Sparta promarnila v Malmö dvougólový náskok, Ligu mistrů si nezahraje

20:58
MALMÖ (od našeho zpravodaje) - Liga mistrů se v Česku letos hrát nebude. Fotbalisté Sparty podruhé za sebou nezvládli v předkolech evropských pohárů roli favorita proti švédským týmům. Po domácí výhře 4:2 prohráli v Malmö 0:2 a na jaře si místo vysněné Ligy mistrů zahrají pouze o účast v základní skupině Evropské ligy.

Sparťanský kat. Útočník Malmö Markus Rosenberg sestřelil českého mistra dvěma góly. foto: ČTK/AP

Po loňském vyřazení od Häckenu v boji o druhou nejprestižnější klubovou soutěž v Evropě nezvládli fotbalisté Sparty ani druhou odvetu na severské půdě. Obě branky domácích, kteří při rovnosti skóre postoupili ze 3. předkola díky dvěma gólům vstřeleným v Praze, dal dnes kapitán Markus Rosenberg.

Sparťané v rezervních žlutých dresech popadali na trávník. Hlavy v dlaních, nepřítomné pohledy, slzy na krajíčku... Tahle porážka bolí. Vždyť proti nim stál hodně průměrný soupeř. K postupu nakonec scházel jen gól!

Ztráta tučných prémií

Neúspěch znamená nejenom neúčast v Lize mistrů, ale také absenci lákavých finančních bonusů. Vždyť jen za postup do čtvrtého předkola UEFA vyplácí v přepočtu 58 milionů korun a za postup do hlavní fáze dalších víc než 220 milionů.

Na českého mistra však nyní čeká jen čtvrté předkolo Evropské ligy, chudší sestřičky Ligy mistrů... Soupeře se dozví v pátek po poledni.

Straka se Slovanem 3. předkolo zvládl

Fotbalisté Slovanu Bratislava s českým trenérem Františkem Strakou a dvěma krajánky Tomášem Jablonským a Pavlem Fořtem si zahrají 4. předkolo Ligy mistrů. Slovenský šampion sice v sedmém soutěžním utkání sezony poprvé nevyhrál, bezbranková remíza v odvetě 3. předkola na hřišti Šeriffu Tiraspol mu ale stačila k postupu, neboť před týdnem doma zvítězil 2:1.

• Šeriff Tiraspol - Slovan Bratislava 0:0
    ČK: 56. Blanco (Šeriff). První zápas: 1:2, postoupil Slovan.

Švédsko se stává sparťanským prokletím. Loni Lafata a spol. vypadli v kvalifikaci Evropské ligy s Häckenem a evropské poháry nehráli vůbec. Teď ve Skandinávii schytali další tvrdou ránu.

Stačila jedna chyba, jedna špatná rozehrávka... A Malmö zaváhání využilo. Ve 35. minutě se švédský šampion pustil do rychlého protiútoku poté, co záložník Vácha pokazil přihrávku. Kapitán Rosenberg dostal míč mezi sparťanské obránce a bezchybně skóroval - 1:0.

To však ještě Malmö, které se jinak v prvním poločase do stoprocentních šancí nedostávalo, nestačilo. Sparta si mohla jednobrankovou porážku dovolit. Ale stačilo deset minut druhé části a...

Zaváhání brankáře Bičíka

Bylo to 2:0! Hotovo. Rozhodnuto! Dál postupuje Malmö. Brankáři Bičíkovi se nepovedl odkop, domácí šli do protiútoku a záložník Matějovský kousek před pokutovým územím fauloval. K míči se postavil opět Rosenberg, jenž zakroutil střelu podél zdi. Bičík udělal krok za zeď, proto neměl šanci reagovat.

Malmö bylo dlouho lepší, v kombinaci přesnější, většinu času drželo míč, ale vyložené příležitosti nemělo. Sparťané bez šance nebyli, ale to by museli proměňovat stoprocentní příležitosti, které si vytvořili. Prvním poločase měli dvě jasné.

První velkou příležitost měl ve 23. minutě Lafata. Ten byl v pokutovém území úplně volný, když k němu z pravé strany doputovala přihrávka obránce Kadeřábka. V takovým pozicích se obvykle nemýlí. Přesto... Kapitán úřadujícího českého mistra trefil míč špatně, místo nártem holení, a poslal ho vysoko nad bránu.

Lafata rekord nepokořil

Kdyby Lafata svou příležitost proměnil, zapsal by se do historie Ligy mistrů. Devět gólů v kvalifikaci ještě nikdo nedal. Ale hlavně - Sparta by se hodně přiblížila postupu do čtvrtého předkola. Takhle se však dostala do šlamastyky, protože Rosenberg krátce nato vstřelil první gól.

Sparta se od prvních minut se soustředila hlavně na protiútoky. Zato domácí hnal za úspěchem zaplněný dvacetitisícový stadion, kde panovala úžasná a hlavně bouřlivá atmosféra.

Před přestávkou mohla Sparta vyrovnat. Na Dočkalův centr z rohového kopu si totiž vyskočil obránce Kováč, který v základní sestavě nahradil zraněného Holka, a hlavou poslal míč do břevna. V tu chvíli scházely centrimetry.

Vácha se vykartoval

Když po přestávce přidal druhý gól Rosenberg, sparťanský trenér Lavička posílil útok. Na hřiště poslal druhého útočníka Bednáře a jeho tým se zoufale tlačil kupředu. Sparta si vytvořila tlak, ale Malmö bránilo pozorně.

V závěrečných minutách už to byl ze sparťanské strany zoufalý pokus o zázrak. Malmö výsledek nepustilo. Zmar dokonal Vácha, který za zbytečný faul viděl druhou žlutou kartu a příští pohárový zápas hrát nebude.

V třícetitísovém městě na jižním pobřeží Švédska vypukly velkolepé oslavy. Zato do Česka mířilo letadlo se smutnou sparťanskou výpravou.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

• Malmö FF - Sparta Praha 2:0 (1:0)
    Branky: 35. a 55. Rosenberg. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Halsti, Rosenberg, Mehmeti, Olsen - Vácha, Švejdík, Bednář. ČK: 90.+3 Vácha. Diváci: 19.322. První zápas: 2:4. Postoupilo Malmö.