Špotáková, Hejnová a Maslák skončili na Diamantové lize v Oslu třetí

21:14
Oslo - Tři třetí místa obsadili čeští atleti na mítinku Diamantové ligy v Oslu. Na stupně vítězů vystoupili čtyřstovkař Pavel Maslák, Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek a také oštěpařka Barbora Špotáková. Maslák si v norské metropoli vylepšil letošní maximum na 45,39 sekundy, Špotáková svůj výkon roku posunula na hodnotu 64,10 metru.

Zuzana Hejnová foto: ČTK

Zlepšil se i Jakub Holuša, který ve velmi silné konkurenci obsadil šesté místo v závodě na jednu míli, a to ve skvělém osobním rekordu 3:53,46 minuty. Z dosavadního svého maxima ubral skoro tři sekundy a za letitým českým rekordem Josefa Plachého z roku 1978 zaostal pouze o 87 setin.

Špotáková se zkraje sezony hodně trápila, v úvodních dvou závodech nepřehodila ani 60 metrů, ale v pondělí na Memoriálu Josefa Odložila se blýsklo na lepší časy výkonem 63,45. A v Oslu se světová rekordmanka opět zlepšila a od vítězství ji nedělil ani půlmetr. Vyhrála Izraelka Marharyta Dorožonová v národním rekordu 64,56, nečekaná vítězka ostravské Zlaté tretry, druhé místo obsadila Jihoafričanka Sunette Viljoenová (64,36).

Dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková získala vůbec první letošní bod v prestižním seriálu. „S tím jsem spokojená, navíc to bylo ve velké konkurenci kousek od vítězství,“ prohlásila. Ocenila, že se pořád zlepšuje. „Závod jsem si užívala a pořád je co zlepšovat, jsem na dobré cestě. Po dvou závodech poměrně rychle za sebou se cítím unavená,“ uvedla.

Dvojnásobný halový mistr Evropy Maslák také zatím nemá oslnivou formu a při Memoriálu Josefa Odložila se ve větru nedostal dokonce ani pod 46 sekund. Tentokrát alespoň vylepšil svůj výkon z Eugene o 27 setin. Vítězný Steven Gardiner z Baham byl v cíli v osobním rekordu 44,64, Masláka porazil ještě Brit Matthew Smith-Hudson (45,09).

Hejnová dosáhla času 55,14 a za svým letošním maximem z Birminghamu zaostala o 14 setin. Závod vyhrála Jamajčanka Kaliese Spencerová, druhá česká běžkyně Denisa Rosolová byla pátá za 55,60. „Takhle to dopadne, když nemáte svůj den, tfuj,“ ulevila si na facebooku Rosolová. „Příště se snad probudím do lepšího dne s lepší formou,“ doplnila.

Ani Hejnová vyloženě nejásala. „Jsem určitě ráda za třetí místo, i když čas jsem čekala lepší,“ řekla Hejnová. „Trochu foukalo, ale jinak byly podmínky skvělé. Věřím, že můj čas přijde. Trénuji směrem k mistrovství světa, kde by to samozřejmě mělo být nejlepší. Teď si užívám, že jsem zpět a závodím s holkama, které žádnou pauzu neměly,“ prohlásila atletka, která se letos vrátila po skoro roční pauze zaviněné zdravotními problémy.

Spencerová vyhrála všechny dosavadní závody prestižního seriálu a v Oslu předvedla letošní nejlepší světový výkon 54,15. Dosud byla v čele tabulek Adekoya Oluwakemiová z Bahrajnu, která byla o minulém víkendu ve Wuhanu o 16 setin pomalejší. Hejnovou jasně porazila ještě Američanka Georganne Molineová z USA (54,29).

Pokus o světový rekord v závodu na 5000 metrů v podání Genzebe Dibabaové ztroskotal na vodičkách, Etiopanka většinu závodu běžela sama a byl z toho výkon 14:21,29, což není ani nejlepší letošní světový čas. Překvapením skončila soutěž výškařů, kde v konkurenci pěti mužů s osobními rekordy přes 240 cm včetně Mutaze Essy Baršima z Kataru a Bohdana Bondarenka z Ukrajiny vyhrál Číňan Kuo-wej Čang výkonem 236 cm.