Sparta si upevnila pozici v čele, proti Brnu rozhodl Rolinek

19:26
BRNO - Hokejisté Komety Brno prohráli ve 35. kole extraligy s lídrem tabulky Spartou 2:4. Zápas rozhodla první útočná řada Pražanů, která byla u prvních tří branek - dvakrát skóroval Rolinek. Navíc ještě dvakrát trefila tyčku. Sparta ukončila sérii čtyř vítězství Brna a po pěti vzájemných duelech v jihomoravské metropoli, ve kterých čtyřikrát prohrála a získala v nich pouze dva body, se dočkala vítězství.

Hráči Sparty se radují z gólu, vpravo přihlíží Jan Hanzlík z Brna. foto: ČTK

Duel třetího a prvního týmu soutěže nabídl od úvodních minut dramatickou podívanou. Brňany dostala do tempa hned v úvodní minutě přesilovka po vyloučení obránce Krejčíka. V početní výhodě ale domácí hokejisté bojovali s nervozitou. Podobně si vzápětí vedla Sparta při vyloučení Dočekala.

Ohlasy trenérů

Karel Beran (Brno): "Do zápasu jsme vstoupili s respektem. Naší psychice nepomohla ani nevyužitá dlouhá přesilovka pět na tři. Když se nám povedlo vyrovnat, tak jsme hned po chybách inkasovali další branku. Nepodařilo se nám delší dobu udržet nerozhodný výsledek, což nás srazilo. V poslední třetině si Sparta náskok uhlídala. My jsme se sice tlačili do útoku, vyrovnat se nám ale nepodařilo. Musíme přiznat, že Sparta dnes byla lepší."

Zdeněk Moták (Sparta): "Před zápasem jsme počítali, kdy jsme naposledy v Brně vyhráli za tři body. Jsem rád, že jsme tuto nelichotivou sérii ukončili. Utkání mělo vysokou kvalitu v bouřlivé atmosféře. Pro nás bylo stěžejní, že jsme uhráli v první třetině dlouhé dvouminutové oslabení tři na pět. Dalším důležitým bodem bylo, že jsme stačili vždy na gól Komety rychle odpovědět další brankou. Ve třetí třetině jsme už chtěli náskok pohlídat, což se nám podařilo. Podali jsme dobrý kolektivní výkon."

Hned další přesilovku po špatném střídání Komety už hosté zužitkovali. Po akci nejproduktivnějších hráčů Sparty Tona s Hlinkou překonal brankáře Čiliaka obránce Krejčík. Brňané sice bojovali, ale jen s obtížemi se dostávali přes dobře střežené střední pásmo do střeleckých příležitostí. Nevyužili ani dvouminutovou početní výhodu pěti proti třem.

Vyrovnat se Kometě podařilo až v úvodu druhé třetiny v přesilovce. Ve 21. minutě Kubošovu střelu od modré čáry tečoval Hruška a Pöpperle už nestačil na změnu směru reagovat. Sparta zvýšila tlak a byla aktivnější. Druhý gól přidala ve 26. minutě opět z početní výhody přesně v okamžiku, kdy končil trest Kempnému. Po střele obránce Pilaře se kotouč odrazil k Rolinkovi, jenž jej pohotově doklepl do sítě.

Brňané odpověděli za necelé tři minuty. Obránce Kempný místo naznačené střely poslal vedle branky přesnou přihrávku na Tomáše Svobodu, pro nějž už nebylo problémem skórovat. Z vyrovnání se Kometa radovala pouhých 75 sekund. Střelecky produktivní první řada Sparty opět našla našla skulinku v domácí obraně. Ton se protáhl před branku, jeho střelu Čiliak vyrazil jen před Rolinka, jenž znovu pohotově doklepl kotouč do sítě. V poslední třetině sice Brno ve snaze o vyrovnání otevřelo hru, Sparta se ale ubránila a naopak Bahenský pojistil čtvrtým gólem vítězství.

35. kolo hokejové extraligy

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branka a nahrávky: 21. J. Hruška (Kuboš, Čermák), 29. T. Svoboda (Kempný, V. Němec) - 6. Krejčík (J. Hlinka, P. Ton), 26. Rolinek (Pilař, J. Hlinka). 31. Rolinek (Ton, J. Hlinka), 52. Bahenský (T. Rachůnek, . Rozhodčí: Husička, Šír - Hlavatý, Skopal. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 7200 (vyprodáno).

HC Vítkovice Steel - Mountfield Hradec Králové 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Sloboda (Strapáč, Húževka), 11. Roman (Svačina), 19. Szturc (Vandas, M. Hlinka), 23. Roman (Svačina, Kudělka), 39. Húževka (Barinka, Stehlík), 52. Szturc (M. Hlinka) - 34. Dej (Frühauf, Vydarený), 40. Červený. Rozhodčí: A. Jeřábek, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:9, navíc Pláněk (Hradec Králové) 10 minut. Využití: 3:1. Diváci: 5198.

Piráti Chomutov - PSG Zlín 2:3sn (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Kubinčák (J. Straka, Krstev), 43. Sikora (Gajovský, D. Hruška) - 14. Veselý (Čajánek, Okál), 18. Marušák (Leška, Balaštík), rozhodující nájezd Zámorský. Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 3459.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - Bílí Tygři Liberec 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Somík (Kolář), 30. Endál (Kolář), 56. Tybor (Cetkovský, Semorád), 60. Gregorc (Semorád) - 52. Bulík (Víšek, Bartek). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9203.

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Valach (Skokan, J. Doležal), 44. Skokan (V. Růžička ml.), 60. P. Jelínek (Holub) - 57. T. Sýkora (Holec). Rozhodčí: Hribik, Lacina - J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 4:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5192.

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 1:2sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Dragoun (T. Kaberle) - 40. Orsava (Krejčí), rozhodující nájezd V. Polák. Rozhodčí: Hodek, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:7, navíc T. Kaberle (Kladno) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2963.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branka a nahrávka: 28. Vachovec (Gulaši), 49. Zaťovič (Pohl, Rýgl) - 60. Ručinský (Skuhravý, Trávníček). Rozhodčí: Šindler, Homola - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 5:8, navíc Dresler (K. Vary) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4608.