Sprinty ve finále SP ve Stockholmu ovládli Kowalczyková a Northug

18:01
STOCKHOLM - Poslední sprint Světového poháru v běhu na lyžích ve Stockholmu vyhráli už jistá vítězka seriálu Polka Justyna Kowalczyková a Nor Petter Northug. Čeští reprezentanti Lukáš Bauer a Jiří Horčička na úvod švédského finále sezony vypadli v kvalifikaci.

Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková foto: ČTK

Kowalczyková suverénní výhrou u královského paláce navázala na týden staré prvenství ve sprintu v Drammenu, jímž si definitivně zajistila čtvrtý velký glóbus v kariéře. Svou největší soupeřku z posledních sezon Norku Marit Björgenovou předstihla ve sprintu klasickou technikou o 2,2 sekundy a připsala si sedmé vítězství v sezoně včetně triumfu na Tour de Ski. "Bylo to celkem snadné vítězství. Jely mi dobře lyže, měla jsem prostě svůj den," uvedla Kowalczyková po 28. výhře v závodu SP.

Ve čtvrtfinále byla vyřazena Američanka Kikkan Randallová, která měla již před závodem jisté prvenství v pohárovém hodnocení sprintu. Northug nedal ve finále svou drtivou soupaží soupeřům šanci a také zopakoval vítězství z Drammenu. Díky zisku 50 bodů se posunul do čela Světového poháru a před závěrem seriálu ve Falunu získal výhodu před svými rivaly, s nimiž bojuje o velký glóbus. Dosud vedoucí Rus Alexandr Legkov i Švýcar Dario Cologna skončili ve sprintu ve čtvrtfinále.

Nutné zlo, zopakoval o sprintech Bauer

Za Northugem doběhl ve finále krajan Eirik Brandsdal. Páté místo obsadil Northugův mladší bratr Tomas, bývalý juniorský mistr světa, jenž dosáhl svého nejlepšího výsledku v SP. Švédský specialista Emil Jönsson, který už nemohl přijít o glóbus za sprint, ve finále chyběl. Skončil sedmý. Bauer, který běhá sprinty jen v rámci etapových závodů SP, zaostal v kvalifikaci za nejrychlejším Eldarem Rönningem z Norska o 16,30 sekundy.

Obsadil 47. místo se ztrátou 6,37 na postup, s kterým ani nepočítal. "Projel jsem se tak, jak jsme očekávali. Žádný zážitek, pro mě spíš nutné zlo. Spousta lidí jela skejty, náš servis zvolil tuhé vosky," konstatoval Bauer. "Balíme a jedeme do Falunu. Sezonu dojíždím, už se na závody moc netěším," prohlásil český lyžař, který do finále SP vstupoval na průběžném desátém místě celkového pořadí.

Horčička, jenž letos startoval v elitním seriálu jen v Liberci, byl ještě o necelé dvě sekundy pomalejší a skončil jednapadesátý. "Dělal jsem, co jsem mohl. Nedokázal jsem se srovnat, asi by to soupaží bylo bývalo lepší. Nejsem sprinter, je to další zkušenost. Spíš se chystám na ty delší závody. Bude ale těžké tady někoho porazit," uvedl. Finále SP pokračuje v pátek prologem ve Falunu.

Závody SP v běhu na lyžích ve Stockholmu - sprint klasickou technikou

Muži: 1. P. Northug 2:23,6, 2. Brandsdal (oba Nor.) -0,7, 3. Krjukov (Rus.) -1,1, 4. Peterson (Švéd.) -1,6, 5. T. Northug (Nor.) -2,5, 6. Usťugov (Rus.) -2,6, ...47. Bauer, 51. Horčička oba vyřazeni v kvalifikaci.

Konečné pořadí sprintu (po 10 závodech): 1. Jönsson (Švéd.) 498 b., 2. P. Northug 329, 3. Krjukov 316, 4. Peterson 274, 5. Newell (USA) 264, 6. Poltoranin (Kaz.) 25, ...75. Jakš 15, 78. Razým 15, 85. Kožíšek 11.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 31 závodů): 1. P. Northug 1271, 2. Legkov (Rus.) 1237, 3. Cologna (Švýc.) 1228, 4. Poltoranin 969, 5. Vylegžanin 845, 6. Černousov (oba Rus.) 733, ...10. Bauer 465, 60. Jakš 77, 68. Razým 63, 103. Magál 32, 141. Kožíšek 11.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol.) 2:45,8, 2. Björgenová (Nor.) -2,2, 3. Niskanenová -3,1, 4. Kyllönenová (obě Fin.) -5,0, 5. Višnarová (Slovin.) -9,3, 6. Malvalehtová (Fin.) -25,4.

Konečné pořadí sprintu (po 10 závodech): 1. Randallová (USA) 542, 2. Kowalczyková 430, 3. Östbergová 294, 4. Fallaová (obě Nor.) 283, 5. Kyllönenová 260, 6. Brunová-Lieová (Nor.) 258.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1940, 2. Johaugová (Nor.) 1273, 3. Randallová 1063, 4. Steiraová 998, 5. Wengová (obě Nor.) 908, 6. Kyllönenová 889, ...73. Vrabcová-Nývltová 40.