Sparta se v Ďolíčku nadřela, Bohemians srazil až v závěru Lafata

22:16
Sparťanští fotbalisté splnili roli favorita a v malém pražském derby vyhráli na hřišti Bohemians 1905. Cesta za výhrou 2:1 však nebyla jednoduchá - poslední tým tabulky dlouho držel nerozhodný výsledek 1:1. Vítězný gól dal až osmnáct minut před koncem kapitán Lafata.

Kapitán Sparty David Lafata slaví gól proti Bohemians foto: ČTK

Fanoušci Bohemians před zápasem rozvinuli obří transparent s recesistickým textem "Mistr Tipsport ligy 2014" a jejich fotbalisté následně málem zkomplikovali lídrovi soutěže cestu za tím nejdůležitějším titulem - ligovým.

Dění na hřišti totiž moc neodpovídalo tomu, že hrál první tým tabulky s posledním. Bohemians předvedli obětavý výkon, nevypustili jediný souboj a navrch je hnal vyprodaný Ďolíček. Vytáhli zkrátka tradiční zbraně vršovického klubu, tedy tvrdost, agresivitu a zarputilost.

Sparťané se jen těžko dostávali přes kompaktní defenzivu domácích, v jejichž dresu navíc odchytal skvělý zápas brankář Berkovec. Ten v Bohemians hostuje ze Slavie. Letenské obránce pak zaměstnával aktivní útočník Lietava.

Bohemians se prosadili vlastním gólem

Právě on zařídil ve 29. minutě vyrovnání na 1:1. Dostal se k němu centr ze strany a slovenský útočník z ostrého úhlu vypálil a trefil Holka. Od něj se míč odrazil do vlastní brány.

Byla to blesková odpověď na gól Sparty. Tu poslal do vedení ve 24. minutě Hušbauer, jehož branka připomínala trefu portugalského útočníka Ronalda z Realu Madrid ve středečním zápase Ligy mistrů proti Schalke. Hostující záložník několikrát v rychlosti přešlápl přes míč, čímž ošálil obránce Vaitkunase a levačkou překonal  Berkovce.

Letenským chyběli krajní záložníci - Dočkal nemohl hrát kvůli žlutým kartám a Krejčí je zraněný. Proto taky tahali většinu útoků středem hřiště, kde řídili hru Vácha s Matějovským.

Vítězný gól však přeci jen padl po centru ze strany. Necelých dvacet minut před koncem zápasu odcentroval z levé strany Costa a v pokutovém území se hlavou prosadil kapitán Lafata. On i druhý sparťanský střelec Hušbauer tak zaznemanenali desátý gól v ročníku a v tabulce střelců se dotáhli na vedoucí Mahmutoviče z Teplic a Pospěcha z Dukly.

Plzeň pojede do Prahy s nejméně pětibodovou ztrátou

Hosté si mohli oddechnout. Ve druhém poločase si totiž Bohemians vytvořili několik slibných příležitostí. Tu největší měl obránce Šmíd, jehož hlavičku s obtížemi vyškrábl brankář Vaclík na roh.

Byť nebyli domácí nebezpeční, nepůsobili odevzdaně a o výsledek se prali až do posledních sekund, víc šancí měla přeci jen Sparta. Povedenou střelu Váchy z přímého volného kopu směřující do šibenice však bravurně vytáhl gólman Berkovec a Costa v pádu před prázdnou bránou překopl...

Sparta tak nakonec vyhrála 2:1 a v příštím kole půjde do šlágru proti Plzni s minimálně pětibodovým náskokem. Zároveň také prodloužila sérii neporazitelnosti už na dvacet zápasů. Bohemians naopak dál čekají na vítězství, kterého naposledy dosáhli v polovině září proti Ostravě.

18. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 1:2 (1:1)

Branky: 29. vlastní Holek - 24. Hušbauer, 72. Lafata. Rozhodčí: Kovařík - Nádvorník, Jiřík. ŽK: Jindřišek, Kalina (oba Bohemians). Diváci: 5000.

Bohemians: Berkovec - Vaitkunas, Šmíd, E. Brabec (46.Cseh), Kalina - Hora, Rada, Jindřišek, Kuklys (59. Nerad), Bartek (78. Moravec) - Lietava. Trenér: Weber.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, J. Brabec, Holek (54. Švejdík), Costa - Hušbauer, Matějovský, Vácha, Mareček (63. Bednář), Přikryl (89. Vacek) - Lafata. Trenér: Lavička.