Štěpánek slaví další titul. S Paesem dobyl Šanghaj

12:36aktualizováno  14:40
ŠANGHAJ - Radek Štěpánek s indickým tenistou Leanderem Paesem získali na Masters v Šanghaji deblovou trofej a letos oslavili třetí společný titul. Králem dvouhry se v Číně stal Srb Novak Djokovič, který ve strhující bitvě odvrátil Andymu Murraymu pět mečbolů a souboj světové dvojky a trojky otočil ve výhru 5:7, 7:6 a 6:3. O trofej se přetahovali tři hodiny a 21 minut.

Leander Paes, Radek Štěpánek foto: ČTK

První set nabídl sedm prolomených podání a Djokovič za stavu 5:6 vzteky rozbil raketu. Sadu už však nezachránil. Murray měl stále mírně navrch, skvěle returnoval a za stavu 5:4 měl poprvé mečbol. Neproměnil a raketou třískl o zem tentokrát on.

Jediný míček od triumfu a třetího titulu v Šanghaji za sebou dělil Murrayho ještě čtyřikrát. Jenže Djokovič v kritických okamžicích prokázal železné nervy, odvahu i skvělou ruku.

Druhou sadu vyhrál Srb v tie-breaku 13:11, načež zničil svou raketu Murray. Tomu v závěru třísetové bitvy docházely síly a po dvou předchozích výhrách ve finále US Open i na olympiádě rodákovi z Bělehradu podlehl.

Oba však opět nabídli špičkový tenis, vzájemnou bilanci Djokovič po dnešku vede 9:7. V čele světového žebříčku nicméně i po Šanghaji zůstane druhý za Rogerem Federerem.

"Byl to úžasný zápas. Trval tři a půl hodiny, což je hodně dlouho na to, že se hrálo na dva vítězné sety. Kdykoli hraju s Andym, je mi jasné, že to bude vysilující boj a spousta dlouhých výměn," řekl Djokovič, přemožitel Tomáše Berdycha ze sobotního semifinále.

"Nemůžu říct, že jsem zápasu dominoval, protože všechny tři sety byly hodně těsné a on měl několik šancí ho zakončit. Klidně jsem mohl prohrát, ale bojoval jsem a jsem na to hrdý," dodal Djokovič. "Mrzí mě to, ale už jsem prohrál jiné těsné zápasy, i na těch největších turnajích, takže se z toho rychle dostanu. Rozdíl mezi vítězstvím a porážkou byl jeden dva centimetry," řekl Murray, svěřenec Ivana Lendla.

Ve čtyřhře slaví už potřetí

Štěpánek s Paesem, jistí účastníci londýnského Turnaje mistrů, ve finále čtyřhry zdolali po třísetové bitvě indické specialisty Mahéše Bhúpathího s Rohanem Bopannou 6:7, 6:3 a 10:5. Na Paesovy krajany narazili poprvé a o titul s nimi bojovali hodinu a 36 minut.

V Šanghaji oslavili společný triumf stejně jako v lednu na Australian Open a také v březnu na Masters v Miami. Do finále postoupili potřetí za sebou, na US Open ani před týdnem v Tokiu jim však poslední krok nevyšel. Celkově si třiatřicetiletý český daviscupový reprezentant připsal ve čtyřhře na konto 16. titul. O šest let starší Paes jich má 51.

"Bylo to hodně osobní utkání pro nás tři Indy, ale Radek říkal, ať si to užijeme. Byl uvolněný, smál se a vtipkoval," prozradil Paes na webu ATP. "Měli jsme skvělou sezonu, začali v Melbourne a hráli dobře po celý rok. To ukazuje na kvalitu našeho tenisu," dodal Paes.