narychlo"
Řekněme to jinými slovy: svaz spolu s Asociací profesionálních klubů, zaštiťující českou extraligu, touží chránit vlastní hokejový trh a nepustit do tuzemska cizí soutěž. "Omezilo by to hledání hráčského nebo ekonomického potenciálu a my chceme náš produkt zachovat na té nejvyšší úrovni," řekl Urban.

JAK ŠLY UDÁLOSTI

9. března - Lev se oficiálně stal členem Českého hokejového svazu

17. března - lidé z vedení KHL navštívili HK na inspekční cestě

1. dubna - Lev HK poslal první oficiální přihlášku do KHL

30. dubna - vedení KHL chce po jednání s Lvem HK další podklady

4. května - Lvu HK stále chybí 15 % k naplnění bankovní garance

17. května - KHL nově přijala Kyjev a Mansijsk, Lev HK nikoliv

4. června - Lev HK zbylých 15 % sehnal a KHL schvaluje jeho přijetí

7. června - žádost zamítá ČSLH

Kromě toho přiznal, že hradecká vize nedopadla i kvůli projektu "až moc narychlo". Třebaže se jím prý výkonný výbor zabýval dopodrobna poslední dva měsíce v kuse. "Jenže čím déle jsme se tím zaobírali, naráželi jsme na více komplikací," řekl Urban. "Chceme zůstat k našemu hokeji zodpovědní."

Podle něj nejde ihned zapracovat do stanov a řádů ČSLH účast českého klubu v zahraniční lize. Smlouva mezi svazem a KHL by totiž upravovala spoustu problémů a zásadních bodů. "Třeba kdyby došlo na spor hráče a klubu, který řeší smírčí komise, jak by postupovala? Šlo by o český klub, ale o cizí soutěž. Jaká legislativa by byla směrodatná?" dal za příklad Urban.

Vedení KHL se už dříve vyjádřilo, že schválení národní organizace je jednou z podmínek pro vstup do jejich soutěže. Konečné slovo však budou mít stejně v Rusku. "Což je pro nás rozhodující. Našeho projektu se nevzdáváme," tvrdí Šesták. "Ale já věřím, že žijeme v civilizované době, kde se budou všichni řídit právem," připomněl Urban.

Vzápětí dodal, že se svaz nebrání jednání i v příštích letech. Přestože nemůže zaručit jiný výsledek.Tipsport extraliga - Play-Off - Nejbližší zápasy

10.4. Mountfield HK 17:20 Kometa Brno
11.4. Liberec 17:20 Chomutov
22.4. Liberec 14:20 Kometa Brno

Tipsport extraliga - Play-Off - Odehrané zápasy

19.4. Kometa Brno 5 : 2 Liberec
9.4. Chomutov 0 : 4 Liberec
8.4. Kometa Brno 2 : 1pp Mountfield HK
24.3. Chomutov 5 : 3 Třinec
24.3. Plzeň 4 : 5 Liberec
21.3. Mountfield HK 7 : 4 Litvínov
18.3. Kometa Brno 4 : 1 Sparta Praha
12.3. Vítkovice 1 : 2pp Plzeň
12.3. Chomutov 6 : 1 Mladá Boleslav