Štybar triumfoval v Hoogerheide a je cyklokrosovým šampionem

16:10
HOOGERHIEDE/PRAHA - Pochází ze Stříbra, v nizozemském Hoogerheide však svůj start pozlatil. Zdeněk Štybar se na mistrovství světa cyklokrosařů postaral o senzaci a po hodinovém duelu s obhájcem titulu Svenem Nijsem se potřetí stal světovým šampionem.

Vítěz! Zdeněk Štybar v cíli. foto: Reuters

Ohlédl se, poklepal na rám svého kola, pak je políbil. A zvedl ruce. Taková byla Štybarova oslava zlata v cílové rovince. Na stejné trati před pěti lety dojel 28letý závodník druhý, před letošním šampionátem říkal: "Rád bych umístění vylepšil."
A stalo se.

Patrick Lefevere, manažer Štybarovy silniční stáje Omega, své hvězdě přes Twitter přál: "Hodně štěstí." Cyklista sám od snídaně s přítelkyní a rodiči doplnil: "Venku oblíbené počasí, zdá se to jako perfektní den." A byl!

Do závodu sice vyrážel z nevýhodné pozice, startoval až z páté řady, už během prvního okruhu se však dostal do čela, mezi největší favority. Po jeho boku šlapal Nijs, obhájce duhového trikotu z Louisville, Nizozemec Lars van der Haar, celkový vítěz letošního Světového poháru, a taky Francouz Francis Mourey.

Štybar nezaváhal a hodnotil: Byl to okruh, co mi sedl

Už v polovině závodu se však do čela utrhli dva giganti. Dvakrát byli ve svých kariérách mistry světa, dvakrát oba vyhráli celkové hodnocení Světového poháru, dělí je 9 let.

Pravidelně se přelévali na čele, žádný nedokázal druhému výrazně ujet. Až Štybar v předposledním okruhu upadl a zdálo se, že je po nadějích. Nijsův náskok najednou poskočil, jenže při obtáčení se kolem bariéry Belgičan upadl a znovu bylo skóre nerozhodné.

Do posledního kola vjížděli dva lídři v pořadí Nijs-Štybar a začali dumat nad místem k útoku. Dlouho byli nalepení jeden na druhém, až Nijs zaváhal v blátivém úseku a musel z kola. Tam Štybar zabral a rozhodl.

Po třech letech si znovu vyslechl českou hymnu.

"Opravdu, ale opravdu těžký závod," hodnotil. "Byl to okruh, co mi sedl, ale rozhodně jsem nečekal, že budu mistrem světa. Taky je to jiné, když je na vás tlak, když jste cyklokrosař na plný úvazek. To já mám jiné priority a zkusil jsem si jen tento jeden závod. Fantastická atmosféra tady byla a moc jsem si ji užíval."

Mistrovství světa v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko)

Muži elite: 1. Štybar (ČR) 1:05:30, 2. Nys -12, 3. Pauwels -40, 4. Vantornout -59, 5. Meeusen (všichni Belg.), 6. Van der Haar (Niz.) oba -1:07, 7. Peeters (Belg.) -1:43, 8. Mourey (Fr.) -1:53, 9. Šimůnek (ČR) -2:04, 10. Bosmans (Belg.) -2:11, ...36. Petruš -5:53, 42. Kyzivát -7:02, Bína (všichni (ČR) nedokončil.

Jezdci do 23 let: 1. Van Aert 49:35, 2. Vanthourenhout (oba Belg.) -50, 3. M. Van der Poel (Niz.) -1:17, ...8. Paprstka -2:37, 13. Boroš -3:07, 23. Skála -4:18, 27. Lasák -5:06, 35. Nipl (všichni ČR) -6:34.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...