Malkin zařídil vítězství Ruska. Kanada zdolala USA

17:21aktualizováno  19:27
HELSINKY - Vítězný vstup do mistrovství světa mají za sebou hokejisté Ruska. Sborná porazila v základní skupině ve Stockholmu Lotyšsko 5:2, přestože po první třetině prohrávala 0:1. Poté ovšem zavelel k obratu hvězdný útočník Jevgenij Malkin, který si připsal tři body za dva góly a jednu finální přihrávku.

Hokejisté Ruska oslavují branku foto: Reuters

Rusové měli od úvodního vhazování převahu a hned v prvních minutách se musel vyznamenat Masalskis v lotyšské brance při Malkinově šanci. Na druhé straně zahrozil Mikelis Redlihs, jehož vychytal Varlamov. Hrdina tohoto okamžiku ale zaváhal o pár vteřin později, když ho zaskočil Indrasis a poslal Lotyše do vedení.

Jeden z hlavních aspirantů na zlato se začal prosazovat až po polovině zápasu, kdy ho tečovanou ranou v početní výhodě vysvobodil Nikulin. Za necelé tři minuty už Rusové vedli, když Malkin po perfektní kombinaci využil další přesilovku a ještě před druhou přestávkou dokonal obrat.

Právě Malkin dorážkou na začátku 46. minuty definitivně uklidnil svůj tým třetím gólem, a když se poté prosadil Popov z bezprostřední blízkosti, bylo zřejmé, že Lotyši už se na odpor nevzmůžou. Přesilovku po vyloučení Nikulina sice ještě využil Daugavinš, jenže poslední slovo měl v 57. minutě Kuzněcov a završil výhru Ruska.

Sobotní výsledky hokejového MS

Skupina A (Helsinky):
Švýcarsko - Kazachstán 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Rüthemann (Hollenstein), 12. Streit (Wick, Blindenbacher), 25. Streit (Blindenbacher), 33. Rüthemann (Hollenstein, Streit), 37. Du Bois (Rüthemann, Bieber) - 22. Savčenko (Starčenko).

Rozhodčí: Brüggeman (Něm.), Johansson (Švéd.) - Kilian (Nor.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:7. Využití: 3:0. Diváci: 7221.

Kanada - USA 4:5 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith - 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, Ryan), 47. Dwyer, 57. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson.

Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Šeljanin (všichni Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6842.

Skupina B (Stockholm):
Lotyšsko - Rusko 2:5 (1:0, 0:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 12. Indrasis (Galvinš, Sprukts), 56. Daugavinš (Pujacs, Bartulis) - 34. I. Nikulin (Pěrežogin, Malkin), 37. Malkin (I. Nikulin), 46. Malkin (Popov), 52. Popov (Pěrežogin, Kalinin), 57. Kuzněcov (Kuljomin).

Rozhodčí: Kaval (USA), Lewis - Dussureault (oba Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 2589.