Špotáková a Rosolová byly na Zlaté tretře druhé, Bába třetí

17:42aktualizováno  20:52
OSTRAVA - Oštěpařka Barbora Špotáková a čtvrtkařka Denisa Rosolová vybojovaly na Zlaté tretře v Ostravě shodně druhá místa. Medailové umístění si zajistil na vyprodaném vítkovickém stadionu před 18.000 diváků i výškař Jaroslav Bába, který skončil třetí.

Barbora Špotáková. foto: Reuters

Špotáková zopakovala loňské umístění a celkově už byla v Ostravě počtvrté druhá. Světová rekordmanka se při svém druhém startu v sezoně zlepšila oproti římskému závodu z minulého týdne bezmála o metr a půl, výkon 64,78 metru ale nestačil na ruskou soupeřku Marii Abakumovovou. Ta posunula své letošní maximum na 65,81 a zopakovala ostravské vítězství z roku 2009.

Špotáková startovala na Zlaté tretře pošesté, ale vyhrát dosud dokázala jen v roce 2007, jednou byla třetí. "Lepší metry než v Římě, s druhým místem jsem spokojená. Bohužel Tretra je vždycky brzy na začátku sezony, pořád těm hodům něco chybí, nemám tu správnou závodní jiskru," řekla Špotáková.

Abakumovová měla z jejího skalpu radost. "Jsem ráda, že jsem ji porazila v Ostravě, kde je doma, ale chtěla jsem hodit dál. Vůbec mi nevycházel rozběh," řekla ruská vítězka.

Vloni Špotákovou porazila Slovinka Martina Ratejová, která vede letošní tabulky, ale v Ostravě skončila až pátá. Podlehla i Jarmile Klimešové, která hodem dlouhým 61,12 metru splnila ostrý limit IAAF pro start na mistrovství světa v Tegu.

Rosolová vylepšila osobní rekord
Rosolová sice nezopakovala loňské prvenství, ale rok starý osobní rekord si vylepšila o setinu na 50,84. Nečekaná halová mistryně Evropy prohrála v Ostravě jen s vycházející americkou hvězdou Francenou McCororyovou (50,64), drtivým finišem na posledních metrech ale předběhla svůj vzor Sanju Richardsovou-Rossovou, mistryni světa z USA.

"Byla jsem docela nervózní, nevěděla jsem co od prvního startu čekat," přiznala Rosolová. "Ale formu mám a můžu běžet ještě rychleji, tak kolem 50,5. Skalp Richardsové těší," dodala.

Bába překonal několik hodin po absolvování písemné části maturitní zkoušky 228 centimetrů. Při pokusech o letošní maximum 232 a rekord mítinku už byl neúspěšný na rozdíl od favorita Ivana Uchova z Ruska, který nakonec až v rozeskakování porazil i Němce Raula Spanka.

Na čtvrtce překážek potvrdil svoji letošní nadvládu Jihoafričan L.J. Van Zyl. I pátý start v sezoně proměnil ve vítězství, všemi pěti časy navíc ovládá letošní tabulky a v Ostravě vyrovnaným výkonem roku 47,66 vymazal z přehledu rekordů mítinku slavného Dominikánce Felixe Sáncheze (48,10).

"Bylo to snadné. Dobré počasí, žádný vítr, žádní soupeři. Snad to vydrží až do mistrovství světa," pochvaloval si pětadvacetiletý běžec.

O rekord mítinku se postaral i Paul Kipsiele Koech z Keni na 3000 metrů překážek (8:02,55).

Zklamaně se zato tvářil po doběhu 110 metrů překážek světový rekordman Dayron Robles. Favorizovaný Kubánec od ostravského závodu před třemi roky vede historické tabulky časem 12,87, tentokrát mu k vítězství stačil čas 13,14.

Výsledky aletického mítinku Zlatá tretra:

Muži: 100 m (vítr -0,2 m/s): 1. Bolt 9,91, 2. Mullings (oba Jam.) 9,97, 3. Bailey (Ant.) 10,08, ...8. Veleba (ČR) 10,47.

Oštěp ženy: 1. Abakumovová (Rus.) 65,81, 2. Špotáková (ČR) 64,78, 3. Viljoenová (JAR) 61,72, 4. Klimešová 61,12, ...8. Ogrodníková (obě ČR) 51,40.

Oštěp muži: 1. De Zordo (Něm.) 85,78, 2. Pitkämäki (Fin.) 82,31, 3. Frydrych 81,81, 4. Veselý 80,69, 5. Vadlejch (všichni ČR) 78,02.

Výška: 1. Uchov (Rus.) 232, 2. Spank (Něm.) 232, 3. Bába (ČR) 228.

Ženy: 400 m: 1. McCororyová (USA) 50,64, 2. Rosolová (ČR) 50,84, 3. Richardsová-Rossová (USA) 50,99.

Muži: 200 m (vítr -0,3 m/s): 1. Anderson 20,27, 2. Blake 20,38, 3. Forsythe (všichni Jam.) 20,43, ...7. Maslák 20,86, 8. Vojtík (oba ČR) 21,32.

Ženy: Tyč: 1. Spiegelburgová (Něm.) 460, 2. Kirjašovová (Rus.) 450, 3. Bleasdaleová (Brit.) a Gadschiewová (Něm.) obě 450, 5. Ptáčníková (ČR) 450.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.