Sudí Večeřa a Adam mají zastavenou činnost za chyby

21:51
PRAHA - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR zastavila asistentovi Martinu Večeřovi činnost za pět zápasů za chybně odmávaný ofsajd při vyrovnávací brance Příbrami v závěru utkání 28. kola první ligy proti Ostravě. Hlavní sudí Jiří Adam má za neodpískanou penaltu v duelu Liberec - Slovácko a celkový slabý výkon omezenou delegaci na tři zápasy.

Martin Šlapák z Příbrami (vpravo) a Tomáš Marek z Baníku foto: ČTK

Oba rozhodčí už měli zastavenou činnost ve středečním 29. kole. ČTK o tom dnes informovala předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Pomezní sudí Večeřa chybným verdiktem výrazně ovlivnil boj o udržení, v nastaveném čase sobotního duelu v Příbrami nesprávně zvedl praporek při vyrovnávací trefě domácího Mariuse Papšyse. V ofsajdové pozici při centru nestál hlavičkující příbramský záložník, ale dva jeho spoluhráči. Ostrava díky tomu udržela výhru 2:1 a míří za záchranou na úkor Bohemians 1905.

Adam v Liberci podle komise celkově předvedl slabý výkon. Domácí Slovan podal proti jeho způsobu řízení oficiální protest, ve kterém upozornil na dvě situace z první půle. Sudí nejprve ve 20. minutě po kontaktu Jana Trousila s domácím Vojtěchem Hadaščokem neodpískal ve prospěch Liberce penaltu a poté v 27. minutě neuznal gól Renáta Keliče kvůli faulu na hráče Slovácka Michala Kordulu.

Komise rozhodčích po důkladném prostudování záznamů usoudila, že Adam chyboval v prvním případě, kdy měl odpískat penaltu. "Bránící hráč se nesoustředil na míč, ale jen na protihráče. Měl být nařízen pokutový kop," řekla Damková.

Keličovi neuznali branku správně

Keličův gól Adam neuznal správně. "Komise došla k tomu, že domácí hráč strčil do zad soupeře. Bylo to něco podobného jako o dvě kola dřív v Olomouci, kde domácí Ordoš strčil před prvním gólem do brankáře Sňozíka," uvedla Damková. Liberec se Slováckem remizoval bez branek.

Tři zápasy si nezapíská Roman Hrubeš za chyby v druholigovém utkání mezi Jihlavou a Mostem (3:0). Komise mu vytkla, že nenařídil penaltu a neudělil červenou kartu. Zastavenou činnost má také Pavel Býma za neodpískaný pokutový kop v zápase Sparta B - Bohemians Praha (3:1) a Dušan Možíš, který nebude rozhodovat jedno kolo za nesprávné vyloučení v utkání Bohemians Praha s Opavou (1:2).

Damkové naopak udělal radost výkon sudího Jiřího Jecha ve středečním ligovém šlágru mezi Jabloncem a Libercem (0:2). Stejný rozhodčí v podještědském derby chyboval v září 2006, kdy v závěru proti Slovanu nesprávně nařídil penaltu. "Docela se mě dotklo, že se vytahuje něco, co se stalo před šesti lety. Chybu může udělat každý, důležitá je současná výkonnost. Doufám, že rozhodčí tím výkonem zavřel pusu všem pochybovačům," řekla Damková.