Superfinále: Tučňáky srazil kat Abdelkader, Malkin se pral!

8:05aktualizováno  11:00
PRAHA - Tyto příběhy zámoří miluje. Nejsledovanějším mužem finále Stanley Cupu se stává hokejista, kterého do teď vlastně nikdo neznal - dvaadvecetiletý Justin Abdelkader. Detroit porazil i ve druhém utkání fínálové série desetiletí Pittsburgh 3:1 a i po druhé dáválo důležitý třetí gól levé křídlo 4. útoku Red Wings. V poslední třetině se poprala dvě esa - domácí Zetterberg a hostující Malkin.

Šťastný Justin Abdelkader. foto: ČTK

Je to skutečně těžko uvěřitelné. Úvod třetí třetiny dnešního utkání se odehrál jako přes kopírák s tou v sobotním zápase. Pittsburgh přitlačil svého soupeře do jeho obranného pásma, Crosby se již málem radoval z branky. Pak si ovšem vzal puk Abdelkader, kterému opět přihrával Leino. Najel do útočné třetiny proti dvou obráncům, udělal zpětnou kličko, plácnul do puku a - gól - kotouč přeplachtil bezmocného Fleuryho.

Čas? 42:47. Za normálních okolností nic zajímavého, ovšem v sobotním utkání se trefil za stejných okolností, stejný hokejisty, také jako třetí střelec svého týmu - v čase 42:46. NHL tak ve finále píše další ze svých úžasných příběhů. A má svého nového hrdinu.

2. FINÁLE STANLEY CUPU DETROIT - PITTSBURGH 3:1:

Přitom vše mohlo být jinak. Detroit sice vstoupil do zápasu mohutným náporem, jenže ten v polovině první třetině postupně opadl a na koně se dostali hosté. A zaslouženě také otevřeli skóre. V přesilové hře uzamkli Crosby a spol. domácí před vlastního brankáře a po obrovském závaru se trefil ruský bohatýr Malkin. Byl to pro něj jubilejní třicátý bod v tomto play off. Přes další nápor "Tučňáků", který pokračoval také v úvodu druhé třetiny, to bylo z jejich strany vše.

KLÍČOVÝ MOMENT:

O výsledku rozhodl úvod poslední třetiny. Hokejisté Pittsburghu se střídali v ofenzivních výpadech před brankou Detroitu, Osgood ovšem stál pevně jako skála. Ve 42. minutě se dostal do obrovské šance Crosby.

Ten si vyjel s pukem zpoza branky a po chvíli váhaní vypálil. Trefil tyč. V té době již letěl po hlavě za svého ležícího gólmana i Zetterberg, který se roztáhl na brankové čáře. Puk se dostal opět ke Crosbymu, který právě švédského útočníka trefil do těla. Podle všeho byl puk za brankovou čarou, žádný ze opakovaných záběrů to ovšem nemohl stoprocentně prokázat.

Domácím tak stále vedli 2:1, o pár desítek vteřin později přidal třetí branku Abdelkader.

"V každém z těchto dvou zápasů jsme byli schopni usadit se v útočném pásmu na dlouhou dobu. Dostávali jsme se ke střelám, dokonce jsme dokázali přestřílet tak dobrý tým jako je Detroit. Oni však udeřili vždy, když to potřebovali. Výsledkem pak jsou jejich dvě výhry," uvedl zklamaný trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

Pittsburgh skutečně v obou zápasech svého soupeře přestřílel, ve druhém utkání trefil i třikrát tyč, další branku ale již nepřidal. A tak uděřilo na druhé straně. V 25. minutě napřáhl na modré obránce Ericsson, kterému po buly přistrčil puk Hudler, a bylo to 1:1. Domácí srovnali a to jim vlilo do žil novou energii - těsně po polovině zápasu po velkém závaru před Fleurym překonal bezmocného brankáře hostí Filppula - 2:1.

A dál už to všichni znáte. Pittsburgh svého soupeře tlačí, vstoupí skvěle do poslední části hry, aby jejich šance na zvrat rázně utnul Abdelkader - 3:1. Hosté dál svého soupeře drtili, ale Osgood v brance "Rudých křídel" od 16. minutě svou klec zamknul a zahodil klíč. "Hrát dva zápasy ve dvou dnech a říci si před nimi, že povedeme 2:0, tak bychom se cítili jako v extázi," uvedl hrdina zápasu Chris Osgood. "Stále si uvědomujeme, že můžeme předvádět lepší hokej a vlastně i musíme, pokud chceme uspět v Pittsburghu," dodal brankář, který se v obou duelech stal první hvězdou zápasu.

BITKA HVĚZD MALKINA S ZETTERBERGEM ZDE:

Poslední minutu nakonec místo gólu "Pens" okořenila bitka domácí hvězdy Zetterberga s hostujícím vůdcem Malkinem, kterou vyprovokoval píchnutím do Osgooda Talbot. Alespoň v tomto případě mírně na body vyhrál hostujícího hráč. V sérii ovšem vedou na body hokejisté Detroitu a jsou jen dvě výhry od od 12. Stanley Cupu v historii.

2. FINÁLE STANLEY CUPU:
DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky: 25. Ericsson, 31. Fillpula, 43. Abdelkader - 17. Malkin. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:1. Střely na branku: 26:33. Diváků: 20 066. Stav série: 2:0, třetí utkání, tentokrát na ledě Pittsburghu se hraje v noci z úterý na středu.