Spokojený Matějovský: Můžeme porážet i lepší týmy

23:07
PRAHA - Před šesti lety zažil remízu 1:1 s Hapoelem Tel Aviv, která pro Mladou Boleslav znamenala konec v základní skupině Poháru UEFA. Teď ale může Marek Matějovský (30) vyměnit nepříjemnou vzpomínku na izraelské týmy za novou. Jako kapitán dovedl fotbalisty Sparty k vítězství 3:1 nad Kirjatem Šmona. „S takovým zaujetím můžeme porazit i lepší týmy,“ věří záložník.

Radost hráčů Sparty (zleva: Kadlec, Matějovský, Kweuke). foto: ČTK

Soupeře jste hned v úvodu utkání zatlačili na jeho polovinu a po deseti minutách vedli 2:0. Byl to nejlepší možný začátek utkání?
Byl to ideální vstup, díky kterému jsme se uklidnili. Byli jsme odměněni za naši aktivitu, neskutečné tempo a vypracovaný tlak.

Nebál jste se ale, že tak vysoké úvodní tempo nemůže Sparta dlouho vydržet?
To se opravdu nedá vydržet po celý zápas. Kolem 20. minuty jsem zrovna koukal na hodiny a i kluci mi říkali, že už jsou takoví zafuněný. Proto jsme chvílemi trochu vypadávali z aktivního napadání.

Překvapilo vás i to, jak neškodně Kirjat Šmona působil?
Nebyli jsme zaskočení. Byli jsme rádi, že jsme fanouškům mohli nabídnout rychlé vedení. Hosté pro nás byli trochu neznámou. Pokud ale hrajeme s takovým zaujetím, máme štěstí a daří se nám, tak jsme schopni porážet i lepší týmy.

Musel vás trenér Vítězslav Lavička o přestávce nabádat, abyste nepolevili?
Bavili jsme se, že soupeře nesmíme nějakou chybou pustit zpátky do zápasu. Málem se jim to ale povedlo. Ten inkasovaný gól je velká škoda, protože by nám víc psychicky pomohlo, kdybychom utkání dohráli s nulou.

Čím to, že se vám v evropských pohárech hraje o tolik lépe než v české lize?
Chceme vyhrávat i v lize, kde jsou na nás ale týmy dobře nachystané. V pohárech k nám konkurenti přistupují úplně jinak. Hrají s námi otevřený fotbal, což nám víc vyhovuje.

Myslíte, že jste si vytvořili velmi nadějnou pozici na postup do vyřazovací fáze Evropské ligy?
Chtěli jsme udělat pro postup maximum, i když jsme po tom neveselém losu viděli, jak těžká nás čeká skupina. Máme to ale rozehrané dobře a bojujeme o postup, což by byl neskutečný úspěch. Kvůli tomu musíme jít zodpovědně a s pokorou i do dalších utkání. Tohle naštěstí trenér Lavička umí a udrží nás při zemi.