Sportovcem roku 2012 je Špotáková, nejlepším týmem jsou tenisté

Davis Cup

22:20aktualizováno  20. prosince 10:32
PRAHA - Oštěpařka Barbora Špotáková byla vyhlášena Sportovcem roku 2012. Dvojnásobná olympijská vítězka se na trůn vrátila po čtyřech letech. V anketě Klubu sportovních novinářů dostala 1854 bodů a předstihla bikera Jaroslava Kulhavého (1672), rovněž olympijského vítěze. Třetí byla další vítězka z Londýna skifařka Miroslava Knapková (1547). Týmem roku jsou tenisté, kteří vyhráli po 32 letech Davisův pohár.

Vyhlášení ankety Sportovec roku. Vyhrála ji oštěpařka Barbora Špotáková. foto: ČTK

Výsledky ankety Sportovec roku 2012

Jednotlivci: 1. Špotáková (atletika) 1854 bodů, 2. Kulhavý (horská kola) 1672, 3. Knapková (veslování) 1547, 4. Svoboda (moderní pětiboj) 1468, 5. Čech (fotbal) 918, 6. Hlaváčková, Hradecká (tenis) 906, 7. Synek (veslování) 864, 8. Berdych (tenis) 829, 9. Jágr (hokej) 803, 10. Hradilek (vodní slalom) 776.

Další pořadí: 11. Hejnová (atletika) 403 bodů, 12. Štěpánek (tenis) 400, 13. Sáblíková (rychlobruslení) 334, 14. Kvitová (tenis) 291, 15. Jícha (házená) 173, 16. Sýkorová (sportovní střelba) 95, 17. Ježek (cyklistika - handicapovaní) 78, 18. Šafářová (tenis) 66, 19. Veselý (atletika) 46, 20. Štybar (cyklistika) 43, 21. Řezáč (běh na lyžích) 41, 22. Plekanec 40, 23. Eliáš (oba hokej) 39, 24. Kreuziger (cyklistika), 25. Červenka (hokej) oba 35, 26. Prokop (motorismus) 25, 27. Maslák (atletika) 24, 28. Sluková, Kolocová (plážový volejbal) 22, 29. Baumrtová (plavání), 30. Soukup (biatlon) oba 21.

Týmy: 1. tenisté ČR 633, 2. tenistky ČR 432, 3. čtyřkajak ČR 232.

Další pořadí: 4. hokejisté ČR 88, 5. štafeta 4x400 m (Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová) 43, 6. fotbalisté ČR 34, 7. štafeta orientačních běžců (Dlabaja, Šedivý, Procházka) 11, 8. volejbalistky ČR 9.

Špotákovou ke druhému triumfu v anketě vynesla úspěšná obhajoba olympijského vítězství. Poprvé oštěpařka hlasování ovládla v roce 2008, kdy zvítězila na olympiádě v Pekingu. V příští sezoně s vrcholem na mistrovství světa v Moskvě si Špotáková vybere pauzu, neboť na začátku léta očekává narození potomka. "Nádherný pocit," řekla na pódiu.

Před vyhlášením se nechala slyšet, že by volila sebe. "Bylo to hodně neskromné, ale já jsem pro to nemohla udělat víc. Dvě olympijské medaile jsou víc než jedna," uvedla. Před čtyřmi lety to prý bylo jiné. "I kvůli tomu, v jakém jsem stavu," usmívala se budoucí maminka. "Mám odpracováno," řekla a ujistila, že se pokusí o hattrick za čtyři rok v Riu.

Čtvrtý český olympijský vítěz z Londýna David Svoboda obsadil čtvrté místo, za ním byl v anketě vítěz fotbalové Ligy mistrů gólman Petr Čech z Chelsea. Mezi týmy obsadily druhé místo tenistky, které obhájily vítězství ve Fed Cupu. Třetí skončil mužský čtyřkajak, který v Londýně vybojoval bronz. Vítěz hlavní ankety si odnesl 250 tisíc korun, nejlepší tým se podělí o 100 tisíc.

Hlasování v druhém kole ankety se zúčastnilo 223 členů Klubu sportovních novinářů. Juniorem roku je rychlobruslařka Karolína Erbanová, která o víkendu vyhrála poprvé závod Světového poháru. Cenu Emila Zátopka pro legendu dostal tým fotbalistů, který před padesáti lety vybojoval stříbrné medaile na mistrovství světa.

Na pódiu se objevilo hned devět z dvanácti žijících členů týmu a dostalo se jim ovací vestoje. "Je super se takhle po takové době potkat. Jen ten manšaft není celý, jsou to trosky, museli nás doprovodit po schodech," žertoval Josef Masopust. "Ale vzpomínky jsou to nádherné, když si člověk uvědomí, že jsme tam odjížděli jako nazdárkové a překvapili jsme celý svět," prohlásil. Ženy vládnou anketě od roku 2006, kdy vyhrála lyžařka Kateřina Neumannová.

V letech 2007, 2009 a 2010 triumfovala rychlobruslařka Martina Sáblíková, která letos obsadila 13. místo. Do nominované desítky se nedostala ani loňská vítězka tenistka Petra Kvitová. Kulhavý bere jako motivaci do další sezony, aby konečně vyhrál muž. "Já jsem vlastně Sportovec roku," usmíval se nad skutečností, že je nejlepším mužem. "Netvrdím, že v ženách je menší konkurence, budeme si holt muset ještě počkat. Bára (Špotáková) obhájila olympijské vítězství," uvedl.

Cenu převzali osobně všichni sportovci s výjimkou Čecha a Jágra, kteří měli klubové povinnosti. Galavečer pod vedením moderátorů Lucie Výborné a Jana Pokorného se nesl v duchu olympiády v Londýně a sportovci byli do programu aktivně zapojeni. O zábavu se staral Big Band Gustava Broma s Vladimírem Valovičem v čele, zpívali Petr Kolář, Helena Zeťová, Marta Jandová, Ben Cristovao či skupina Backwards.

Fotbaloví vicemistři světa z Chile jsou Sportovními legendami

Fotbaloví vicemistři světa z roku 1962 v čele s držitelem Zlatého míče Josefem Masopustem budou na galavečeru Sportovec roku vyhlášeni Sportovními legendami. Cenu Emila Zátopka udělil hvězdnému výběru Klub sportovních novinářů.

Bývalí českoslovenští reprezentanti letos slaví padesát let od nečekaného úspěchu na světovém šampionátu v Chile. Z tehdejšího výběru trenéra Rudolfa Vytlačila, který se díky svým výkonům nesmazatelně zapsal do historie českého fotbalu, žije dvanáct hráčů.

Na dnešní slavnostní večer se dostavilo devět medailistů. Vedle Masopusta přišli Titus Buberník, Josef Jelínek, Josef Kadraba, Vladimír Kos, Jan Lála, Václav Mašek, Adolf Scherer a Jozef Štibrányi. Z osobních důvodů se omluvila jen trojice Jozef Adamec, Pavol Molnár, Jiří Tichý.

"Toto setkání se spoluhráči je pro mne velký zážitek a přál bych si, aby se opakoval ještě mnohokrát," uvedl na tiskové konferenci Masopust. "Pro mě je to obrovská krásná výzva a zážitek, na který se nedá zapomenout," řekl Štibrányi.

Podle Kadraby budou další setkání záležet i na tom, jak se bude dařit současným a budoucím fotbalovým reprezentantům. "Pokud by doma přišel nějaký větší úspěch, tak to s námi půjde dolů a zapomene se na nás. Pokud ale budou hrát špatně, tak nás možná budou pořád oslavovat," přemítal někdejší útočník.

Pro držitele světového stříbra jde o další setkání v letošním roce. Jelínek, Masopust, Mašek, Štibrányi a Tichý v červnu navštívili Sao Paulo, kde si se svými tehdejšími brazilskými soupeři připomněli padesátileté výročí finále v Chile, které "Kanárci" vyhráli 3:1.

Cena Emila Zátopka se uděluje od roku 2000, kdy ji získal právě čtyřnásobný olympijský vítěz. Loni cenu převzal tenista Jan Kodeš. V roce 2005 byl oceněn Masopust, který je členem týmu "Chilanů". Sportovní kolektiv byl legendou vyhlášen jen před pěti lety, kdy cenu získali hokejoví mistři světa z roku 1947.