Suverénní jednadvacítka poprvé zaváhala, remizovala s Německem 1:1

21:25
MLADÁ BOLESLAV - První body v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy dnes ztratila česká fotbalová reprezentace do 21 let. Tým "lvíčat" v Mladé Boleslavi po předchozích šesti výhrách remizoval 1:1 s Německem, když na trefu Marečka z první půle odpověděl po změně stran Kirchhoff.

Česko - Německo. Kvalifikace ME do 21 let (Tomáš Pekhart) foto: ČTK

Češi přesto před posledním zápasem ve skupině, kterým bude úterní souboj v Jablonci s Islandem, jsou dál první v tabulce právě před Seveřany. Čechům k udržení vedení postačí i remíza. To by jim mělo zaručit, že před losem říjnové baráže budou mezi sedmi nasazenými týmy. Šampionát s osmi nejlepšími celky se koná příští rok v Dánsku.

Německo do Mladé Boleslavi sice dorazilo v roli obhájců titulu z minulého roku, ale v současné kvalifikaci překvapivě ještě před jejím koncem přišlo o šanci postoupit na mistrovství Evropy do Dánska, které bude zároveň i olympijskou kvalifikací. Kouč Němců Adrion do Česka přivezl nově se tvořící výběr, ve kterém nebyl nikdo z pamětníků loňské prohry 1:2 s českou jednadvacítkou ve Wiesbadenu.

Německo však dnes ani v nejmenším nepřipomínalo nezkušený tým, s nímž měli Češi hladce získat sedmou kvalifikační výhru. Většinu zápasu naopak dominovali oni, předvedli se výkonem plným dynamiky, pohybu a bleskových kombinací a jen vinou špatné koncovky nezískali rychlé vedení.

Čechy přehrávala silná pětičlenná záloha soupeře, na levé straně jim dělal starosti Mlapa, jehož podporovali i Sukuta-Pasu, Hermann a Holtby. Posledně jmenovaný záložník, syn anglického vojáka usídleného v Německu, po čtvrthodině v první velké šanci ve skluzu míč netrefil do opuštěné brány.

Svěřenci kouče Dovalila, který si dnes na tribuně odpykal poslední část disciplinárního trestu, se dostávali do hry pomalu. Hodně je vystrašily i další akce aktivitou hýřícího kapitána Hermmanna. Čechům z krize pomoha až standardní situace sedm minut před poločasem: po centru se míč odrazil k záložníkovi Marečkovi a záložník bruselského Anderlechtu, který dnes jako jeden z mála domácích reprezentantů obstál, se levačkou krásně trefil ke vzdálenější tyči.

Gól inkasovaný z ojedinělé akce německé sebevědomí nenahlodal, fyzicky výborně vybavený soupeř si dění na hřišti dál podmaňoval rychlou a přesnou hrou. Po přízemním centru Mlapy z pravé strany měl hodně práce český brankář Vaclík, kterého zaměstnávala i řada standardních situací.

Ke gólu ale paradoxně měli znovu blíž Češi, po dalším rohovém kopu a závaru před brankou chyběl jen kousek, aby míč po střele stopera Čelůstky zapadl za tyč. Německo se však vzápětí zaslouženého vyrovnání přece jen dočkalo.

Přetížená česká defenziva dobře nezareagovala na rohový kop, míč vrácený z hloubi pole lehce tečoval obránce Kirchhoff a Vaclík na jeho chytrý pokus nestačil reagovat. Češi nad remízou netruchlili, ale v úterý s Islandem musí předvést víc, pokud chtějí uhájit první místo ve skupině.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...