Stříbrná senzace. Strachová se po pěti letech probila na podium

13:54
KÜHTAI/PRAHA - Fantazie! Pouze americká suverénka obou kol Mikaela Shiffrinová byla nad její síly. Česká lyžařka Šárka Strachová skončila druhá ve slalomu v rakouském Kühtai a dosáhla nejlepšího výsledku ve Světovém poháru za více než pět let.

Česká lyžařka Šárka Strachová se raduje po senzačním druhém místu. foto: ČTK/AP

Naposledy byla majitelka kompletní sady medailí z mistrovství světa v elitním seriálu na stupních vítězů v listopadu 2009, kdy v Aspenu vybojovala své druhé vítězství. V tyrolském Kühtai, kde se jel čtvrtý slalom sezony, se Strachová rozpomněla na svá nejlepší léta a znovu se zařadila mezi nejlepší trojku.

„Pódium se nedá naplánovat,“ opakovala Strachová poté, co jí vyšly úvodní slalomy sezony a postupně ukrajovala ze ztrát od nejlepších závodnic. Sedmá dojela v Levi, šestá v Aspenu, v Are sice klesla na 10. místo, ale o Vánocích znovu nastartovala formu a na ledovém svahu na Innsbruckem ji prodala.

Třetí byla po úvodní jízdě, na dohled Slovince Mazeové, 25 setin za Shiffrinovou. Přitom v předchozích závodech si vyčítala: „Jsem závodnice druhých kol.“ V těch prvních jakoby v sobě nedokázala nabudit tu pravou bojovnici, co se agresivně rve se svahem. Až teď předvedla svůj někdejší um.

Druhé kolo stavěl její trenér

Kouč Mayrhofer byl zmatený. Druhé kolo stavěl on, jenže věděl: „Zavřené brány Šárce v tréninku nevyhovují. A ona v nich teď zajede třetí čas?“ Proto se rozhodl jen pro kosmetické změny. „Proč měnit, co funguje?“ řekl si.

Po necelých 54 sekundách jízdy bylo jasno - byla to ideálně zakroucená trať a česká závodnice tak znovu, podesáté v životě mávala z pódia Světového poháru.

Od posledního triumfu před pěti lety si prošla těžkým obdobím poznamenaným nemocí i osobními problémy, teprve s rakouským koučem nastartovala svou lyžařskou renesanci.

Šárka Strachová slaví velký úspěch.
Vítězka Mikaela Shiffrin (uprostřed) se objímá s dalšími medailistkami, Šárkou...
Vítězka Mikaela Shiffrinová (uprostřed), druhá Šárka Strachová (vlevo) a Wendy...
Šárka Strachová při senzačním slalomu v rakouském Kühtai.

Na třetím mezičase už sice svítila červená cifra značící ztrátu, v závěru slalomového tance však 29letá sjezdařka dokázala zrychlit, projela cílem a když se podívala na světelnou tabuli, ruce vystřelila k nebi. „Uf,“ oddechla si.

Už tehdy bylo jasno, že z pódia ji nikdo neodsune. „Nejhůř budu třetí,“ věděla.

A když Mazeová, druhá žena prvního kola a jednička Světového poháru, svou jízdu pokazila, zajela až 18. čas a klesla na 5. místo, Strachové už zbyla jediná konkurentka - slalomová superstar z Vailu. Po utrápeném úvodu poolympijské zimy se v Shiffrinové znovu probudil stroj na vítězství a s náskokem 8 desetin na Strachovou oslavila desátý triumf v seriálu.

SP ve sjezdovém lyžování v Kühtai (Rakousko):

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:43,39 (50,27+53,12), 2. Strachová -0,80 (50,52+53,67), 3. Holdenerová (Švýc.) -0,92 (50,95+53,36), 4. Hansdotterová -01,04 (50,87+53,56), 5. Pietiläová-Holmnerová (obě Švéd.) -1,11 (51,03+53,47), 6. Mazeová (Slovin.) -1,24 (50,42+54,21), 7. Hospová -1,45 (51,25+53,59), 8. Zettelová (obě Rak.) -1,51 (51,14+53,76), 9. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,80 (51,17+54,02), 10. Gisinová (Švýc.) -2,10 (51,64+53,85), ...32. Dubovská, 44. Pauláthová nepostoupily do 2. kola.

Průběžné pořadí slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Hansdotterová 270, 2. Mazeová 249, 3. Pietiläová-Holmnerová 245, 4. Shiffrinová 219, 5. Strachová 182, 6. Zettelová 168, ...37. Dubovská 9.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 34 závodů): 1. Mazeová 732, 2. Fenningerová (Rak.) 487, 3. Shiffrinová 445, 4. Zettelová 338, 5. Pietiläová-Holmnerová 334, 6. Vonnová (USA) 312, ...17. Strachová 182, 89. Dubovská 9, 104. Křížová ) 3.