Sparta zahájila boj o Ligu mistrů výhrou 7:0, pět gólů dal Lafata

22:05
PRAHA - Tohle se jen tak nevidí. Sparta zahájila novou fotbalovou sezonu ve velkém stylu, konkrétně její kapitán David Lafata. Už v prvním poločase druhého předkola Ligy mistrů vstřelil estonské Levadii Tallinn čistý hattrick, další tři góly přidal do 60. minuty, i když jeden je v oficiálních statistikách veden jako vlastní. Na konečných 7:0 uzavřel debakl Přikryl.

David Lafata ze Sparty (vpravo) se raduje z jednoho ze svých gólů proti Tallinnu. foto: MAFRA - Michal Růžička

Lafata dal pět branek teprve jako druhý hráč v novodobé historii soutěže a odveta, která se v Estonsku bude hrát příští týden, by tak měla být pro letenský celek pouze formalitou.

Nový fotbalový ročník v Česku začal. Pro domácího šampiona to byl první zápas za snem. Potřebuje jich zvládnout ještě pět a vyřadit tři soupeře, aby se probojoval do Ligy mistrů.

První překážka je překonána, ač má Sparta před sebou ještě odvetu v Tallinu. Muselo by se stát něco nepředvídatelného, aby nepostoupila. Los 3. předkola se dozví už tento pátek a musí očekávat mnohem silnějšího protivníka.

Rozjetý Tallinn tvrdě narazil

Estonský šampion, který v 1. předkole vyřadil La Fioritu ze San Marina celkovým skóre 8:0 a neprohrál už osmnáct zápasů, na Letné jen bránil. Odolával přes dvacet minut, v naději na přijatelný výsledek žil jen do závěru poločasu, který skončil 3:0.

Přitom jako první v zápase trefil bránu. V 6. minutě po rohovém kopu hlavičkoval Tipurič z dobré pozice jen do míst, kde stál gólman Bičík. To byla nadějná možnost. A také ojedinělá útočná akce, jinak se hosté nedostali přes polovinu hřiště.

Hrála jen Sparta. Neuběhly ani dvě minuty a už zahrávala čtvrtý roh. Když sedmý, Lafata hlavičkoval do tyče. Sparťané se přes urputnou a dobře organizovanou obranu nemohli probít do šance, pomohla až rychlé akce ve 22. minutě.

David Lafata se raduje po úžasném zápase se svými dětmi a spoluhráči.

Matějovský padesátimetrovým pasem přenesl hru na Kadeřábka, který z první prudce přihrál před bránu. Nabíhající Hušbauer mohl už střílet, ale ještě volil přihrávka na Lafatu, který zakončoval do odkryté brány - 1:0.

Sparťané se hnali za dalším gólem, pořád útočili, ale další přidali až v závěru půle. Tentokrát si na Dočkalův pas nabíhal Costa, před kterým zasahoval Podholjuzin. Míč se však dostal jen k Lafatovi, jenž se v jasné pozici nemýlil.

Soupeř pak nezastavil ještě poslední útok poločasu, po akci Matějovského se Dočkal vyhýbal obránci, ale po kontaktu s ním upadl. Z penalty Lafata završil hattrick.

Po přestávce to vypadalo, že sparťané zvolnili a hosté se zlepšili. Víc běhali, důrazněji napadali. To domácím se moc nechtělo. Bylo to jen zdání, které trvalo deset minut.

Lafatovi mohli uznat gólů šest

Po rohu hlavičkoval Lafata, stoper Tipurič se míč snažil odkopnout, ale sjel mu po holeni, čímž ho nasměroval do vlastní sítě. Gól tak byl oficiálně uznán jako vlastní, ač se o něj zasloužil především Lafata.

Během dalších pěti minut Lafata zakončoval ještě dvakrát po pohledných kombinačních akcích. Tentokrát už o autorovi brány nebylo pochyb. Oficiálně má pět gólů, čímž vyrovnal rekord Ligy mistrů. Messi z Barcelony dal však pět gólů v osmifinále Leverkusenu...

Sparta proti Tallinu nasadila jen jednu novou posilu, kterou podle očekávání byl brankář Bičík. Sestava z jarní části ligy neměla se soupeřem problém. V závěru se prosadil i jeden z náhradníků, hlavou se trefil Přikryl.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

• Sparta Praha - Levadia Tallinn 7:0 (3:0)

Branky: 22., 44., 45.+3 z pen., 57. a 61. Lafata, 55. vlastní Tipurič, 84. Přikryl. Rozhodčí: Hunter - Storey, Eakin (všichni Sev. Ir.). Bez karet. Diváci: 10.152.