Štěpánek prolomil na French prokletí, do druhého kola jde i Berdych

Roland Garros

14:51aktualizováno  15:18
PAŘÍŽ - Tak to přece jen jde. Český tenista Radek Štěpánek si poprvé od roku 2009 zahraje na grandslamovém Roland Garros ve druhém kole. Na postup v Paříži se však hodně nadřel, Facundo Arguella z Argentiny udolal až po třech a půl hodinách v pěti setech. Snazší práci měl Tomáš Berdych, Kanaďana Petera Polanského porazil ve třech setech.

Radek Štěpánek foto: Reuters

Štěpánek konečně prorazil pařížskou bránu, která mu dlouho bránila hrát na Roland Garros ve dvouhře víc než jeden zápas. Před čtyřmi lety chyběl, pak třikrát za sebou vypadl. Nyní se zdálo, že se smolná série prodlouží. Nakonec zkušený Čech přemohl "neznámého" Argüella z druhé stovky světového žebříčku a po výsledku 6:7, 3:6, 6:4, 6:3, 6:2 postupuje dál.

"Bylo to vítězství vůle," řekl Štěpánek v rozhovoru se zpravodajem iDNES.cz. Špatný začátek nesváděl na minulost. "Ale grandslamy pro nás hrozně znamenají, byl jsem nervózní, navíc jsem nevěděl, co od něj můžu čekat."

Radek Štěpánek při prvním kole French Open.

Štěpánka teď čeká Michail Južnyj, který také odehrál se španělským nováčkem Bustou pětisetovou bitvu. Vzájemnou bilanci má lepší patnáctý nasazený Rus, čtyři z dosavadních sedmi duelů vyhrál, poslední utkání loni na antuce v Mnichově však vyzněl lépe pro českého hráče. "Bude to boj," věští 35letý tenista.

Už při losu druhého grandslamu tenisové sezony musel český hráč zpozornět. Jeho soupeřem byl znovu mladík, který toho na okruhu ATP moc neodehrál, úspěchy na velkých turnajích nemá, ale o to může být nebezpečnější.

Štěpánek navíc utkání nezačal v dobrém rozpoložení, nedařilo se mu účinně zkracovat hru. V prvním setu nevyužil dva setboly a prohrál v tie-breaku.

Argüello se díky tomu chytil, nebezpečně podával a zvítězil také ve druhé sadě.

Pak ovšem 21letý Argentinec ztrácel klid, Štěpánek zabral a utkání otočil. Nerozhodila ho ani ztráta vedení 4:0 ve čtvrtém setu. "Až v posledním setu jsem hrál tenis, který jsem měl předvádět od začátku."

Berdych zaujal "havajským" oblečkem

Berdych si poradil s nepříjemným soupeřem z kvalifikace o dost lépe, loňský nečekaný konec naštěstí nezopakoval. Za necelé dvě hodiny bylo hotovo. Turnajová šestka zvítězila po setech 6:3, 6:4, 6:4.

Dalším jeho soupeřem bude Aleksander Nedovjesov z Kazachstánu. Na grandslamu v Melbourne se s ním utkal ve druhém kole a hladce prošel dál.

Český hráč zaujal diváky už při nástupu na kurt číslo 1. Místo "argentinského" dresu tentokrát zvolil "květinovou alternativu" a připomínal muže z havajské pláže.

"Havaj" měl v podstatě Berdych také v průběhu celého utkání. Od začátku dobře podával, v úvodu prvních dvou setů získal vždy náskok brejku a slibný výsledek 2:0 na sety.

Třetí sadu sice zahájil brejkem naopak Polansky, ale český dlouhán dokázal stav otočit. Kanaďan měl problémy zejména na returnu, podání Berdychovi fungovalo.

V neděli ještě Petra Cetkovská změří síly s Američankou Varvarou Lepchenkovou.

Federer i Serena Williamsová jdou dál po snadných duelech

Na centrálním dvorci si poradil s první překážkou Roger Federer. Legendární Švýcar porazil Lukáše Lacka ze Slovenska ve třech setech. Federer, turnajové číslo 4, si pak v televizním rozhovoru pochvaloval, že odehrál pohodlný zápas.

Američanka Serena Williamsová, největší favoritka ženské dvouhry, ztratila v prvním kole pouze tři gamy, i když ten poslední za stavu 5:1 v utkání s domácí Limovou trval 11 minut.