Suchý se Spartakem slaví postup do Ligy mistrů

23:03aktualizováno  23:33
ISTANBUL - Fotbalisté Spartaku Moskva si po dvou letech zahrají v základní skupině Ligy mistrů. Ruský tým s reprezentačním stoperem Markem Suchým remizoval v odvetě 4. předkola i v oslabení na hřišti Fenerbahce Istanbul 1:1 a zužitkoval domácí výhru 2:1. Dvaatřicítku účastníků elitní soutěže dnes vedle Spartaku doplnily Celtic Glasgow, Dynamo Kyjev, Kluž a Lille, které vyřadilo Kodaň až po prodloužení.

Spartak Moskva - Fenerbachce foto: ČTK

Celku z ruské metropole se v Istanbulu výborně povedl úvod, když se už v šesté minutě zblízka prosadil brazilský útočník Ari. Domácí rychlá branka zaskočila a navíc už po čtvrthodině hry přišli o zraněného Srba Krasiče.

Po přestávce si však domácí vypracovali velký tlak. Mehmet Topal i jeho jmenovec Topuz trefili brankovou konstrukci a další šance zneškodnil brankář hostů Dykan. Po hodině hry mohl pojistit vedení druhým gólem Suchý, ale i on po uvolnění v pokutovém území mířil do tyče.

Výsledky

• Mistrovská část: CFR Kluž - FC Basilej 1:0 (1:0) Branka: 20. Kapetanos. První zápas 2:1, postoupila Kluž.
    Celtic Glasgow - Helsingborg 2:0 (1:0) Branky: 30. Hooper, 88. Wanyama. První zápas 2:0, postoupil Celtic.
  • Nemistrovská část: Fenerbahce Istanbul - Spartak Moskva 1:1 (0:1) Branky: 70. Sow - 6. Ari. ČK: 80. De Zeeuw (Spartak). První zápas 1:2, postoupil Spartak.
    Dynamo Kyjev - Mönchengladbach 1:2 (0:0) Branky: 88. Ideye - 70. Chačeridi vlastní.
    Lille - FC Kodaň 2:0 po prodl. (1:0, 1:0) Branky: 43. Digne, 105. De Melo. První zápas 0:1, postoupilo Lille.

V 69. minutě turecký celek duel zdramatizoval, když senegalský útočník Sow po rohu vyrovnal hlavou. Za jedenáct minut byl navíc vyloučen po druhé žluté kartě nizozemský záložník Demy de Zeeuw, ale hosté v závěru remízu uhájili.

Lille doma proti Kodani potřebovalo smazat jednobrankovou ztrátu, což se mu povedlo těsně před pauzou po gólu obránce Digneho. V polovině prodloužení pak na něho navázal spoluhráč De Melo a rozhodl o vítězi dvojzápasu. Domácí stoper David Rozehnal strávil zápas mezi náhradníky. Dánský celek skončil ve 4. předkole stejně jako loni, kdy ho vyřadila Viktoria Plzeň.

Celtic si postup pohlídal

Přemožitel Liberce Kluž si poradil s Basilejí, kterou i podruhé porazil. Po venkovní výhře 2:1 tentokrát Rumuni zdolali švýcarský celek s obráncem Radoslavem Kováčem na lavičce 1:0. Jedinou branku zaznamenal řecký útočník Kapetanos. Basilej, za niž neproměnil penaltu kanonýr Alexander Frei, tak nezopakuje loňský postup ze skupiny LM.

Postup si v klidu pohlídal také Celtic Glasgow, švédský Helsinborgs doma porazil znovu 2:0. Na lavičce skotského týmu zůstal mladý český záložník Filip Twardzik, jeho dvojče Patrik se do nominace nedostalo.

Dynamo Kyjev si na svém hřišti mohlo dovolit s Mönchengladbachem prohrát 1:2, protože si z Německa přivezlo výsledek 3:1. Hosty poslal na Ukrajině v 70. minutě do vedení vlastním gólem obránce Chačeridi a osm minut po něm přidal druhý zásah německého týmu Arango. Domácí uklidnil až dvě minuty před koncem snižující Ideye.