Hokejisté zvítězili 2:0. Proti Dánům se ale trápili

16:00
STOCKHOLM/PRAHA - Čeští hokejisté zdolali při vstupu do mistrovství světa ve Stockholmu Dánsko 2:0, když se o branky postarali Aleš Hemský a Petr Tenkrát. Velký podíl na tříbodovém zisku ve svém premiérovém vystoupení na světovém šampionátu měl gólman Jakub Kovář, který si připsal čisté konto. Další duel čeká tým kouče Aloise Hadamczika v sobotu od 20:15 proti domácímu Švédsku.

Petr Čáslava (vlevo), Tomáš Plekanec (druhý zleva) a Jiří Novotný (vpravo) gratulují brankáři Jakubu Kovářovi po zápase foto: ČTK

Čeští hokejisté v sestavě s třemi debutanty na velké mezinárodní akci - vedle Jakuba Kováře i bekem Nakládalem a útočníkem Vondrkou - si vynutili hned po 46 vteřinách vyloučení Daniela Nielsena, ale rychlého vedení se nedočkali. Krejčí ztroskotal na gólmanu Andersenovi, pak střílel od modré čáry Plekanec a v další šanci minul Petružálek.

Před hrstkou diváků v hale Globen se hrál dlouho hokej bez vzruchu a šancí. V deváté minutě zahrozili také Dánově, Kováře prověřil Plekancův spoluhráč z Montrealu Eller. Při Kutlákově trestu se český tým bez potíží ubránil a v 13. minutě ohrozil Andersena. Stejně tak odolali Dánové při pobytu Franse Nielsena na trestné lavici a hned po jeho návratu musel Kovář krýt dva Larsenovy pokusy.

V úvodu druhé části prověřil dánského gólmana Frolík, ale českou snahu o větší aktivitu přibrzdila vyloučení. V přesilovce předvedl sólo Frans Nielsen, ale v koncovce útočník New Yorku Islanders selhal. Když po vyhození puku do hlediště přisedl ke Kutlákovi i Krejčí, bránili se Češi 82 vteřin ve třech proti pěti.

Kovář kryl dvě střely Franse Nielsena i další nebezpečné pokusy Dánů. Po Kutlákově návratu na led měli Dánové chvíli stále ještě zvýrazněnou výhodu, když zlomili Plekancovi hokejku, ale Hardt neměl přesnou koncovku. Český kapitán ještě marně reklamoval předchozí sekání.

Následně se ještě Hadamczikův výběr bránil při trestu Hemského. Češi vytěžili vedení z faulu Larsena, který byl už dvě vteřiny na ledě, ale jen sledoval, jak po kombinaci Nedvěda a Plekance zakončil z brankoviště do odkryté branky Hemský.

Na začátku závěrečné třetiny vyvolal vzruch před českou brankou Hardt, na druhé straně stříleli Tenkrát a Krejčí. Ve 44. minutě se ocitl ve velké šanci Storm, ale minul. Seveřané český tým dostávali pod tlak. Do šance se dral Hansen, který obešel Kutláka, ale český bek ještě v pádu situaci zachránil. Stejný hráč nebezpečně vypálil i sedm a půl minuty před koncem.

Pojistku české výhry zařídil 159 sekund před koncem ránou z levého kruhu k levé tyči Tenkrát. Za necelou minutu musel po nevybíravém Hansenově zákroku u mantinelu do šatny otřesený bek Kutlák.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Česká republika - Dánsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky
: 40. Hemský (Plekanec, P. Nedvěd), 58. Tenkrát. Rozhodčí: Lewis (Kan.), Kaval - Morrison (oba USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1610.

Sestava České republiky: Jakub Kovář - Blaťák, Nakládal, Čáslava, Kutlák, Němec, Krajíček - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Průcha, Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.