Sparta se topí v hluboké krizi. Podeváté nebodovala

20:26
OSTRAVA - Krize hokejistů Sparty je znovu hlubší. Pražský celek podlehl ve Vítkovicích 2:3 a utrpěl už devátou porážku za sebou. Hosté se bodů nedočkali i přesto, že vedli 1:0 a kouč Václav Sýkora po svém nástupu do funkce i potřetí vyšel naprázdno. Rozdílový gól vstřelil Lukáš Kucsera, pro kterého to byl první zásah sezony.

Zklamaní sparťané. Zleva Husák, Tenkrát, Ton. foto: ČTK

"Měli jsme dobrý vstup do utkání co se týče vstřeleného gólu. Kdybychom odskočili na 2:0, kdy jsme netrefili prázdnou branku, asi by to vypadalo jinak," litoval asistent kouče Sparty Jan Votruba.

Hned první střídání ukázalo, že hra Sparty je i po trenérské výměně náchylná k chybám, které Pražany táhnou dolů. Krsteva v první minutě lehce předstihl Burger, ale jeho střelu mezi betony brankář Neuvirth vystihl.

Vítkovice - Sparta 3:2

Branky a nahrávky: 15. Ujčík (Burger, Szturc), 20. Szturc (Malík, Burger), 25. Kucsera (Svačina, T. Káňa) - 10. Milam (Vantuch), 36. Sičák (Forman).

Rozhodčí: Hradil, Trombík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 5161.

Vítkovice: Málek - Malík, Rehák, Sloboda, Barinka, R. Polák, Voráček, Sedlák - Ujčík, Burger, Szturc - Huna, Roman, Klimek - Šedivý, R. Hruška, Walker - T. Káňa, Kucsera, Svačina. Trenéři: Trličík a Moták.

Sparta: Neuvirth - Milam, Krstev, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava - Tenkrát, J. Hlinka, I. Rachůnek - Ton, Simon, Foster - Bahenský (41. Jánský), Vantuch, T. Rachůnek - Luňák, Přibyl, Forman. Trenéři: Sýkora a Votruba.

Hosté odpověděli šancí Tomáše Rachůnka, který z otočky minul odkrytou polovinu brány, ale v 10. minutě těžil z vyhraného vhazování Milam a tvrdou ranou bez přípravy z levého kruhu otevřel skóre.

Vedení ale Pražany dlouho netěšilo. I proto, že Simon nedopravil skákající puk z metru do sítě, aby posléze ve středním pásmu fatálně podklouzl a Burger z brejku ideální naservíroval vyrovnání Ujčíkovi.

Ještě osm sekund před koncem první části domácí otočili stav v přesilovce, když vyražený kotouč zasunul nedůrazně obsazený Szturc za podruhé za Neuvirtha.

Vedoucí gól Vítkovické namlsal a v druhé třetině zatápěli Pražanům aktivním forčekingem, který hostům vůbec neseděl. Stoprocentní příležitost ve 23.

minutě nevyužil nepřesnou střelou Walker, ale zanedlouho jeho selhání napravil Kucsera, který po skrumáži před brankou zvýšil na 3:1.

Domácí měli dost situací, aby Spartě utekli na tříbrankový rozdíl, ale v závěru druhé třetiny jejich převaha odešla a Sičák při svém prvním startu za holešovický tým snížil na rozdíl branky.

Vzhledem k tomu, že vyloženou šanci na čtvrtý gól hned záhy promarnil i rozený zakončovatel Ujčík, trnuly Vítkovice o výhru až do konce. Sparta v něm sáhla k power play, přečkala neúspěšný pokus Burgera do prázdné branky a pět sekund před koncem udělala velký chaos na vítkovickém brankovišti, který však vyrovnání nepřinesl.

"Špatně jsme do zápasu vstoupili, čekali jsme, co s námi Sparta provede. Krásně se nám ale podařilo utkání otočit osm sekund před koncem třetiny. Ve druhé třetině jsme měli dost šancí na to odskočit na větší brankový rozdíl," radoval se trenér Vítkovic.

Další páteční výsledky extraligy

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 56. Pech (Kumstát, MacDonald) - 4. Bulíř (Čutta, Dušek), 9. T. Urban (Filippi, Bárta), 34. Nedvěd (Bulíř). Rozhodčí: Pešina, Kalivoda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:4, navíc Pech (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3044.

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Hübl (Lukeš) - 4. Hrabal (M. Růžička), 33. Orsava (Hrňa, Zagrapan), 34. M. Růžička (Bonk, Varaďa), 38. Roth (M. Růžička, Varaďa). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Charvát, Bejček. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 3970.

PSG Zlín - HC Mountfield České Budějovice 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Šimánek (Ptáček, Rousek), 33. Šimánek (Rousek), 52. Kotalík (Rousek, Ptáček), 60. Šimánek (Kotalík, Frühauf). Rozhodčí: Homola, Mikula - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 4028.

HC Slavia Praha - Piráti Chomutov 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 26. V. Růžička ml. (P. Jelínek, Kadlec), 47. Kučný (Červenka, V. Sobotka), 54. Beňovič (Červenka), 57. V. Sobotka (Kuboš, Micka). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Horinek, Ondráček. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 3782.

HC Pardubice - HC Kometa Brno 5:3 (0:1, 2:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 22. Brendl (T. Zohorna, Buchtele), 36. Beech (Brendl, Píša), 42. Beech (Bartek, Píša), 54. Hemský (Krejčí), 59. Starý (Krejčí, Hemský) - 2. J. Hruška (Švrček, H. Zohorna), 21. H. Zohorna (Švrček, J. Svoboda), 37. J. Svoboda (J. Hruška, Švrček). Rozhodčí: Blecha, Hribik - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 10:12. Využití: 3:0. Diváci: 9667.

1. HC Kometa Brno 11 6 2 2 1 38:27 24
2. HC Oceláři Třinec 11 7 1 0 3 37:22 23
3. HC Škoda Plzeň 11 5 3 1 2 37:28 22
4. PSG Zlín 11 6 1 1 3 28:28 21
5. Rytíři Kladno 11 6 0 2 3 33:24 20
6. HC Slavia Praha 11 6 0 0 5 28:24 18
7. HC Verva Litvínov 11 4 3 0 4 33:33 18
8. Piráti Chomutov 11 3 3 1 4 32:32 16