Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Sparta vyhrála po nájezdech a ukončila sérii Plzně

21:29aktualizováno  21:41
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty vyhráli ve šlágru 40. kola extraligy nad Plzní 4:3 po samostatných nájezdech a v čele tabulky unikli druhým Indiánům na rozdíl dvou bodů. Svěřenci trenéra Josefa Jandače také ukončili dvanáct zápasů trvající vítěznou sérii Plzně, která ale i poosmnácté v řadě bodovala. V desáté sérii duel rozhodl svým třetím úspěšným nájezdem Petr Tenkrát.

Sparta - Plzeň (Duda a Kočí). foto: ČTK

Úvod zápasu šance nenabídl, přestože Sparta měla brzy přesilovku po Jeřábkově vyhození puku do hlediště a Plzeň pak také hrála v početní výhodě po faulu Ivana Rachůnka. V páté minutě se už ale Sparta radovala z vedení, když Forman objel branku a u levé tyče překvapil gólmana Svobodu. Další možnost měl Ton, který zakončil po nedovoleném zákroku Modrého těsně mimo.

Sparta - Plzeň 4:3 SN

Branky a nahrávky: 5. Forman (Lapšanský), 18. Forman (S. Treille), 30. S. Treille (I. Rachůnek, Broš), rozhodující sam. nájezd Tenkrát - 10. Duda (Jan Kovář), 29. Kaberle (Jan Kovář, Petruška), 54. Pletka z trestného střílení. Rozhodčí: Hradil, Trombík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:7, navíc Philipp (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 7727.

Plzeň se ubránila a v 10. minutě zahrozil v úniku Martin Heřman. Vzápětí předvedli parádní kombinace v přečíslení proti jedinému bekovi Kučnému Kovář s Dudou, který svou 22. trefou v sezoně vyrovnal. Indiáni pak byli nebezpečnější, ale opět Duda, Andrašovský ani Stránský na Pöpperleho nevyzráli. Na druhé straně neuspěl Yorick Treille, ale v 18. minutě jeho bratr Sacha uvolnil Formana, který svou druhou brankou večera a celkově pátou v tomto ročníku vrátil lídrovi vedení.

Ve druhé třetině nejdříve při trestu Kočího podržel domácí Pöpperle, jehož ani dvakrát nepřekonal zblízka Pletka. Ve 29. minutě ale nabil na levý kruh Kovář Kaberlemu, jenž bombou k levé tyči smazal ztrátu. Ale jen na 21 vteřin, protože odpověď Sparty byla blesková.

Broš našel zpoza branky mezi kruhy Ivana Rachůnka, jehož přihrávku tečoval nekrytý Sacha Treille. Stránského šanci na vyrovnání pokryl Pöpperle. Plzeň se ubránila při Hanzlíkově trestu a sama nezužitkovala vyloučení Kučného. Naopak v oslabení zahrozili Broš s Ivanem Rachůnkem.

Rozhodl až 20. nájezd proměněný Tenkrátem

Na začátku závěrečné části hrála Sparta téměř čtyř minuty v oslabení, z toho i šest sekund ve třech proti pěti, protože Foster i Pacovský vyhodili puk do hlediště. Mohla ale přitom zvýšit náskok, když po zaváhání Kaberleho unikl Ivan Rachůnek, ale blafák zakončil mimo. V 54. minutě šel znovu za vyhození puku pykat Sacha Treille, v početní výhodě fauloval Philipp unikajícího Pletku, který z trestného střílení srovnal na 3:3.

Prodloužení o vítězi nerozhodlo a zápas rozuzlil až 20. nájezd, který proměnil Tenkrát.

Další úterní zápasy extraligy

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Ručinský (Hujsa, Jareš), 33. Gerhát (Kubinčák), 36. Hanzl (Kubát), 59. Ručinský (Černý) - 15. Kumstát (Skladaný, Pech). Rozhodčí: Mikula, Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7, navíc Mocek (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 4355.

HC Slavia Praha - PSG Zlín 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Kadlec (T. Hertl, Krenželok), 63. Šulc (Pospíšil) - 24. Důras (Leška, Kubiš). Rozhodčí: A. Jeřábek, Fraňo - Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 2763.

Rytíři Kladno - HC Kometa Brno 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Hovorka (Knotek, Kalla), 23. Kafka (Valský, Lukáč), 51. Bicek (Patera, Kuchler) - 27. Erat z trest. střílení, 40. Holec (Petrovický, Kováčik). Rozhodčí: Šindler, Kalivoda - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 5:6, navíc M. Látal (Kladno) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2136.

BK Mladá Boleslav - HC Mountfield České Budějovice 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Bahenský (Žabka), 35. Balaštík (Hay, Čutta), 41. Tomas (Nouza). Rozhodčí: Husička, Souček - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Žabka (M. Boleslav) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3210.

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 7. Varaďa (Orsava, Bonk). Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 2507.