Sudí Královec naštval hvězdy Chelsea. Odpískal spornou penaltu

Petr Čech

12:01
BASILEJ - Rozhodčí Pavel Královec v utkání Basileje a Chelsea sehrál jednu z hlavních rolí. V závěru utkání odpískal spornou penaltu proti londýnskému velkoklubu.

Rozhodčí Pavel Královec diskutuje s hráči Chelsea foto: ČTK

Fotbalisté Basileje ani jejich fanoušci se penalty nedožadovali, druhá strana po Královcově verdiktu ani neprotestovala. Nejspíš pro to, že nikdo vůbec netušil, proč v Evropě uznávaný sudí pokutový kop píská.

"Myslíme si, že to penalta nebyla," poznamenal Rafael Benítez, trenér Chelsea. Chelsea vedla 1:0, blížil se závěr utkání, když hostující obránce Cesar Azpilicueta a domácí Valentino Stocker se v pokutovém území snažili dostat na centrovaný míč. Ani jeden na něj nedosáhl, Azpilicueta byl před protivníkem, v pádu se nakonec oba střetli.

Penalta, odpískal a ukázal Královec. "Penalta by se měla pískat pouze v jednoznačných situacích a ne v soubojích, jako byl tento," podotkl Benítez. Ale naštvaný po zápase nebyl. Důvod je jednoduchý.

Basilej v 87. minutě vyrovnala na 1:1, ale Chelsea si vedení vzala zpátky. Ve čtvrté minutě nastavení z přímého kopu skóroval David Luiz. Vítězství 2:1 je pro Chelsea z hlediska pohárových pravidel mnohem výhodnější, než například 1:0. Pokud by Královec pokutový kop, který viděl zřejmě jen on, neodpískal, zápas by nejspíš skončil právě 1:0.

"Nezasloužili jsme si, aby soupeř vyrovnal tímto způsobem. To nám do závěrečných minut dodalo velkou motivaci," podotkl Benítez.

Přitom Královec do 87. minuty řídil zápas celkem s přehledem a bez chyb. "Je dobře, že nás inkasovaný gól nepoložil. Ještě jsme zabrali a dokázali jsme vstřelit vítěznou branku. Výhru jsme si zasloužili, šancí jsme měli víc než soupeř," prohlásil český brankář Petr Čech.

V krátké době byl druhým elitním českým fotbalistou, který se na hřišti potkal s Královcem. V polovině března ve čtvrtfinále Ligy mistrů měl tu čest Tomáš Rosický z Arsenalu. V utkání na Bayernu Mnichov mu Královec za faul na Robbena udělil žlutou kartu.

Penaltu v Lize mistrů už letos správně odpískal

Dlouhodobě nejlepší český sudí na podzim řídil například utkání Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Dortmundem. V poslední minutě za ruku Subotiče odpískal proti Dortmundu pokutový kop, z kterého domácí vyrovnali na konečných 1:1.

Královcův verdikt byl tenkrát správný, v Basileje si však pověst v Evropě trochu pokazil. Doma si ji v posledních měsících zpackal rovněž kvůli pokutovým kopům. V posledním podzimním kole neodpískal penaltu ve prospěch Ostravy na Slavii a komise rozhodčích mu omezila delegaci na dvě utkání.

Když si trest odpykal, udělal chybu v utkání Sparty s Jabloncem, protože nenařídil penaltu za stažení domácího Lafaty. Komise mu omezila delegaci na tři soutěžní zápasy.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...