Sparta selhala v Litvínově, Kometa ve vypjatém utkání smetla mistra a vrací se do čela

18:37aktualizováno  21:15
Dva pořádně rozdílné výsledky předvedla hokejová Sparta. Zatímco v pátek byla oslavována za devítigólový nášup Mladé Boleslavi, o dva dny později selhala v Litvínově, prohrála vysoko 1:5 a v tabulce klesla na šesté místo.

Plzeň v Karlových Varech vyhrála po samostatných nájezdech. foto: ČTK

Zpátky do čela se vrátila Kometa, která smetla mistrovský Liberec vysoko 5:1. Brňané měli uvolněnou cestu na trůn díky zaváhání Třince, jenž prohrál 2:3 po samostatných nájezdech v Hradci Králové.

Třetí je Mladá Boleslav, která po zmiňované páteční ostudě na Spartě zabrala a doma porazila Chomutov 4:2. Ten klesl na čtvrtou pozici a už na něj dotírá Litvínov, jenž ztrácí pouhý bod.

Jedenácté kolo extraligy odstartovalo západočeským derby, v němž Plzeň uspěla 2:1 po samostatných nájezdech na ledě posledních Karlových Varů. V dalších odehraných zápasech nestačily Pardubice ve Vítkovicích 0:2 a Zlín porazil Olomouc 3:1.

Karlovy Vary vs. Plzeň 1:2 SN

Domácí byli dlouho aktivnější a měli herní převahu. Také dlouho vedli, to když ve 13. minutě po Skuhravého akci puk odražený od zadního mantinelu pohotově umístil do branky Denis Kindl. Druhá třetina nabídla jednu bitku, hokeje si diváci užili zase až v dramatickém závěru. Plzeň si vynutila prodloužení poté, co Lukáš Pulpán napálil volný kotouč za gólmana Závroku. Ke druhému bodu byly Karlovy Vary blízko, jenže gól Tomáše Rachůnka v prodloužení padl až po siréně. Plzeň nakonec vyhrála díky Kratěnovi.

Branky a nahrávky: 13. D. Kindl (T. Dvořák, Skuhravý) - 49. Pulpán (Vondráček, Kracík), rozhodující sam. nájezd Kratěna. Rozhodčí: Hribik, Lacina - Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 4 257.Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 0:0.

Karlovy Vary: Závorka - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Benák, T. Dvořák - V. Tomeček, Mullane, T. Rachůnek - Gorčík, Skuhravý, D. Kindl - Flek, Gríger, Harkabus - Stloukal, Matuš, T. Rohan. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Plzeň: Machovský - Čerešnák, Pulpán, Slovák, Kvasnička, Holý, Němeček - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Yellow Horn, Lev, Johnson - Vondráček, Hrnka, T. Svoboda - Švarc, Koreis, Schleiss. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Vítkovice vs. Pardubice 2:0

Ve Vítkovicích to byla pořádně taktická bitva, ve které nechtěl ani jeden tým udělat chybu. A tak měl první vážnější šanci domácí Němec až ve 26. minuty, kdy rozezněl pardubickou tyč. Hosté se nechali vzápětí dvakrát vyloučit a Ostravané přesilovku využili. Byl to Yan Šťastný, nová posila domácích, který se trefil ranou z mezikruží. Pardubice se ve zbytku zápasu k ničemu nedostaly a ještě inkasovaly podruhé. Definitivně rozhodla nepříliš prudká střela Kloka, kterou gólman Maxwell neviděl přes clonící hráče.

Branky a nahrávky: 30. Y. Stastny (O. Roman), 56. Klok (O. Roman). Rozhodčí: Pražák, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4632.

Sestavy: Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Výtisk, Urbanec, Sedlák, Kovář - D. Květoň, O. Roman, Balán - Olesz, Y. Stastny, Szturc - Vandas, Kolouch, E. Němec - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Pardubice: Maxwell - Ščotka, Schaus, Bokroš, F. Novák, Ovčačík, Čáslava - M. Kaut, Redenbach, Hubáček - Mallet, Tomášek, Rolinek - Bárta, T. Kaut, Klimenta - Rapáč, Panna, Nahodil. Trenéři: V. Martinec, P. Rohlík, Mikeska a K. Beran.

Zlín vs. Olomouc 3:1

Olomouc se dostala do vedení hned úvodu. Poté, co se ubránila v oslabení, se dostal dostal ke střele z pravého kruhu Mikúš a trefil se přesně do místa, kde nechal gólman Kašík mezeru. Jenže domácí za dvacet vteřin vyrovnali: Šťastný nahodil puk od mantinelu a před brankou ho tečoval Podešva. Obrat zajistil Zlínu Marušák v čase 16:42, který nevěděl co s pukem, a tak vystřelil. Klid dodal domácím na začátku třetí části Šťastný, jenž udělal pěknou kličku brankáři Konrádovi a zasunul puk mezi jeho betony do sítě.

Branky a nahrávky: 5. Podešva (D. Šťastný, Kubiš), 17. Marušák (Kubiš), 44. D. Šťastný - 5. J. Mikúš (Skladaný, Eberle). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Kotlík, J. Svoboda. Vyloučení: 2:3, navíc Houdek (Olomouc) 10 min. Bez využití. Diváci: 4457.

Sestavy: Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, O. Veselý - D. Šťastný, Podešva, Kubiš - J. Ondráček, Popelka, Chytil. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas - J. Mikúš, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Holec, Herman, Burian - Fořt, Matai, Skladaný. Trenéři: Venera a Tomajko.

Hradec Králové vs. Třinec 3:2 SN

Domácí se dostali do vedení hned v úvodu, kdy Džerinš dostal puk od Šimánka a prostřelil gólmana Hamerlíka. Třinec sice v úvodu druhé části vyrovnal, když poskakující puk před brankou dorazil Linhart, ale Východočechy dostal v úvodu třetí části podruhé do vedení Jarůšek. Hosté ovšem znovu vyrovnali, tentokrát díky Draveckému, jenž skóroval po samostatném úniku. Utkání nakonec dospělo až do nájezdů, v nichž rozhodl o vítězství Hradce Jarůšek.

Branky a nahrávky: 4. Džerinš (Šimánek, Jarůšek), 44. Jarůšek (Šimánek, Džerinš), rozhodující sam. nájezd Jarůšek - 25. Linhart (Martin Růžička), 49. Dravecký (M. Doudera, Hrabal). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1. Diváci: 5014.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Newton, Štajnoch, Gregorc, Pavlas, Dietz, Čáp - Jarůšek, Džerinš, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Dej - Köhler, Potulny, T. Knotek - Pavlík, Nedvídek, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Třinec: Hamerlík - Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, L. Galvas - Martin Růžička, Marosz, Petružálek - Dravecký, Kreps, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, M. Kovařčík, Jašek. Trenéři: Kýhos, Mucha a B. Kopřiva.

Litvínov vs. Sparta 5:1

Sparta sice dokázala díky Kumstátovi srovnat krok s domácími, které dostal hned v úvodu do vedení Stříbrný, jenže pak předvedl v závěru první třetiny Litvínov úžasnou smršť gólů. Nejprve je dostal znovu do vedení Stříbrný, jenž proměnil trestné střílení, pak se prosadil v čase 18:18 veterán Hübl v přesilovce ranou z mezikruží namířenou přesně do šibenice a nakonec skóroval o pouhých 17 vteřin později Martin Hanzl po rychlém přečíslení. Byl to tvrdý knock-out pro Spartu, kterou ve druhé části dorazil Lukeš nechytatelným golfákem.

Branky a nahrávky: 3. Stříbrný (Lukeš), 17. Stříbrný z trestného střílení, 19. V. Hübl (Lukeš, Kubát), 19. M. Hanzl (R. Hanzl, J. Černý), 31. Lukeš (V. Hübl, Kubát) - 5. Kumstát (Gernát, Pech). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Pešina - Pešek, Suchánek. Vyloučení: 10:7. Využití: 2:0. Diváci: 5840.

Sestavy: Litvínov: Janus - Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička - Stříbrný, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Sparta: Pöpperle (21. F. Novotný) - Čajkovský, Nedomlel, Hrbas, Kalina, Gernát, Piskáček, Eminger, Barinka - P. Vrána, Ihnacak, Ružička - Forman, J. Hlinka, Černoch - Safin, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Mladá Boleslav vs. Chomutov 4:2

Chomutov měl v úvodu dvě solidní šance, ale první skórovali domácí, když se v přesilovce prosadil tvrdou střelou Trončinský. Hostům se pak povedl obrat: Kaše v polovině duelu vyrovnal po pěkné kombinace a v úvodu třetí části přidal druhý gól Vondrka po úniku a švihu k tyči. Boleslav se ale nevzdala: Látal šťastně vyrovnal, jelikož se puk po jeho střele odrazil do sítě od zad gólmana, a ten samý hráč skóre otočil dvě minuty před koncem po slalomu Vampoly. Ten také v poslední minutě rozhodl definitivně gólem při power-play soupeře.

Branky a nahrávky: 26. Trončinský (Orsava), 49. M. Látal (Lenc, Kučný), 58. M. Látal (Vampola, Trončinský), 60. Vampola (Lenc, M. Látal) - 31. D. Kaše (V. Růžička ml., Tomica), 43. Vondrka (Huml, Skinner). Rozhodčí:Polák, Horák - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:1, 3:1. Diváci: 3629.

Mladá Boleslav: Lukáš - Stříteský, Voráček, Kurka, Hanzlík, Trončinský, Kučný, Štich - Orsava, Urban, L. Pabiška - M. Látal, Vampola, Lenc - Pospíšil, Klepiš, Žejdl - Ďurač, Musil, Jonák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Chomutov: Laco - Rutta, Kudělka, Flemming, Chalupa, Valach, Skinner, Buchtela, Dlapa - Račuk, Huml, Vondrka - D. Kaše, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, Kämpf, Poletín - Hřebejk, Šťovíček, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Kometa vs. Liberec 5:1

Kometu dostal do vedení Zaťovič po brejku zakončeném střelou do horního růžku. Důležitá byla druhá trefa Štencela, jenž dostal přihrávku mezi kruhy od Erata a jen lehce ťuknul do puku, jenž zamířil do horního růžku nad vyrážečku zaskočeného Lašáka. Ten už do druhé třetiny nenastoupil, ale jeho týmu to impulz nepřineslo. Právě naopak. Jeho náhradník Will inkasoval už po dvou minutách od mladého Nečase. Definitivně úřadujícího šampiona srazil v čase 38:54 svým druhým gólem Zaťovič, jenž prostřelil přemisťujícího se gólmana.

Branky a nahrávky: 6. Zaťovič (Haščák), 15. Štencel (M. Erat, Nečas), 23. Nečas (M. Kvapil), 39. Zaťovič (Trška), 56. Zaťovič (V. Němec, Gulaši) - 60. Ordoš (Vantuch). Rozhodčí: Hradil, Souček - Gerát, Hynek. Vyloučení: 10:8, navíc J. Káňa II, Malec - J. Vlach, Lakatoš oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7543.

Sestavy: Kometa Brno: Vejmelka - Štencel, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Trška, L. Zábranský ml. - M. Kvapil, Nečas, M. Erat - Zaťovič, V. Němec, Haščák - J. Káňa, L. Čermák, Dočekal - Vincour, J. Hruška, H. Zohorna - M. Novák. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Pešout a Haken.

Liberec: Lašák (21. Will) - Ševc, Šimek, Derner, Vitásek, Pyrochta, Mojžíš - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - Bartovič, Bližňák, D. Špaček - J. Stránský, Vantuch, Ordoš - J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.