Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Sparta znovu selhala. Plzeň naopak vyhrála a má velmi blízko k titulu

21:37aktualizováno  22:51
OLOMOUC - Fotbalisté Plzně ve 28. kole první ligy vyhráli 1:0 na hřišti Olomouce a znovu se přiblížili zisku mistrovského titulu, který mohou slavit už v neděli v případě výhry nad Libercem. Dvě kola před koncem soutěže Západočeši zvýšili náskok v čele tabulky už na pět bodů, jelikož druhá Sparta prohrála v Brně.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha. Pavel Mezlík (vlevo) z Brna se raduje z druhého gólu svého týmu foto: ČTK

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 76. Kolář. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Navrátil, Škerle - Kovařík, Rajtoral. Diváci: 6884.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Javůrek (84. Pospíšil) - Hořava, Šindelář (84. Rolinc) - Schulmeister (62. Falta), Navrátil, Petr - Varadi. Trenér: Kotůlek.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hejda (14. Ďuriš), Limberský - Darida (88. Fillo), Horváth - Rajtoral, Kolář, Kovařík - Bakoš (27. Tecl). Trenér: Vrba.

O jediný gól se čtvrthodiny před koncem postaral hlavou Daniel Kolář, předtím jeho spoluhráč Pavel Horváth neproměnil pokutový kop. Olomouc nastoupila do utkání výrazně aktivněji a její dobré napadání dělalo plzeňským hráčům v rozehrávce velké problémy. Navíc už ve 13. minutě se Viktorii zranil stoper Hejda, který nahradil potrestaného Procházku, a Plzeň musela sáhnout k rošádám v sestavě. Pravý bek Řezník se posunul na stopera a Rajtoral se ze zálohy stáhl do obrany. Na hře Plzně se změna tří postů najednou podepsala. Navíc po půlhodině si stejně jako Hejda poranil kotník i útočník Bakoš a také musel střídat.

Olomouc však toho nedokázala využít a své nebezpečné kontry po ztrátách Plzně špatně řešila. A tak těsně před poločasem mohla jít do vedení Plzeň. Tecl v akci dvou střídajících hráčů poslal za obranu Ďuriše, který však měl míč na dlouhou nohu a vyběhnutého brankáře Zlámala neobstřelil. Hned v úvodu druhé půle znovu zaváhal dnes nejistý plzeňský stoper Čišovský, ale Petr z toho vytěžil jen střelu do středu branky na připraveného Kozáčika.

DALŠÍ ZÁPASY 28. KOLA KOLA

Pak ale mohl Čišovský být hrdinou na druhé straně, když po přímém kopu Horvátha na zadní tyči ve skluzu zakončil, ale brankář Zlámal byl u tyče včas. A téměř totožná situace nastala jen o pár minut později, ale Čišovský znovu souboj se Zlámalem prohrál. Plzeň ve druhé půli přeci jen zabrala a odměnou jí byl pokutový kop za Javůrkovo stažení Ďuriše. Míč si vzal kapitán Horváth, ale Zlámal vystihl stranu a míč vyrazil.

A že měl opravdu skvělou formu, potvrdil olomoucký gólman hned vzápětí, když reflexivně vyrazil Kovaříkovu střelu do protipohybu. Ale ani Kozáčik na druhé straně se nechtěl nechat zahanbit a efektní "robinzonádou" lapil vydařenou Šindelářovu střelu z dálky, která mířila do šibenice. Vlastní gól si pak mohl dát Čišovský, jenž tečoval hlavičku domácích do protipohybu Kozáčika, ale míč skončil těsně vedle.

Plzeň se však nakonec přeci jen dočkala. Kolář nejprve vybojoval rohový kop, následně si ve vápně našel místo a po Horváthově centru hlavou usměrnil míč do branky a zařídil plzeňské vítězství. Olomouc už se na odpověď nezmohla a s velkou pravděpodobností tak přišla o šanci na třetí místo, jelikož na Liberec ztrácí dvě kola před koncem už šest bodů.

Sparta nečekaně prohrála v Brně 2:3

Zbrojovka o svém vítězství nad Spartou a definitivní záchraně rozhodla v průběhu necelých deseti minut v rozhraní obou poločasů góly Pavla Mezlíka, Karla Kroupy a Davida Paška. Sparta, která od 52. minuty dohrávala bez vyloučeného Davida Lafaty, v závěru pouze snížila díky Josefu Hušbauerovi a Václavu Kadlecovi. Ve snaze o vyrovnanou partii se domácí fotbalisté k přesnému zakončení dlouho nedostávali. Sparta sice byla v tomto směru aktivnější, ovšem koncovka postrádala přesnost.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 3:2 (2:0)

Branky: 39. P. Mezlík, 45. Kroupa, 48. Pašek - 71. Hušbauer, 89. Kadlec. Rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Tacina. ŽK: Frejlach, Kroupa - Bednář. ČK: 81. Frejlach - 52. Lafata. Diváci: 8082.
Brno: Doležal - Hyčka, Sus, Pernica, Husár - Pašek (78. Buchta), Frejlach, Zavadil (76. M. Škoda), Lutonský - P. Mezlík, Kroupa (84. Malík). Trenér: Grmela.
Sparta: Vaclík - Vidlička (64. Přikryl), Švejdík, Jarošík, Hybš (46. Bednář) - Vácha, Hušbauer - Kadlec, Matějovský, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Poprvé se dostal do šance už ve 12. minutě po patičce Hušbauera Lafata, který však mířil pouze do náruče brankáře Doležala. O deset minut později Kadlec střílel vedle, Hušbauer vzápětí jen přestřelil brněnskou branku. Zbrojovka ožila v závěrečných deseti minutách prvního poločasu. Nejprve Pašek hlavou netrefil branku a o dvě minuty později po standardní situaci Zavadila pak střela Paška olízla břevno.

Poté už se domácí prosadili. Ve 39. minutě pronikl Mezlík po pravé straně okolo Hybše, jeho první střelu stačil jen brankář Vaclík zpět k Mezlíkovi, jenž levačkou poslal z úhlu míč přesně do horního růžku. Brňany vedoucí gól nabudil k ještě větší aktivitě. Těsně před přestávkou po Husárově centru Kroupa hlavou přidal druhou branku. Trenér Sparty Lavička o přestávce posílil ofenzivu, místo obránce Hybše zařadil Bednáře a hosté zvýšili tlak.

Ve 46. minutě ale unikl domácí Frejlach, který se protáhl mezi dvěma stopery protivníka. Jeho tvrdou střelu ještě stačil brankář Vaclík vyrazit na tyčku, odkud ji nabíhající Pašek poslal do opuštěné branky. Nečekaný scénář neunesl nervově Lafata. Loktem se ohnal po Frejlachovi, kterého trefil do hrudníku. Po tomto zákroku uviděl svou první červenou kartu v české lize. Oslabená Sparta sice útočila, její snaha ale narážela na přehuštěné zadní řady soupeře. V 69. minutě mohl po rychlém brejku zvýšit náskok Brna Mezlík, jehož sólový útok stačil brankář Vaclík vyrazit.

Naději na případný zvrat ještě vykřesala v 71. minutě první branka Sparty. Matějovský poslal na levé straně do úniku Krejčího a z jeho zpětné přihrávky Hušbauer skóroval. Deset minut před koncem se početní stav na hřišti vyrovnal. Po nedorozumění při rozehrávání trestného kopu ztratili Brňané míč a Frejlach ve snaze chybu nahradit fauloval a po druhé žluté kartě zápas nedohrál. Minutu před koncem ještě skóroval Kadlec, vyrovnat se ale Spartě už z velkého tlaku nepodařilo, branka Švejdíka nebyla správně uznána pro ofsajd.